Topljenje voska

Re: Topljenje voska

PostPostao/la vupi » 17 pro 2019, 11:08

Debejac je napisao/la:
Tokito1969 je napisao/la:Vupi, osobno nisam imao nikada sivilo odispod, ali je imao kolega, za to sivilo mu je bilo još oduzeto 10% na onih 5% (Repić), sam si je kriv kad je kupio SO u Bosni po jako povoljnoj cijeni...

Bosno moja...! A koje su kod vas najpovoljnije cijene, ozbiljno?

Pozdrav, svako dobro!

Nije cijena mjerilo kvalitete , OBRAZ svakog trgovca i onih koji prerađuju vosak u satne osnove je ko ĐON , i samo mu je dobit na pameti / NAŽALOST / ... :evil:

:krigle
vupi

PostPostao/la Debejac » 17 pro 2019, 12:27

Vupi:
Nije cijena mjerilo kvalitete , OBRAZ svakog trgovca i onih koji prerađuju vosak u satne osnove je ko ĐON , i samo mu je dobit na pameti / NAŽALOST / ... :evil:

Opet mi nisi rekao cijene. Slažem se ja oko ovoga gore što si rekao, naravno da je tako. Ali, baš sam htio uporediti SVE cijene pa i kvalitetu (ako je moguće), a htio sam ti reći baš povodom trgovačkog "obraza" koji spominješ da u Bosni ima voska odasvud: Bosna, Hercegovina, RS, Srbija, Hrvatska... pa i iz Njemačke, koji maheri pretapaju i izrađuju "iste" satne osnove po vrlo različitim cijenama.
Npr. Kad sam bio odustao od pčelarstva i rasprodao i razdijelio SVE, sjećam se da je jedna LR s. osnova koštala oko 4 kune (1 KM), a 1 kg oko 40-50 kuna (10-12 KM), a sada je to u jednoj prodavnici u Bugojnu skoro triput skuplje: 1 s.o. = 10 kuna ili 2,5 KM, a u jednoj prodavnici u Istočnom Sarajevu 1.s.o. = oko 4-5 kuna ili 1,2 KM, itd. Dakle, cijene šarolike u odnosu na prijašnje: skoro iste, 100 % veće, 200 % veće i 250 % veće.

O kvalitetu ćemo posebno, a što se tiče sigurnosti, mislim da sam to već spominjao u nekoj temi: doneseš svoj vosak, lično provjeriš da je topionik prazan i startaš. To ima ovdje kod mene odavno.

Pozdrav, svako dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la Tokito1969 » 17 pro 2019, 17:46

Sad kod nas u VŽ nema ispod 110 kn/kg/11 komLR, ovo je cijena u trgovini naravno...
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969

Lokacija: pčelinjak 1 Seketin 255 MNV, pčelinjak 2 Podurte 400 MNV

PostPostao/la vupi » 17 pro 2019, 20:56

Tokito1969 je napisao/la:Sad kod nas u VŽ nema ispod 110 kn/kg/11 komLR, ovo je cijena u trgovini naravno...

Ima ih na njuškalu ispod 100 kn / od 75 kn na više za 1 KG /.

Kakve su kvalitete i od kuda potječu, NEZNAM , pa ne mogu komentirati baš te SO.,
Iako i sam trebam nabaviti barem 10 kg za sljedeću godinu , pa trenutno razmišljam gdje i kako ..... :oops:

vupi

PostPostao/la DB_happy » 17 pro 2019, 23:08

Mi ćemo imati oko 20 kg svog voska, pojavio se jedan novi kolega ovdje kod nas koji pred tvojim očima pretapa tvoj vosak i to mi se jako sviđa i to ću isprobati do proljeća. U toku slijedećeg tjedna imat ćemo akciju pretapanja starog saća i zaperaka, s ovim postojećim kolutima voska to će biti oko 20 kg, procjenjujem...

Mislim da će mi trebati još toliko SO, kako kanim imati i 10-ak LR košnica, morat ću dokupiti, najvjerojatnije kod tog čovjeka (ako bude imao za prodaju)... :?:

:krigle :krigle
DB_505 - modificirana 13-okvirna DB košnica
DB_happy

PostPostao/la Debejac » 18 pro 2019, 09:07

DB_happy je napisao/la:Mi ćemo imati oko 20 kg svog voska, pojavio se jedan novi kolega ovdje kod nas koji pred tvojim očima pretapa tvoj vosak i to mi se jako sviđa i to ću isprobati do proljeća. U toku slijedećeg tjedna imat ćemo akciju pretapanja starog saća i zaperaka, s ovim postojećim kolutima voska to će biti oko 20 kg, procjenjujem...

Mislim da će mi trebati još toliko SO, kako kanim imati i 10-ak LR košnica, morat ću dokupiti, najvjerojatnije kod tog čovjeka (ako bude imao za prodaju)... :?:

:krigle :krigle

Na svakih tvojih 13 ramova, na tvom mjestu, ja bih stavio po 3-4 rama sa samo starter-trakom visine 10-20 mm. Ja sam naumio od proljeća sljedeće godine tako skompletirati medišta na prirodnom saću pa makar ga gradile dvije godine.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la Debejac » 18 pro 2019, 09:19

Tokito1969 je napisao/la:Sad kod nas u VŽ nema ispod 110 kn/kg/11 komLR, ovo je cijena u trgovini naravno...

E, i kod mene je to tu negdje oko te cijene, ali već sam rekao da ima i puno jeftinije.

Zahvaljujući prijateljstvima koja sam zaslužio svojim pomaganjima drugima, ja za svoje potrebe preko veze mogu dobiti s. osnove od pravog voska, a ne sa stearinom, svinjskom ili goveđom mašću..., no i to ću minimalizirati - jedino pčele luče vosak pa ću im to napokon i dozvoliti maksimalno. Mene ne opterećuju prinosi i ništa: neko ima cuku, neko papagaja, neko golubove..., ja imam pčele. Od onih zazimljenih 12 društava, već sam na poklon obećao tri društva dobrim ljudima, a ja ću rojevima naseliti: sedmoramnu, osmoramnu, Japanku i LR 12, i, najvjerovatnije: jedan hrastov panj (već sam ga sredio) i jedno ulišće/vrškaru/pletaru. Ako to ostvarim i uz to imadnem 10-ak kg meda, uh, biću prezadovoljan.

Evo, sad me malo zezajte. Ne znam šta vama djeca i supruge kupuju za rođendane, meni je moja sinoć kupila stoni cirkular, tzv. štuc, a nešto prije toga reče: "Nećeš ti meni, čovo, voziti onu raspadnutu dvojku!" i, bogme, kupila mi (nam) četvorku.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la Debejac » 18 pro 2019, 09:23

vupi je napisao/la:

Ima ih na njuškalu ispod 100 kn / od 75 kn na više za 1 KG /.

Kakve su kvalitete i od kuda potječu, NEZNAM , pa ne mogu komentirati baš te SO.,
Iako i sam trebam nabaviti barem 10 kg za sljedeću godinu , pa trenutno razmišljam gdje i kako ..... :oops:

E, to sam te pitao. Vidiš da je i tamo i ovamo isto, a vjerujem da u Srbiji ima još jeftinije (o kvaliteti ne pričam).

Jesam li ti ikad rekao da mi je šura htio kupiti i iz Njemačke dovesti kompletnu liniju za satne osnove, a ja odbio? Drugi put je htio sinovima kupiti kompletnu autopraonicu, i to smo odbili. Ma, pametan sam ti ja - k'o stara raga!

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la Tokito1969 » 19 pro 2019, 18:57

Zato i imaš svoju temu "sve moje greškice" :urnebes :urnebes :urnebes
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969

Lokacija: pčelinjak 1 Seketin 255 MNV, pčelinjak 2 Podurte 400 MNV

PostPostao/la vupi » 19 pro 2019, 21:20

Tokito1969 je napisao/la:Zato i imaš svoju temu "sve moje greškice" :urnebes :urnebes :urnebes

Nemaju SVI sreću da imaju dobre odnose sa bližom familijom / šogor , šurjak , pašanac ........itd/.
Po mom osobnom iskustvu ESAD je postupio ISPRAVNO i BEZ GREŠKE ..... :!:

vupi

PrethodnaSljedeća

Natrag na Vosak

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.