Topljenje voska

Re: Topljenje voska

PostPostao/la Tokito1969 » 27 vel 2015, 22:56

Mirza, jel i Ti imaš takav topionik, poznajem dvojicu pčela koji ga imaju kažu da je to promašena invensticija???
Kao da dosta voska ostaje u satini, da je dobar samo za dezinfekciju okvira?

E sad Crni da li znaš da tabla inox lima 0,6 košta kakvih 120 kn, a to je cijelih 2,5 kvadrata kaj je i više nego dovoljno za taj topionik (normalno to nije A2 kvaliteta za prehrambenu industriju jer mislim da takvog baš i nema previše kod nas).

Inače Ja koristim sunčani topionik, satinu iz njega pospremim i još jednom je propustim kroz parni sa presom...

I da kod topljenja satina u loncu obavezan je postupak obiranje nečistoća sa vrha voska jer kako ima težih tako ima i lakših otpadaka nego što je vosak, pa zato ima prljavštine i sa gornje ali i sa donje strane kolača, s time da otpadak sa donje strane lako ostružemo, dok onaj koji pliva to ne možemo primjeniti na ohlađenom vosku

LP
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969

Lokacija: pčelinjak 1 Seketin 255 MNV, pčelinjak 2 Podurte 400 MNV

PostPostao/la mirza » 27 vel 2015, 23:01

crnii je napisao/la:Imali nešt keša na vrpi i bila dilema prije 3 mj., kupiti 10-tak košnica ili parni topionik?

S obzirom na cijenu voska(a da ne spominjem kvalitet :roll: )ulaganje u topionik , dobra investicija :bravo , istovremeno obavezno , preša za voštinu(može i u domaćoj izvedbi ( a la 8-) ) Vupi).
Osim toga "nazirem"(bez očala :urnebes )da je i vrcaljka već osigurana :) , ništa se ne prepušta slučaju. :krigle
Ps Mali savjet iz prakse: Dno "sita"u topioniku, prije šaržiranja saćem prekriti komadom gaze (lakše je isprazniti iscijeđenu voštinu).
mirza

PostPostao/la mirza » 27 vel 2015, 23:15

Tokito1969 je napisao/la:Mirza, jel i Ti imaš takav topionik, poznajem dvojicu pčela koji ga imaju kažu da je to promašena invensticija???
Kao da dosta voska ostaje u satini, da je dobar samo za dezinfekciju okvira?

Obavezno trop_voštinu dok je još vrela Isprešati, osim toga ja saće izrežem iz okvira(okvire dezinficiram posebno).
Kao što rekoh najmanje petljanja sa sunčanim topionikom, al treba dočekati sunčane dane :evil:
Majstor Lip ima popust za pčelare(nije on samo "trgovac" :P )
mirza

PostPostao/la crnii » 27 vel 2015, 23:20

Poz Mirza i Tokito.
Ovo ste već vjerojatno vidjeli http://lip.hr/

A čovo kaže da ništ ne preša, nego grije/kuha još 2 sata i "garantira" da sav vosak izađe.
Maaaa , napraviću si i presu ak bude trebala.

Tokito za inox-lim, a nisam nikada s njim ništa radio. inaće varim limove 0.5 mm pa na deblje. Elektrolučno varim. Ovo brat i ja odlučili kupiti i kupili.

Mirza jest, vrcaljka je isto tu, 4-okvirna ručna, ona je 1500 kn koštala.
Još si moram sunčani topionik napraviti. Malo ću pogledati vaše radove, vidio sam Marko tvoj sunčani od balkonskog prozora, 6 okvira jel?..i Tokito tvoj sam vidio. Sve super.

Pozdrav društvo i medno nam svima bilo.

:krigle
Viribus Unitis d.d.
crnii

PostPostao/la crnii » 27 vel 2015, 23:24

mirza je napisao/la:Majstor Lip ima popust za pčelare(nije on samo "trgovac" :P )

Meni nije dao popust nikakav :shock: . Nisam ni pitao, cjena je bila ta, plačeno, doviđenja i sretno.

Marko oš doć u Vinkovce na sajam 13-14. 3. 2015.?
Viribus Unitis d.d.
crnii

PostPostao/la Tokito1969 » 27 vel 2015, 23:39

mirza je napisao/la: Kao što rekoh najmanje petljanja sa sunčanim topionikom, al treba dočekati sunčane dane

Tako je, sunčani topionik sam napravio među prvim stvarima još 2010, iako sam kod kuće imao čak dva parna topionika sa presom, čim kod pregleda imam kakav stari okvir (normalno ako je prazan) odmah je u topioniku, a kao ga dalje obrađujem vidi se na početku ove teme :
viewtopic.php?f=61&t=826

LP
Tokito1969

PostPostao/la mirza » 27 vel 2015, 23:47

crnii je napisao/la:
mirza je napisao/la:Majstor Lip ima popust za pčelare(nije on samo "trgovac" :P )

Meni nije dao popust nikakav :shock: . Nisam ni pitao, cjena je bila ta, plačeno, doviđenja i sretno.

Marko oš doć u Vinkovce na sajam 13-14. 3. 2015.?

Vinkovci se ne propuštaju, viđamo se taman grude padale :D
Ps Sajam nije više na lenijama , već kod Bosinih skladišta.
mirza

PostPostao/la vupi » 28 vel 2015, 10:35

Crni :

Evo sunčanog topionika kojega ja koristim i vrlo sam zadovoljan . :D
Ispod se vide još 2 manja / jedan poklonjen našem kolegi Tihomiru , a jedan je još kod mene za pojačanje ... :)

Ovaj stalak se da zakretati u smjeru sunca i još mijenjati nagib po potrebi .

SUNČANI TOPIONIK na zakretnom stalku.jpg
SUNČANI TOPIONIK na zakretnom stalku.jpg (174.37 KiB) Pogledano 2673 put/a.

:krigle
vupi

PostPostao/la Tokito1969 » 28 vel 2015, 12:13

Točno to jako je bitno da je ST pokretan na tri osi, jer kad je tako da se istopiti za pravog sunčanog dana i nekoliko tura, samo ga treba uvijek okrenuti prema suncu i težiti da je uvijek okomit na sunčane zrake...

Za to centriranje imam jedan običi čavel koji je zabijen točno po okomici ST na gornjoj strani, doduše na fotki se ne vidi čavel samo flek od hrže gdje se nalazi, i kad je ST dobro podešen sjena od čavla je minimalna...

Evo da se ne vraćate na početak posta još jednom
solarni2.jpg
solarni2.jpg (262.75 KiB) Pogledano 2668 put/a.

LP
Tokito1969

PostPostao/la drago1 » 28 vel 2015, 16:31

A i moj radi na sunčeve zrake i okreće se prema njemu.
Lp
Drago
Privitak/ci
Terasa 036 (600 x 450).jpg
Terasa 036 (600 x 450).jpg (113.71 KiB) Pogledano 2661 put/a.
drago1

PrethodnaSljedeća

Natrag na Vosak

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.