Strojevi i alati za izradu košnica i opreme te primjena

Sve one tehničke sitnice i krupnice koje život znače!

Re: Strojevi i alati za izradu košnica i opreme te primjena

PostPostao/la vupi » 16 sij 2015, 00:07

Ovo tvoje ide dosta brzo, ali to je zbog 8-) rukavica :bravo

A kaj misliš da se čovek našpranji ,pa sutra nebu mogel ni ženu pogladiti kak treba ;) :urnebes

:krigle

P.S.

Usput bi vas obojicu pohvalio . :bravo
vupi

PostPostao/la Debejac » 16 sij 2015, 01:48

Ma, bravo Tokito! Neka i naših (evergrinovaca) ima da ih gledamo. Fino, fino. Trebali bismo svi imati bar po jedan fin video kao tvoj.

Deva, možda i ja sebi napravim kalup kao ti, ali imam samo jedan problem: dvadesetak vrsta ramova. Šta veliš? Da pravim ili ne? Naravno, odlično je ono kod tebe. Imam ja dva kalupa, ali sam ih bacio na tavan i sada pravim ram po ram.

Pozdrav, svako dobro!

P.S.
Bilo bi fino kad bi svako, ko postavi javno video, na forumu to i rekao u svojoj temi, ili otvoriti posebnu za to, npr. "Naši u javnosti" jer ja nisam znao za Tokitov video, a drago mi je da ga je postavio, isto kao što bi mi bilo drago za svakoga.
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la Tokito1969 » 16 sij 2015, 19:05

deva je napisao/la:Nisam štopao vrijeme, ali ide jako brzo (ipak je serijski rad), no najbitnije je to što ostaju u alatu sve dok se ne stvrdne ljepilo te su tako 100% u "vinkl" sa svih strana :D .
Umjesto klamerica koristim iver vijak 3x30mm te je veza jako čvrsta.

Ovo tvoje ide dosta brzo, ali to je zbog 8-) rukavica :bravo

A ausvinkl tebe mući...
Ne ljepim okvire, niti koristim šrafiće, prije kada smo koristili čavliće nikad nismo koristili ljepilo...

Niti jedan okvir mi se do sada nije raspao (svega dvije tri slomljene uške i to mojom krivicom) niti su se izvukle klamice a ne koristim jako duge 25mm je sasvim dovoljno, znam neke pčelare koji koriste 40 mm duge klamice i još im se okviri raspadnu, a ja bum na to dodal "loša manipulacija", ako je okvir zaljepljen zašto ga cukati van prije nego ga se opdljepi...

U vinkl okvir eventualno poravnam sa žicom, a lijevo-desno mi su tek dva ili tri povinuli a to se jednostavnim sukanjem okvira popravi, a mislim da je glavni razlog zašto je to tako jer sada imam sve okvire isključivo od lipe...

A rukavice to je posebna priča: zaštita ruku, a zato kaj su zaštićene ne vidi se da obožavam "ručni rad", radi njih neke stvari radim slobodno bez da pazim da mi se žica usječe u ruku, ona kliješta-u istoj ruci istovremeno ih mogu okrenuti bez da mi čavlić ispadne iz kliješta-normalno jednom rukom ...

Ne znam da li je itko primjetio kod mog ožićavanja okvira:
nemam otpada žice ni 1 mm...

Toliko od "špartoka"

:krigle :krigle :krigle :krigle

LP
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969

Lokacija: pčelinjak 1 Seketin 255 MNV, pčelinjak 2 Podurte 400 MNV

PostPostao/la mirza » 16 sij 2015, 20:19

Špartok 8-) , video za pet, školski odrađeno, što se tiče rukavica, zadivljuje da se i s njima dobro snalaziš :bravo :bravo :bravo :krigle .
Ps Vidio sam da otpada žice nema(kod mene 6 cm minimum :roll: )
Lp
mirza

PostPostao/la Debejac » 19 sij 2015, 23:06

Eh, ovdje jedan čova baš fino radi. Pitao sam ga kako bi izradio presu za vrcanje meda iz prirodnog saća bez ramova.

http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.p ... icseen#new

Pozdrav, svako dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la franevrs » 08 tra 2015, 10:44

Pitanje za majistora Devu!

dali neobrađenu dasku najprije ravnaš jednu stranu po gornjoj plohi blanje
pa onda drugu kroz debljaču do potrebne debljine ili se ne zezaš sa
tim nego odma kroz debljaču.

pozzz......... :krigle :krigle :krigle
Frane Vrsalović
franevrs

PostPostao/la deva » 08 tra 2015, 11:57

Frane, ljudino :D ..

... :urnebes , ne znam da li me pitaš za izradu košnica ili za korito za pajceke :urnebes ..,

...ali odgovor je isti :lol: .

Uvijek (kod mene) prvo ide abrihter pa tek onda diker, a evo i razloga..

Naime, netko je razmišljao kad je konstruirao strojeve za obradu drveta pa je tako na dikerici (debljači) napravio stol poravnat metalurškom glodalicom u desetinku (možda i stotinku) milimetra..
Također, diker je u određenom smislu i kopirka pa će ti u slučaju direktnog puštanja daske kroz diker, sigurno biti prekopirane neke neravnine koje su sa donje strane prisutne.

Najvažniji faktor zbog kojeg ja radim na opisan način je taj, što bi usljed direktnog puštanja daske u diker dolazilo do nekontroliranih vibracija, koje bi se odrazile na jake udare noža po materijalu te bi moglo doći do jačeg oštećenja noževa, a o zatupljivanju da ne govorim.
To govorim u trenutku dok u mojoj radioni odmara diker težak cca 1500 kg (1,5 T) i čeka da ga gazda uposli. Na laganijim strojevima, posljedice su još veće.
Ne kažem da se ne može primijeniti i onaj drugi način, ali svatko ima svoje kriterije i način rada.

Uostalom, kad kroz niz godina naučiš i ustališ određeni način rada..sve kasnije ide automatski pa ni ne razmišljam o promjeni nečega što dobro funkcionira.

Nego, jesi li ti ispraznio sve bačve od prošle godine, jer ova će biti sigurno dva puta bolja pa da te ne iznenadi.. :?: :lol:

Budi mi pozdravljen..

Jedno stvarno bogatstvo je bogatstvo duše, ostala su dobra podložna velikim gubitcima.
deva

PostPostao/la Žepić » 13 tra 2015, 20:43

Odlična tema.
Žepić

PostPostao/la deva » 13 tra 2015, 23:54

Žepić je napisao/la:Odlična tema.

Slobodno daj i svoj prilog, baš bi nas obradovalo :D

Čime se ti služiš u izradi opreme :?:

Ima li kakva "caka" :idea: koju neznamo :?:

Jedno stvarno bogatstvo je bogatstvo duše, ostala su dobra podložna velikim gubitcima.
deva

PostPostao/la Žepić » 14 tra 2015, 06:19

deva je napisao/la:
Žepić je napisao/la:Odlična tema.

Slobodno daj i svoj prilog, baš bi nas obradovalo :D

Čime se ti služiš u izradi opreme :?:

Ima li kakva "caka" :idea: koju neznamo :?:

U nedostatku financija tiho patim za najobičnijom stolarskom kombinirkom :)
Mio standard bi mi za početak bio velik ko svemirski brod :)
Od prijatelja posudim tu i tamo kružnu pilu.....od drugoga frezer (glodalo), pa sam eto uspio složiti deset australskih krovova, deset av podnica bez ladice (nisam znao kako da to napravim a pročitao sam negdje da neki pčelare bez uloška cijelu godinu, puta rekoh da probam), makar već imam plan u glavi kako naknadno staviti ladice.....napravio sam još i 4 polu nastavka visine 121mm (LR) koji bi činili plodiste skupa sa cijelim tijelom lr. Poslikat ću slijedeći vikend i pokušati staviti tu.
Volim raditi sa drvom. Stolarija mi je ljubavnica, a za pčele sam oženjen :urnebes
Žepić

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ostala pčelarska oprema

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.