Eko pčelarstvo u Hrvatskoj - mit ili stvarnost ?

Pravila foruma
Teme vezane samo uz ekološki način pčelarenja !

Re: Eko pčelarstvo u Hrvatskoj - mit ili stvarnost ?

PostPostao/la Debejac » 28 lis 2019, 23:30

Nastavite ovu temu vi mlađi.

Kod mene je sada med 20,00 KM (nešto više od 10 eura/evra). Nedavno sam slučajno bio u jednoj prodavnici i na izlogu vidim med sa finom naljepnicom. Pitam gospođu prodavačicu kakav je med, a ona ushićeno, baš kao da je ona pčela koja ga je donijela, reče: "Ma, med mi je prekrasan!", a kad sam se zagledao u nju, malo šutio pa ozbiljno upitao kako zna da je krasan, počela se izmotavati jer med nije njen, ona ga samo preprodaje i to po duplo manjoj cijeni (nešto manje od 5 eura/evra). Tad sam joj rekao da ja kilo meda ne bih dao po toj cijeni, radije bih ga bacio u vodu. Najzanimljivije je to da na etiketi lijepo pišu podaci pčelara iz susjednog grada, a jasno je da u prodavnici u cijenu moraju biti uračunati porezi i trgovačka marža, pa ispada da za tu teglu "meda" taj "pčelar" ne dobije više od 3 eura/evra. Eto "eko", eto obraza, eto kvaliteta, eto analize, eto države!!! I sve javno, da javnije ne može.

Trudim se biti što pošteniji prema pčelama i ljudima, u nuždi pazim na mjeru, reagujem na osnovu iskustva i instikta, pokušavam predvidjeti, stalno baš stalno razmišljam o sveukupnoj problematici pčelarenja i sl., pa bih volio nečije iskreno iskustvo u ovoj o ovoj temi.

Pozdrav, svako dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la vupi » 29 lis 2019, 00:26

Esade ;

Nisam baš u cvijetu mladosti ali mogu još s nogu ..... :D

I kod nas slična situacija , MED je na cijeni u prodavaonici a i kod pčelara / kod mene osobno 50 kn tegla od 900 gr /,
a šečerlame koje su iz neke laboratorije / KINA / mogu se i u prodavaonicama kupiti ČAK i po 25 kn tegla od 900 gr ,
a tu je i PDV , marža prodavaonice + marža dobavljača / PAMETNOM DOSTA :!: :?: :roll:

Cijena od 25 kn za teglu znači da je neki pčelar taj med dao po 1 EURO za kg , jer dok se svi namire njemu toliko ostane ..
Ja osobno nebi radio sa pčelama za tu cijenu meda , jer meni su vjerojatno VEĆI troškovi po kg proizvedenog meda , a LJUBAV je po toj cijeni NEISPLATIVA .... :urnebes

Kupci su sami krivi što se TRUJU takvim jeftinim ;medom; koji je SVE samo ne med .

P.S.
Kod vas su dobre cijene MEDA ako se tegla može prodati za 20 KM ... :bravo

:krigle
vupi

PostPostao/la Tokito1969 » 29 lis 2019, 18:13

Debejac je napisao/la:---***---

vupi je napisao/la:---***---

razmišljamo posve isto...

:krigle :krigle :krigle
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969

Lokacija: pčelinjak 1 Seketin 255 MNV, pčelinjak 2 Podurte 400 MNV

PostPostao/la Debejac » 29 lis 2019, 22:40

Vupi:

Kod vas su dobre cijene MEDA ako se tegla može prodati za 20 KM ... :bravo

Nije valjda da ne vjeruješ?
To je ono što ti zoveš "prodaja na kućnom pragu".
Jedan tvrdica je, mimo ostalih, postavio cijenu od 18 KM. Pitao sam ga zašto, petljao je nešto kao odgovor, a ja sam ga gadljivo slušao nekoliko minuta i otišao jer je lagao.
Onaj moj nedavno preminuli profesionalni pčelar Raif još prošle godine postavio je cijenu od 20 KM.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la Debejac » 29 lis 2019, 22:44

Vupi:
Nisam baš u cvijetu mladosti ali mogu još s nogu ..... :D

Uh, ovo sam previdio, moram reagovati, a unaprijed se izvinjavam zbog uzurpiranja teme.

Vjerujem ja tebi, moj Vupi, ali žulja me ona poslovica: "Prazna ne puca!"

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

Prethodna

Natrag na Ekološko pčelarstvo

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.