Kalemljenje

Pčelarstvo i voćarstvo - jedno bez drugoga ne ide !
Pravila foruma
Teme vezane uz voćarstvo i sve što se veže uz to, ali i da pčelice budu zadovoljne !

Re: Kalemljenje

PostPostao/la DB_happy » 03 ožu 2019, 20:57

Pozdrav Esade, :D

Probao sam na oba načina, ovaj sa skladištenjem pokazao mi se uspješnijim, ali moguće da je i do mene jer nikad nisam vidio uživo nekog drugog kako kalemi već radim sve "iz glave", samouk sam... Nemam takvog iskustva kao ti, od srca ti želim da uspiješ nakalemiti SVE što želiš na zerdeliju... :bravo :bravo :bravo

:krigle :krigle
DB_505 - modificirana 13-okvirna DB košnica
DB_happy

PostPostao/la Debejac » 04 ožu 2019, 22:28

DB_happy je napisao/la:Pozdrav Esade, :D

Probao sam na oba načina, ovaj sa skladištenjem pokazao mi se uspješnijim, ali moguće da je i do mene jer nikad nisam vidio uživo nekog drugog kako kalemi već radim sve "iz glave", samouk sam... Nemam takvog iskustva kao ti, od srca ti želim da uspiješ nakalemiti SVE što želiš na zerdeliju... :bravo :bravo :bravo

:krigle :krigle

I treba da radiš "iz glave", malo pomalo i sve se jednom slegne na dobro iskustvo i uspješan rad. Kod mene ima poslovica: "Tuđa ruka svraba ne češe!"
Ni ja nisam učio ni od koga, osim što sam prije 40-ak godina gledao kako tetak kalemi krušku, oblijepljuje je ilovačom i zamotava krpom te steže špagom. Zainteresovalo me, probao, uspio pa nastavio, ali sve na nivou amaterstva.
Slično je bilo sa frulama. Kupio profesionalnu štim-frulu pa gledao, okretao, razmišljao i pitao se bih li ja to mogao napraviti. Mislio sam da je to lahko, nije - ali uspio sam poslije dvije godine.

Pozdrav, svako dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la Debejac » 03 tra 2019, 09:24

Juče, ili prekjuče, opet nakalemio šljivu na vrbu.

Pošto američka borovnica zeza i hoće posebno kiselo zemljište, a ja takvog nemam niti imam para da kupujem postojeći supstrat, riješio sam je probati prekalemiti na nešto jer je zaista i dobra, i krupna i ukusna. Nakalemio sam je na jostu, pa na glog, pa na aroniju i sad - čekanje.

Već više godina imam nekoliko patuljastih (stubastih) jabuka i krušaka. Plodovi odlični, ali ne sviđa mi se to pa sam plemke nabacio na postojeće kruške i jabuke stablašice (prekalemio).

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la vupi » 03 tra 2019, 16:43

Prije 10-tak dana me zvala jedna udovica , u mojoj blizini , da joj nakelemim nešto voćaka na divlje podloge ,a bilo je tu trešanja ,jabuka ,krušaka i nekoliko višanja ,
bilo je oko 15 -tak cjepova .
Nisam još išao da vidim kako je sve uspjelo i koliko ,ali ako je pola uspjelo biti će dobro .
Bude slikano pa stavljeno OVDJE ...

:krigle
vupi

PostPostao/la Debejac » 03 tra 2019, 22:42

vupi je napisao/la:Prije 10-tak dana me zvala jedna udovica , u mojoj blizini , da joj nakelemim nešto voćaka na divlje podloge ,a bilo je tu trešanja ,jabuka ,krušaka i nekoliko višanja ,
bilo je oko 15 -tak cjepova .
Nisam još išao da vidim kako je sve uspjelo i koliko ,ali ako je pola uspjelo biti će dobro .
Bude slikano pa stavljeno OVDJE ...

Kojih je godina udovica? Pitam radi prijema plemki.

Ja danas čupao divlje trešnje pa nakalemio neku holandsku krupnu trešnju. Kako su mi je nahvalili, ispade da je krupna kao jabuka. Uz to, još pet vrsta jabuka, tri vrste grožđa, a onda sam se malo igrao: kalemio u radionici za stolom.

Imaš li Nashi krušku? Ljepotica po svemu.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la vupi » 04 tra 2019, 08:34

Kojih je godina udovica? Pitam radi prijema plemki.

Jesi se navuko , stara je /starija od mene pa ništa od prijema plemki /onih za koje ti misliš / ... :urnebes

Sada je VEĆ 4:0 za mene . 8-)

vupi

PostPostao/la Debejac » 04 tra 2019, 09:34

Vupi:
Sada je VEĆ 4:0 za mene . 8-)

Uh, propast ću zbog tebe.

Još dok sam bio dijete, kad se sprema kiša, čuo sam od starijih ljudi izraz: "Nagolubilo se, kiša će!", e kod mene je sada upravo tako. Još ove padavine pa se možemo nadati da malo i razvedri pa da se do kasno sjedi vani i uživa, ali pazi, ti si stariji čovjek, a imaš puno društava - ne sjedi vani znojan.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

Prethodna

Natrag na Voćarstvo i kalemljenje

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.