Kalemljenje

Pčelarstvo i voćarstvo - jedno bez drugoga ne ide !
Pravila foruma
Teme vezane uz voćarstvo i sve što se veže uz to, ali i da pčelice budu zadovoljne !

Re: Kalemljenje

PostPostao/la Debejac » 23 ožu 2014, 22:00

Uh, danas stigle sadnice. Mijenjali smo: dao mu 3 odlična LR društva, a on meni sadnice i još para. No, nisam ih uspio posaditi, a, evo, već pada kiša.

Pozdrav, svako dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la Debejac » 31 ožu 2014, 10:33

Završio sam sa proljetnim kalemljenjem i kad bi sad neko u mene pušku uperio, ne bih znao reći šta sam i koliko nakalemio sebi i drugima. Uglavnom, šljivu na vrbu jesam pa ćemo čekati, a jesam i aroniju na glog i zohu/zovu/bazgu, krušku i breskvu na džanariku itd.

Možda bude i koja slika kad uhvatim daha i slobode.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la DB_happy » 26 sij 2015, 10:34

U zadnjoj dekadi siječnja treba se pripremiti za nadolazeće kalemljenje u ožujku:

20150125_140354.jpg
Plemke jabuke - crveni delišes (crna žica), zlatni delišes (bijela žica).
20150125_140354.jpg (112.04 KiB) Pogledano 5819 put/a.

20150125_140425.jpg
Plemke kruške - ljetna kruška (bijela žica), crvena vilijamovka (crna žica).
20150125_140425.jpg (111.25 KiB) Pogledano 5819 put/a.

Sada je vegetacija u mirovanju, pravi je trenutak za ovu akciju! :)

Ove plemke treba umotati u obični (ne sjajni!) novinski papir, visina omota oko 15 cm. Podrazumijeva se da se plemke umotavaju od podnožja prema vrhu. Nakon umotavanja, sve se umoči u vodu, ali tek toliko da se solidno nakvasi, ne previše kako se papir ne bi raspao. Tako umotane i namočene plemke stavljaju se u klasičnu PVC vrećicu i spremaju u obični hladnjak, u ladicu gdje spremamo svježe povrće.

Ovako pripremljene plemke jamče vrlo visoki postotak uspješnosti kalemljenja na proljeće. Dakako, treba se ravnati po mjesečevom sjetvenom kalendaru gdje su točno navedeni povoljni dani za ovu akciju u ožujku.

Jedne godine, zbog niza okolnosti nisam uspio kalemiti u dane predviđene za to već sam sve odradio prvi slobodan vikend. Iako je dan bio krasan, sunčan i topao, pravi proljetni, laici bi rekli idealan za kalemljenje, rezultat je bio najlošiji ikada - od 20-ak kalema (pišem po sjećanju), svega 40-ak% plemki se primilo. A i one su bile čudne, do ljeta su se skoro sve osušile, preživjele su samo 2-3 jabuke koje i dan-danas slabo rađaju te ću ih vrlo vjerojatno morati izvaditi...

Stoga je jasno, sada pripremiti plemke i sam čin kalemljenja obaviti na dan predviđen BD kalendarom upravo za te radnje - uspjeh je zajamčen! :D :D :D
DB_505 - modificirana 13-okvirna DB košnica
DB_happy

PostPostao/la zarkodj » 29 sij 2015, 22:27

krušku na džanariku (zerdaliju) pa ćemo vidjeti šta će biti

Ovo nisam ranije video. Molim Debejca da objasni ovo ili ja ne shvatam .Kruška je jabučasto voće a džamarika koštičavo.

Šta se dešavalo sa ovim kalemom.

Ove plemke treba umotati u obični (ne sjajni!) novinski papir, visina omota oko 15 cm

Koja je svrha novinskog papira. Da li da drži vlagu.Ja zalijem plemke sa najlon vrećicom i posle pola sata prospem vodu ostaje tako vlažno u frižideru.Da li imaš nešto od starih autohtonih voćaka. Ja imam po nešto ali se zadržavam na jabuku i krušku.
zarkodj

PostPostao/la DB_happy » 30 sij 2015, 09:08

Koja je svrha novinskog papira. Da li da drži vlagu.

Da, upravo to ! :)

Prije nisam spremao grančice zimi već bi ih rezao u trenutku kalemljenja (ožujak). No, tada je vegetacija već krenula i uspjeh kalemljenja bio je slabiji. Ovaj način doznao sam od prijatelja pčelara prije par godina. Njegov brat (nažalost pokojni) bio je voćar s velikim plantažama jabuka pa je od njega ta informacija.

Od starih sorti jabuka imam samo jednu, MUCU ili MUCA i s njom sam vrlo zadovoljan... :)

:krigle :krigle
DB_happy

PostPostao/la zarkodj » 30 sij 2015, 20:52

Za sada sam samo spremio deo plemki ali je ipak pravo vreme. Posebno mislim za krušku jer kreće dosta rano pa čak i u frižideru.
zarkodj

PostPostao/la Debejac » 10 sij 2017, 01:25

zarkodj je napisao/la:
krušku na džanariku (zerdaliju) pa ćemo vidjeti šta će biti

Ovo nisam ranije video. Molim Debejca da objasni ovo ili ja ne shvatam .Kruška je jabučasto voće a džamarika koštičavo.

Šta se dešavalo sa ovim kalemom.

Ove plemke treba umotati u obični (ne sjajni!) novinski papir, visina omota oko 15 cm

Koja je svrha novinskog papira. Da li da drži vlagu.Ja zalijem plemke sa najlon vrećicom i posle pola sata prospem vodu ostaje tako vlažno u frižideru.Da li imaš nešto od starih autohtonih voćaka. Ja imam po nešto ali se zadržavam na jabuku i krušku.

Uh, koliko se Žarko načekao! Ja ili nisam vidio ili sam zaboravio, a ono već i plodove dalo.

Žarkane, upravu si ti, ali mene ne zanima šta je šta, ja jednostavno probam. I uspijem.
Ako ne zaboravim, u proljeće ću ti uslikati bar 5 različitih primljenih kalemova na džanariki: jabuka, kruška, breskva, trešnja, šljiva..., a na glogu aroniju, pa i na višnji i na divljoj trešnji aroniju itd., samo me još zeza šljiva na vrbi. Naravno, na jabuku bez problema nakalemim krušku i obratno. I grožđu sam stao ukraj na više načina. Napomeni i sve ću poslikati i postaviti da vidiš jer to zaslužuješ pošto si dugo čekao. Sad kad više nemam pčela, ima da i na vrbi grožđe rodi!

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la DB_happy » 07 vel 2018, 14:08

31.1.2018.

Danas sam odrezao plemke koje je Sanja navečer uskladištila po već opisanom načinu. Napravio sam to u zadnji čas jer su se pupovi na ranim marelicama i breskvama već počeli aktivirati. :( :(

Srećom, :D sada je lijepo zahladilo, pao je i snijeg i najavljuje ga se još što znači da ni ova zima neće proći bez "leda", makar sam očekivao i jaču "smrzavicu".

Još ove godine bit' će nešto značajnija akcija kalemljenja u proljeće i to bi bilo to, u narednim godinama kalemljenje bi trebalo biti sporadično, tj. tamo gdje se koja voćka osuši i stvori se mjesto za novu... 8-) :)

DB_happy

PostPostao/la Debejac » 02 ožu 2019, 23:43

Ako nisam pčelar, jesam bar nazovi kalemar. Juče i danas od jutra do mraka kalemio, prekalemljivao: grožđe, jabuke, kruške, šljive, kajsije, breskve, nektarine..., sve moguće kombinacije i umorio se - uh, a još me đavo nanese ovamo na forum, umjesto da sam već u krevetu. Cilj: na jednom te istom stablu imati svo voće koje imam oko sebe; negdje sam na polovini puta, a kalemim sve na džanariku (zerdaliju).

Ako ove godine ne nakalemim šljivu na vrbu, ubiću se (vodenim pištoljem).

Volio bih da ova tema radno i slikovno živne, baš bih volio.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la Debejac » 02 ožu 2019, 23:57

DB_happy je napisao/la:31.1.2018.

Danas sam odrezao plemke koje je Sanja navečer uskladištila po već opisanom načinu. Napravio sam to u zadnji čas jer su se pupovi na ranim marelicama i breskvama već počeli aktivirati. :( :(

Srećom, :D sada je lijepo zahladilo, pao je i snijeg i najavljuje ga se još što znači da ni ova zima neće proći bez "leda", makar sam očekivao i jaču "smrzavicu".

Još ove godine bit' će nešto značajnija akcija kalemljenja u proljeće i to bi bilo to, u narednim godinama kalemljenje bi trebalo biti sporadično, tj. tamo gdje se koja voćka osuši i stvori se mjesto za novu... 8-) :)

Ja nikad ne skladištim plemke: uzimam direktno i kalemim do avgusta.
Probaj prekalemljivati na mlade ljetoraste na postojećim stablima na tzv. engleski spoj i tako imadni razne sorte na istom stablu ili i razne vrste.

Za rasad povrća meni je za start orijentir "Dan žena", 8. mart/ožujak - tada sijem paradajz, paprike i još štošta.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PrethodnaSljedeća

Natrag na Voćarstvo i kalemljenje

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.