Varoa 2019.

Svakodnevna pčelarska događanja

Re: Varoa 2019.

PostPostao/la Debejac » 17 ruj 2019, 10:26

Ivica:

Kod nas još uvijek ima trutova, :) ali sada im pčele ukidaju gostoprimstvo:

Gdje sada ima trutova koje pčele primaju, ja bih zavirio malo unutra.

Zaključak za ovu godinu: varoe nikad manje kod mene, a ako budem pogriješio, proljeće će kazati definitivan zaključak.
Mislio sam koristiti i mravlju i odustao, a o oksalnoj i ne mislim. Dakle - gotovo.

Pozdrav, svako dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la DB_happy » 30 ruj 2019, 20:39

Teška je ovo godina na našoj lokaciji, vaga skoro stalno pada još od lipnja (nastranu oni povremeni bljeskovi, to nije ni za zub), a varroa je u neviđenoj expanziji, takvo što moje oči NIKADA nisu vidjele! :o :o :shock: :shock: :? :? :x :x :evil: :evil: :twisted: :twisted:

Danas, skoro u svakoj košnici koju sam pregledavao, varroa na pčeli, vidi se iz aviona!!!! :o :o :shock: :shock: U jednom nukleusu namjerno sam prignječio čak 6 (šest) pčela jer je na njima bila varroa! Srećom, nukleus je na 8 ulica pčele, ali svejedno....

Moram kazati da sam JAKO zabrinut... :( :(

Zadnji "ljetni" tretman EkopčelomiRom bijaše 27.9., danas brzi pregled ladica, slika kazuje više no 1000 riječi:

DSC_0399.JPG
Ovdje je otpalo oko 1000 komada, procjena...
DSC_0399.JPG (146.19 KiB) Pogledano 265 put/a.

DSC_0400.JPG
Mrska grinja izbliza...
DSC_0400.JPG (127.06 KiB) Pogledano 265 put/a.

DSC_0401.JPG
Ovdje bi moglo biti i 2000 mrtvo-mrtvih komada, zar ne!
DSC_0401.JPG (171.45 KiB) Pogledano 265 put/a.

Daklem, 8-) ;) 27. rujna vodila se epska bitka, borba pjetlova prsa o prsa, priko 9 brda i 9 planina, toj nemani, da ne kažem pošasti, suprotstavio sam se kao pravi muškarac (skoro napisah komarac), :lol: :lol: :urnebes :urnebes :urnebes a tko je pobijedio, vidi se u ladicama! :D :D :D :D :bravo :bravo :labud :labud :labud :labud

Tako je lako kad imaš EkopčelomiR... :D :D

https://www.youtube.com/watch?v=ZbZSe6N_BXs

:krigle :krigle
DB_505 - modificirana 13-okvirna DB košnica
DB_happy

PostPostao/la Dario22 » 30 ruj 2019, 22:13

Možda da se prebaciš u uzgoj varoe? Kod mene ove godine slabo varoe, u mom ataru loša godina je izgleda i za varou.
Dario22

PostPostao/la vupi » 01 lis 2019, 09:49

I kod mene ove godine varoa jako napreduje,pa sam morao posegnuti za drastičnim mjerama / dimljenje - 25.09 /.
Podnice su se sljedeći dan šarenile od varoe , iako sam kompletan tretman odradio početkom 9 mj.,
ne računajući Bayvarol u 7 mj. jer on nije napravio što je trebao !!!!!! :evil:

Jučer sam otvorio nekoliko košnica radi kontrole i iznenadio se viđenim - LEGLA NEMA a ZALIHE DOBRE , pa još jedan tretman dimljenjem nije potreban / oxalna se čeka za hladnije vrijeme .
Varou nisam vidio ni na jednoj pčeli a to govori da je zadnjim tretiranjem dimom uklonjena VEĆINA grinje ,čime sam zadovoljan . :)
Ukupno stanje na pčelinjaku je vrlo dobro iako sam par zajednica spojio / stare matice i mala količina pčele / rano prestala zalega a varoa IPAK napravila svoje .

Pčele pomalo izlijeću i to prema šumi pa je vjerojatno počeo bršljan mediti , a to će pokrenuti i leglo .
Stanje se prati pa iznenađenja nebi trebalo biti .... :D

:krigle
vupi

PostPostao/la DB_happy » 01 lis 2019, 20:49

Dario22 je napisao/la:Možda da se prebaciš u uzgoj varoe? Kod mene ove godine slabo varoe, u mom ataru loša godina je izgleda i za varou.

Može, može! :lol: :lol: :urnebes :urnebes

Prije par dana, PO PRVI PUTA U ŽIVOTU, vidio varrou kako g(a)miže po saću!!!!! :o :o :shock: :shock: :? :? :x :x :evil: :evil: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Ljudi, kako je ta napast brza, jedva je uhvatih i prignječih! :D :D :bananas :bananas :bananas
Nažalost, kod nas je takva expanzija grinje kakva nikad nije bila! :o :o :shock: :shock:

Na sreću, imamo EkopčelomiR koji je sjajno odradio posao! :D :D :D :bravo :bravo :bravo

Zašto onda tolika grinja u ladicama???

O tome sam već pisao, to je onaj moj zez, to je onih 8 zajednica koje NISU tretirane EP-om u lipnju kad mrskoj grinji (s)lomim kičmu i onda uživam... :D :D

Od šezdesetak ladica koje su trenutno instalirane na pčelinjaku, ove dvije po otpaloj grinji DALEKO odskaču od ostalih!!! Ima još par ladica s oko 500 otpalih grinja, nešto s oko 200, a rekao bih da je prosjek negdje oko 100-tinjak (tu ne uračunavam ovih par zajednica koje drastično odskaču od ostatka pčelinjaka).

Ima i dosta ladica s jedva par otpalih grinja...

Dakle, tamo gdje ima grinje EP je odradio svoju zadaću i zato sam pokazao te dvije ladice, da se vidi koliko je efikasan lijek koji smo SAMI stvorili, kroz period od 5 godina istraživanja!

Tko bude želio, moći će isprobati EkopčelomiR i na svojim zajednicama slijedeće sezone, besplatno! 8-) :)
Čekam da prođe zimski tretman OK pa ću onda detaljnije... :) :)

---------------------------------------------------------------------------------------

Danas sam pregledao nekih 20-ak košnica (proces obilježavanja matica i dalje traje) i mogu kazati da je situacija jako dobra, zasad! :D :D :D :bravo :bravo :bravo

Nema govora ni o kakvom spajanju, svih 88 košnica i dalje su na broju!!!

Jasno, detaljnije i s fotkama pod Radovima... 8-) :)

:krigle :krigle
DB_happy

PostPostao/la Dario22 » 02 lis 2019, 20:10

vupi je napisao/la:
Jučer sam otvorio nekoliko košnica radi kontrole i iznenadio se viđenim - LEGLA NEMA a ZALIHE DOBRE , pa još jedan tretman dimljenjem nije potreban / oxalna se čeka za hladnije vrijeme . Pčele pomalo izlijeću i to prema šumi pa je vjerojatno počeo bršljan mediti , a to će pokrenuti i leglo .
Stanje se prati pa iznenađenja nebi trebalo biti .... :D

:krigle

Ja se prestrašio umjesto da pitam forumaše, kod mene isto dosta zajednica bez legla, tu i tamo koja sa okvir-dva legla (u sredini saća) pa rekao da se nije nešto dogodilo, zaliha ima dosta tako da su za zimu dobro pripremljene, još zimski tretman oksalnom i čekamo bagrem. :krigle
Dario22

PostPostao/la crnii » 05 lis 2019, 12:17

vupi je napisao/la:Podnice su se sljedeći dan šarenile od varoe , iako sam kompletan tretman odradio početkom 9 mj.,
ne računajući Bayvarol u 7 mj. jer on nije napravio što je trebao !!!!!! :evil:

Jooj, tog Bayvarola mi je već puna kapa.
2014. sam spušio s njim, a 2017. jedan kod mene ga koristio i isto pushiona i zimu i cijelu iduću sezonu mu bile slabe pčele.
A to još država plača, tj. vraća novce :?
Viribus Unitis d.d.
crnii

PostPostao/la DB_happy » 07 lis 2019, 19:48

Ne koristim ta konvencionalna sredstva, ali čini mi se da je taj Bayvarol proizvod Bayera. Oni također proizvode i neonikotinoide što, dokazano, ubija pčele!

Pa kako se onda može vjerovati takvim dvoličnjacima?? :?: :?:
DB_happy

PostPostao/la Tokito1969 » 07 lis 2019, 20:22

Dobra stara mravlja i oksalna, konza, konza pajdo.....
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969

Lokacija: pčelinjak 1 Seketin 255 MNV, pčelinjak 2 Podurte 400 MNV

PostPostao/la Tokito1969 » 02 pro 2019, 21:02

Jeli je tko napravio zimsku oksalu?
Ja još nisam...

Nego gdje su svi nestali? :?: :?: :?:
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969

Lokacija: pčelinjak 1 Seketin 255 MNV, pčelinjak 2 Podurte 400 MNV

PrethodnaSljedeća