Pčelarenje po bratu Adamu - praktični test

Svakodnevna pčelarska događanja

Re: Pčelarenje po bratu Adamu - praktični test

PostPostao/la crnii » 15 ožu 2019, 10:31

Sale,
fine slike i fin tvoj rad :bravo

Malo sam računo veličinu lr i db okvira.
Korisno saće u cm:
LR
20 x 44.5 x 2 = 1800 cm kvadratnih.
DB
27 x 44.5 x 2 = 2400 cm kvadratnih.

3 Db okvira su 4 lr okvira, ista je površina 3:4, db:lr.

Po ovoj računici, matici će trebati više okvira za leglo od ovoga što ti je sada plodište, jel tako?

Ako ovaj sistem radi kod db košnice, ne vidim zašto ne bi radio i kod lr.
Volio bih još kada bi se raspravilo, zašto se radi ovako, što je svrha rada po metodi brata Adama?
Evo s moje strane npr... dobije se čisto saće u medištu, nema prevješavanja.. doduše u db košnici toga ionako nema.
Nadalje, nema rondanja po plodišnim okvirima niti se narušava pčelinje gnjezdo i leglo..

:krigle
Viribus Unitis d.d.
crnii

PostPostao/la sale_sb » 15 ožu 2019, 16:24

crnii je napisao/la:Sale,
fine slike i fin tvoj rad :bravo

Malo sam računo veličinu lr i db okvira.
Korisno saće u cm:
LR
20 x 44.5 x 2 = 1800 cm kvadratnih.
DB
27 x 44.5 x 2 = 2400 cm kvadratnih.

3 Db okvira su 4 lr okvira, ista je površina 3:4, db:lr.

Po ovoj računici, matici će trebati više okvira za leglo od ovoga što ti je sada plodište, jel tako?

Tako je, trebati će 7 ako je matica dobra. Jedino što ne smijem sada još neko vrijeme ubacivati jer bi onda mogle skladištiti hranu u plodište, a cilj je da i ovo što ima potroše i zamjene leglom, a da svu novu hranu spremaju u medište.

Ako ovaj sistem radi kod db košnice, ne vidim zašto ne bi radio i kod lr.
Volio bih još kada bi se raspravilo, zašto se radi ovako, što je svrha rada po metodi brata Adama?
Evo s moje strane npr... dobije se čisto saće u medištu, nema prevješavanja.. doduše u db košnici toga ionako nema.
Nadalje, nema rondanja po plodišnim okvirima niti se narušava pčelinje gnjezdo i leglo..

Ovo je sad dalje tema za neku malo širu analizu, a trenutno nemam vremena za pisanje pa cu dati svoje mišljenje drugom prilikom.
Pozz
sale_sb

PostPostao/la crnii » 15 ožu 2019, 21:02

sale_sb je napisao/la:Ovo je sad dalje tema za neku malo širu analizu

DB košnica je u Srbiji dosta zastupljena, ćudi me da nisu upoznati sa metodom brata Adama i da nisu zapazili kako Njemci rade s db-jkom.

A zašto baš metoda brata Adama, možda upravo zato jer na DB postoje okviri različitih veličina u plodištu-medištu.
Pčele trpaju nektar i med u plodište, dok ga ne napune, pa tek onda razmišljaju o medištima, pa je vrlo vjerojatno zarojavanje.
"Suho plodište", kako Sale kaže, je ključ kod brata Adama.

Bonus kod LR je što se prema razvoju situacije, uvijek plodište može osloboditi "viška" meda ili legla.

Nemam DB pa samo nagađam :?:

Sutra idem redovito "prerondat", ovo prema Blinovu poslagano kod mene.

Viribus Unitis d.d.
crnii

PostPostao/la sale_sb » 15 ožu 2019, 23:09

crnii je napisao/la:
DB košnica je u Srbiji dosta zastupljena, ćudi me da nisu upoznati sa metodom brata Adama i da nisu zapazili kako Njemci rade s db-jkom.

Čisto sumnjam da nisu upoznati, jednostavno se radi drugačije. A i ima nešto kod nas na balkanu, kad netko kaže da nešta ne šljaka drugi to prihvate, pogotovo ako to kaže netko tko ima težinu. Ja moram probati sam kako bi se uvjerio jer tek kad se budem držao propisane tehnologije mogu reći da li nešto funkcionira ili ne.

A zašto baš metoda brata Adama, možda upravo zato jer na DB postoje okviri različitih veličina u plodištu-medištu.
Pčele trpaju nektar i med u plodište, dok ga ne napune, pa tek onda razmišljaju o medištima, pa je vrlo vjerojatno zarojavanje.
"Suho plodište", kako Sale kaže, je ključ kod brata Adama.

Nije to samo po metodi brata Adama. I Charles Dadant kada je prilagođavao Quinbyevu košnicu je imao na umu visinu plodišnog okvira kako bi bio dostatan za plodište, ništa više. Već tada se vidjelo da 1 LR nije dovoljan za prosječnu maticu a da su dva previše. Stoga je Dadantova košnica nešto između. Kasnije je modificirana sa 10 na 12 okvira što je nama zapravo standardna Dadant-Blatt. Mislim da je i nešta skraćen okvir, ali nisam siguran.

Nadalje, DB plodišni okvir omogućuje matici da se prirodno kreće u koncentričnim krugovima i polaže jajašca, dok LR to ne dozvoljava.

Bonus kod LR je što se prema razvoju situacije, uvijek plodište može osloboditi "viška" meda ili legla.

Nemam DB pa samo nagađam :?:

To je bonus tamo u drugoj polovini travnja i kasnije, ali sada se ne možemo osloboditi viška meda ako na okvirima ima legla, dok ovom tehnologijom zbijenog plodišta za tim nema potrebe. Isti taj bonus nam kasnije stvara problem kod čistoće meda.

Ono što mene privlači kod ove metode na DB košnici je brzina pregleda kada zajednica završi razvoj. Proizvodnja matica je jako vremenski zahtjevan posao i trebam preglede zajednica obaviti što prije. Nije isto pregledavati max 7 plodišnih okvira i na njima tražiti maticu ili na minimalno 10 okvira koliko ih bude na LR. Evo to bi otprilike bio i moj odgovor na prijašnji post.
sale_sb

PostPostao/la Debejac » 21 ožu 2019, 14:54

Crni reče:

Snađi se, lolo. To je najvažnije pravilo u pčelarstvu.

Može i ima prevješavanja i u DB-u. Dok sam bio na nekim srbijanskim forumima, neki su mi se žalili kako im pčele neće da pređu u polunastavke da grade saće. Tad sam im objasnio kako da prevjese kad je na plodištu samo jedan polunastavak i postavio i slike (možda sam ih i ovdje postavio). A, kad su na plodištu 2 polunastavka, onda je to ekspresno jer 2 polunastavka po visini su tačno koliko 1 nastavak: 155 mm x 2 = 310 mm. Naravno, kad pčele pređu i počnu graditi, sve sortiramo kako je i prije bilo. Tada su mi zahvalili na tome, posebno na slikama na kojima je bilo dokazana prirodna gradnja bez satnih osnova i još jači dokaz, a to je da pčele tada ne grade OBAVEZNO trutovsko saće, nego baš prekrasno radiličko.

Pozdrav, svako dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la crnii » 21 ožu 2019, 16:23

Na ovom forumu diskutiramo samo Debejac i ja, uglavnom :lol: :D
.. samo ću ja morat malo oladit od tipkovnice, jer mi se baš ne razgovara sam sa sobom.

Lega, nemam DB, spomenuh već, ovo što si naveo oko db-prevješavanja, hvala za info.
Pretpostavljam da bih osobno iskopao navedenu informaciju o db-prevješavanju, da imam db-jke.
Ili bi sam smislio neki sistem dugačkog okvira koji bi hvatao plodište+medište... ili bih moguće i samo digao 1 plodišnji okvir u medište. U plodištu bi tada bila privremena praznina ispod.

Tnx kume :D :krigle
Viribus Unitis d.d.
crnii

PostPostao/la crnii » 21 ožu 2019, 17:24

Ali rasprava kreće u krivom smjeru.

Tema je - metoda brata Adama - i pitanje da li se može u našim uvjetima, s našim pašnim prilikama i našom pčelom, Carnicom, pčelariti na ovaj način?

Osnova metode ove je, da nema prevješavanja, nama toliko dragog.
Pčele se želi natjerati da same zaposjednu medišta.
Njemci navodno ne smiju vrcati plodišni med i vrcaju samo iz saća gdje nije bilo zaljeganja matice.

Pa jel se može tako?
Ja ne bih znao, ali vjerujem da može.
Kako i na koji način se to radi, pokazuje upravo Sale u ovoj temi i ja mu držim palčeve da uspije i privede ovo uspješno kraju.

Također,
po pitanju ove metode, ja nisam našao dosada da je netko ovako radio ili probao raditi na ovim našim prostorima.
Nema pisanog traga, videa itd

Viribus Unitis d.d.
crnii

PostPostao/la Tokito1969 » 21 ožu 2019, 19:40

crnii je napisao/la:Njemci navodno ne smiju vrcati plodišni med i vrcaju samo iz saća gdje nije bilo zaljeganja matice.

Pa jel se može tako?

Može i moralo bi se tako raditi!!!

Čak i sa jednakim okvirima i sa prevjesom, jer kad se u medište prevjesi 2-3 okvira legla to je uvijek u sredini i gotovo nikad to saće ne vrcam (pošto nisam ni ja 100% svetac eventualno izvrcam mladi okvir koji je bio 1 zanešen) plodište ne diram tako bilo u AŽ tako i LR to je njihovo, druga je stvar da mnogi pošteniji pčelari od mene gotovo uvijek zavuku prste u plodište, pa u medištu imaju krasne tamne okvire jer saće ne puca, pa u bagremu sirupare jer "hrane nukleuse"...
Eto ne prićaš uvijek sam sa sobom :krigle :krigle :krigle
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969

Lokacija: pčelinjak 1 Seketin 255 MNV, pčelinjak 2 Podurte 400 MNV

PostPostao/la crnii » 24 ožu 2019, 07:59

Tokito1969 je napisao/la:
crnii je napisao/la:Njemci navodno ne smiju vrcati plodišni med i vrcaju samo iz saća gdje nije bilo zaljeganja matice.

Pa jel se može tako?

Čak i sa jednakim okvirima i sa prevjesom, jer kad se u medište prevjesi 2-3 okvira legla to je uvijek u sredini i gotovo nikad to saće ne vrcam (pošto nisam ni ja 100% svetac eventualno izvrcam mladi okvir koji je bio 1 zanešen) plodište ne diram tako bilo u AŽ tako i LR to je njihovo, druga je stvar da mnogi pošteniji pčelari od mene gotovo uvijek zavuku prste u plodište, pa u medištu imaju krasne tamne okvire jer saće ne puca, pa u bagremu sirupare jer "hrane nukleuse"...

Pa jest, premda Švabe, bar ovo prema bratu Adamu, ostave plodište na onoliko okvira koliko matica može zaleći.
I šire postepeno plodište, okvir po okvir, sve dok se ne pojavi u plodištu određena-veća količina hrane.
To je znak da je širenju kraj, pa se i izvadi jedan okvir.
A pčele nektar nose gore iznad matične.
Kod nas to nitko nije radio, pa ni Debejac, koji je radio mnoge stvari, ali ovu nije :D
Viribus Unitis d.d.
crnii

PostPostao/la vupi » 24 ožu 2019, 09:56

crnii je napisao/la:
Tokito1969 je napisao/la:

Pa jel se može tako?

Pa jest, premda Švabe, bar ovo prema bratu Adamu, ostave plodište na onoliko okvira koliko matica može zaleći.
I šire postepeno plodište, okvir po okvir, sve dok se ne pojavi u plodištu određena-veća količina hrane.
To je znak da je širenju kraj, pa se i izvadi jedan okvir.
A pčele nektar nose gore iznad matične.
Kod nas to nitko nije radio, pa ni Debejac, koji je radio mnoge stvari, ali ovu nije :D

Crni ;

Ovako širenje okvir po okvir je PUNO posla i otvaranja košnice /uznemiravanja zajednice / jer svakim otvaranjem se narušava mikroklima i gubi dragocjena toplina legla .
Nisam ni ja nikada u proljeće ograničavao plodište i smatram da nisam ništa propustio .
Samo da skrenem pažnju ; u pčelarstvu je najbitnija 1 - LOKACIJA , 2 - LOKACIJA, 3 - LOKACIJA pa tek onda SVE OSTALO ...!!!! :idea:

vupi

PrethodnaSljedeća

Natrag na Svakodnevni pčelarski razgovori i razmišljanja

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.