DILEMA

Svakodnevna pčelarska događanja

Re: DILEMA

PostPostao/la Debejac » 13 vel 2019, 10:53

Dobri "stari" Vupi:
Ako me ikada put nanese ,želio bih te upoznati UŽIVO ! 8-)

Ne znam koji će ovo put biti da ponovim isto: dobrodošao, na raspolaganju sam, imaš broj mog mobilnog i adresu pa - bujrum. Naravno da bih i ja tebe volio upoznati kao i Ivicu, Sanju, i sve ostale, ali život je čudna mačka koja iznenadno grebe, to ti znaš kao i ja. šTA GOD DA ZAMISLIŠ I POŽELIŠ - NOVAC JE PREPREKA. Nedavno sam javno opsovao i svoj život, i državu i sve kad ne mogu kao običan čovjek kupiti sebi kutiju cigara, nego moram kupovati "duhan" od preprodavača, a to govori i o svemu ostalom: o standardu.

Da ne bude sve crno, evo jedna humoreska.
Došao stariji čovjek na prekvalifikaciju i profesorica bosanskog/hrvatskog/srpskog/crnogorskog (svačijeg: maternjeg) dala slobodnu temu za pismeni rad. Čova pitao može li baš sve slobodno, ona odobrila, i on dade naslov "Moj seksualni život" pa se raspisa na nekiloko stranica - nikad kraja. Profesorica pročitala i dala negativnu ocjenu jer je promašio temu. Normalno, čovjeku bilo nejasno kako je to promašio temu, a ona obrazloži:

- Pišete da ustajete ujutro u pet, da vam je kuća puno udaljena od posla, da kroz mrak šumom pješačite do prvog autobusa, pa onda autobus, pa rad u željezari, pa se vraćate kući umrak, mala plata, sirotinja itd. Dakle, tema je seksualni život, a nigdje ni riječi o tome.
- A-ha, poviknu čovjek. Ma, bilo me stid napisati "Moj .ebeni život" pa sam zato kulturno rekao "Moj seksualni život", objasni čova nonšalantno.

Pozdrav, svako dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la Debejac » 13 vel 2019, 11:02

Crni:

Esade, Goran Tomić iz Srbije.

Sinoć sam u nekom tvom postu našao adresu pa sam malo poslušao ono njegovo predavanje, nekoliko minuta i to preskačući, ali nisam imao ni volje ni živaca da ga slušam, čini mi se, više od dva sata. Ako odslušam nekad, zarad tebe, javnuću šta mi je zapelo za oko i uho i šta mislim o svemu. Uostalom, tu su ti i Vupi, i Tokito, i Ivica..., ne zna taj Goran više od njih.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la crnii » 13 vel 2019, 12:27

Debejac je napisao/la:.

Eso,
popularan je Tomić u Srbiji.. ali od svakog se ponešto nauči.

:krigle
Viribus Unitis d.d.
crnii

PostPostao/la vupi » 13 vel 2019, 15:28

crnii je napisao/la:
Debejac je napisao/la:.

Eso,
popularan je Tomić u Srbiji.. ali od svakog se ponešto nauči.

Mislim da se neće NIKO uvrijediti ALI ovo važi za SVA vremena ;

Čovjek i magarac uvijek znadu više nego sam čovjek !!!!!!!! :lol:

vupi

PostPostao/la damirs » 16 ožu 2019, 00:29

Kolege pomagajte!imam okvira od prošle godine na kojima ima poklopljenog sirupa i peluda koji nije poklopljen.pošto su to okviri iz zajednica koje su uginule a nemaju na sebi vidljivih znakova nozeme(samo Plijesan od stajanja) zanima me da li ih mogu iskoristiti kao prihrana u novim zajednicama kao položeni okvir.da napomenem da sam te okvire dezinficirao isparavanjem octene kiseline.znači pelud ili perga je otklopljena.što mi je činiti?hvala
damirs

PostPostao/la crnii » 16 ožu 2019, 10:14

damirs je napisao/la:

Gotovo mi je pravilo za gubitke, koja god umre, previše varoe je imala krajem ljeta i predugo sam skido varou.
A skidam je dok god pada.

Do Nove godine ako koja vrisne, samo nestanu pčele, a imala je preveč varoe krajem ljeta.
Poslije Nove godine ako koja vrisne, u pravilu zakenjaju satonoše.

Da bi smanjio gubitke zimi, radim malo drugačije i na varou pazim skoro tokom cijele godine, a napadnem je žešće već 1.7.

Koja košnica umre, zatvorim je, saće pretopim, košnicu dezinficiram i ne berem brigu od čeg je umrla.

pozz
Viribus Unitis d.d.
crnii

PostPostao/la Debejac » 19 ožu 2019, 11:24

crnii je napisao/la:Sad ako bi se baš moralo, 1 plodište - 1medište, a da se ne izroje, trebalo bi neke stvari imati npr:
- mlada matica
- držati leglo na 7-8 okvira, sve više od toga sklanjat u pomoćne
- redovito oslobađat medišta, vrcat češće ili nepoklopljeni med u pomoćne na zrenje
.. možda još nešto ima.

Lakše je onda prevjesit nešto zatvorenog legla u medišta i dodat treći nastavak - drugi medišni.

Ovo sa 2 lr, 1 plodište - 1 medište, ima na ovom videu:
https://youtu.be/vHKXv0ymKkI

U jednom drugom videu, spominje Ivančević kako mu je vrcaljka stalno u pogonu.

pozz

Ma, moram ja reagovati na dvije stvari, i to zbog tebe, Crni!

Spomenuo si mi ovog čovu i Gorana Tomića. Napokon sam odgledao oboje.

1. Ni jedan od njih ne radi "1 na 1" (jedno plodište i jedno medište), a ti mi reče da jesu.
2. Pogledaj ponovo ovaj Ivančevićev video, ali pažljivo i vidjećeš letvice i još štošta. On tretira, jasno je to, pa onda "šamara" ramove tamo-ovamo, gore-dolje, ubacuje saće i satne osnove, a to je zavaravanje sebe i drugih da radi 1 na 1. NE MOŽE plodišni ram, koji je prije toga doživio višekratna razna tretiranja, prihrane i sl., završiti u tzv medištu, a na njemu još ima i stare hrane (NE meda, nego HRANE!) u kojoj može biti svega i svačega.
3. I za Tomića si mi rekao da radi "1 na 1", a nije. On radi osmoramnim Fararkama i njegovo plodište je oko 15-ak LR-ovih ramova, a to me podsjeća na Venera i opciju plodišta: P1+PN. Ima jedna poslovica "Ko će reći da je k..vin sin?!" i ona se može primijeniti na puno "velikih" pčelara (velikih samo brojem košnica i zaradom) i mislim da dalje ne trebam pojašnjavati.

Uh, moram ići doručkovati, zovu me pajdaši, a mislio sam još ponešto reći. No, možda je bolje što nisam, možda je bilo najbolje da nisam ništa ni komentarisao.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la crnii » 19 ožu 2019, 14:15

Komentiraj ti lega Debejac i ne uzdržavaj se od tipkovnice :D

Sve što si naveo je točno, ali moram i ja prokomentirati tvoje.
Lega, između nas dvojice je trenutno - šum u kanalu -, tako bih ja to ocjenio.
Pa evo i zašto.

Ivanlević radi sa 1+1, tako mu je na kontejneru. Na kontejneru nema mjesta za 3-ći nastavak.
Letvice sam vidio davno već, okvire prebacuje gore-dolje i tu si u pravu.
Nitko nije ni tvrdio, nisam ja tvrdio da ne prebacuje okvire.
Pretpostavljam da na umu imaš ovog brata Adama i da te to zbunjuje.

Kod Tomčića, on radi sa farar-8 i radi nastavkom(valjda), za LR i 1-1, čovo je spomenuo kako bi on radio.
Jesam li ja spomenuo za Tomčića da radi 1:1?
Ako jesam, bilo je hipotetski, više u smislu ovoga trenutnog na umu što mi je, brat Adam, Blinov itd.

Pa evo, ne znam jesam i ja reko šta nova ili tepem praznu slamu :D

Viribus Unitis d.d.
crnii

PostPostao/la Debejac » 21 ožu 2019, 14:33

crnii je napisao/la:
Debejac je napisao/la:Crni kaže:
Kako njima uspjeva raditi na lr sa jednim nastavkom plodišta i jednim medišta?

Koji su to? Daj mi koji dokaz.

Pozdrav, svako dobro!

Esade, Goran Tomić iz Srbije.

Jesi, "lega", evo gdje si mi rekao da Goran Tomić radi 1 na 1.

Nemoj pogrešno shvatati moje komentare jer su zaista dobronamjerni i utemeljeni na praksi i stvarnosti, a ne na teoriji.

Kad je rečeno LR 1 na 1, ja sam reagovao jer znam da je to nemoguće, ustvari moguće je, ali je pitanje šta bi dalje bilo pošto možemo i u drvenom šparetu naložiti vatru, samo što će tada i šparet izgorjeti. Dakle, kad neko kaže: jedno plodište i jedno medište, jasno je šta bi to trebalo značiti pa sam se zato i uključio da bi bilo jasnije kako je to rad sa 3 pa i više nastavka, iako trećeg, kao, nema. Tako i ja za LR mogu uvesti "moju" najnoviju "metodu", nazovimo je: rad sa 1 plodišnim i 1 polumedišnim nastavkom. Uh! Svi podigli halabuku na mene da je to nemoguće, a onda bih se ja izvukao tako što bih rekao kako tri-četiri puta (pa i desetak) oduzimam leglo, mijenjam saće itd., pa mi se pčele ne roje, a donose med. Je li sada jasnije?

Lega, pašne prilike određuju metode i radove. Donekle i košnicu. Bar ja tako mislim, a mogu dokazati.

Opet ću ponoviti: ja košnicu zamišljam kao auto, a pčelara kao vozača. Kad dobar vozač zna osobine auta, sve ostalo je dobro.

Ne zbunjuje mene Adam ni drugi adami, davno sam ja to propustio kroz ruke i dušu, sve platio pa zaključio.

Sve mi je jasno, samo ne ovo tvoje "šum u kanalu". Nadam se da nije ono što mi se čini, a ako jeste, ne bih te više "gnjavio".

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la Debejac » 21 ožu 2019, 14:41

Dok sam pisao Crnom, zaboravih ovo.

Volio bih čuti za čovjeka, i upoznati ga, koji radi LR-om onako kako je davno predviđeno: 2 plodišta + 1 medište.
Zna li neko od vas za takvog?

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PrethodnaSljedeća

Natrag na Svakodnevni pčelarski razgovori i razmišljanja

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.