Sve moje greške

Zasebni pčelarski kutak...
Pravila foruma
Za pčelarke i pčelare koji žele imati svoj osobni kutak unutar foruma !
Svatko može ovdje otvoriti svoj osobni kutak i uređivati (moderirati) ga po želji !

Re: Sve moje greške

PostPostao/la Debejac » 21 tra 2012, 00:46

Heh,
Svi javljaju sa svih strana kako i šta rade oko pčela, a ja ih od zime do sada samo jednom pregledao i pustio na miru pa, uvijek na svoju ruku, radim u radionici, pravim neke nove gluposti, čekajući da napokon i sunce progrije. No, do sada mi se prilično sve poklapa. Taman ću uspjeti spremiti to što pravim, a sezona će krenuti kakva-takva pa ćemo se hrvati.

Da ne bih pričao bez dokaza, poslikaću to što sam napravio te i koju besjedu pridodati pa, ko voli, nek' izvoli.

Pozdrav, svako dobro!

P.S.
Usput da kažem, čuo sam se s Vojom Brstinom i najvjerovatnije je da ću poraditi na tome kako bi njegovi preparati dospjeli u prodavnicu mog prijatelja da probamo učinkovitost istih.
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la ammar » 21 tra 2012, 23:09

Vrlo interesantna ova japanska košnica.Može li malo više detalja.Zaista interesantna.Podsjeća me na Brndine nukleuse.
Neumoran si, svaka čast, odakle crpiš toliku energiju.
Lijep pozdravi svako dobro kolega !
Najteže je dokazati očigledne stvari
ammar

PostPostao/la Debejac » 21 tra 2012, 23:28

ammar je napisao/la:Vrlo interesantna ova japanska košnica.Može li malo više detalja.Zaista interesantna.Podsjeća me na Brndine nukleuse.
Neumoran si, svaka čast, odakle crpiš toliku energiju.
Lijep pozdravi svako dobro kolega !

Paaaaaaa, gdje si ti, jarane?!

Ljut? Prezaposlen? Bolestan (ne daj Bože)?

Energija? Ni sam ne znam odakle. Tvrdoglav sam, a kad nešto ili nekoga volim, ili nekom ili nečem vjerujem, sve dajem maksimalno na tu stranu. I danas sam cijeli dan proveo u radioni. Postaviću slike da vidiš. Nije nešto, ali meni jeste.

Japanka? Mora ona valjati. Unutrašnje dimenzije: 220x220x150 mm. Nema ramova (tradicionalna), mada ima i verzija s ramovima pa i kombinacije Warre-Japanka. Hoću iz nje meda. Gram, ali da je MED na prirodnom saću. Protragaj malo internetom, vidjećeš ljepote.
Kad sam je završio i pogledao odozgo, baš sam se iznenadio: prava šupljina stabla. Jedno su cifre, riječi i slike, a nešto sasvim drugo kad to napraviš i, gledajući, osjetiš da bi moglo valjati. Dopuštam da se varam, ali neću odustati.

Primjedba. Daska debljine 20 mm je NIŠTA ni za šta, jedino da je pčelaru lakše, a stalna priča je - da olakšamo pčeli.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la Debejac » 22 tra 2012, 00:01

Ammare,
Evo šta sam danas i ovih dana čačkao. Šta ima veze! "Nek' se Roza voza!"
Pošto nije dalo više od 7 slika, dodaću naknadno još jednu.

Pozdrav, svako dobro!

Alpska, varijacije, 1, A.JPG
Duboka podnjača. 8, A.JPG
Moja košnica, 1, A.JPG
Moja košnica, ram, 1, A.JPG
LR skraćeni, 1, A.JPG
Snelgrove razne, 1.JPG
Snelgrova daska i alpska, A.JPG
Debejac

PostPostao/la Debejac » 22 tra 2012, 00:05

Ammare,
Evo i te slike koja gore nije mogla stati. Na završenoj Japanki "sjedi" na Snelgrovoj dasci Homičeva alpska (još je dorađujem).
A tek kad me optjeraju razni ramovi: Rože Delona sa žicom, Tošov ram, ram Slobodana Ž. Jankovića, neke moje gluposti..., uh!!! Odakle mi energija? Ne znam, ali hoću da završim i probam. Ne mogu izgubiti, ne može me ništa iznenaditi, osim uspjeha. Uspjeh bi me stvarno iznenadio. Morao bih mijenjati i ovu temu u: "Sve moje greške i jedan pogodak!" No, kako god da bude - svejedno. Imam i cuke i mace, ne muzem ih, ne jedem, a volim. Pa, zašto onda ne bih imao i pčele i - kako reče dobri, ljuti i učevni Brnda - igrao se i s njima.

Pozdrav, svako dobro!

P.S.
Vidiš li šta piše na ramu? IBN (Ivan Brndušić nukleus). Pazi slučajnosti. Već treću godinu imam Brndine nukleuse. To je ram njegovog nukleusa u mojoj DB varijanti. Eh, dugo sam nešto k'o bajagi računao i odlučio napraviti ni manje ni više, nego SAMO sedmoramnu košnicu. Izračunao, odlučio napokon i od starih nastavaka sklepao je. Ni nakraj pameti mi tada nisu bili IBN. No, kad sam počeo skontavati kakav ću ram, vidi belaja, ram iz Brndinog nukleusa skoro 100 % paše. No, ipak neće biti takav. Jer, satonoša će biti visoka 20 mm, ali zato debljine samo 8-10 mm, bočni raspon 32 mm, a još se dvoumim oko donje letvice (više verzija) ili bez donje letvice (kao u Warrea).

Homičeva alpska na Japanki, A.JPG
Debejac

PostPostao/la vupi » 22 tra 2012, 22:07

Esade:
Sve sam vidio i sve 5 ,
ali japanka je i dalje u planu ( za sada nemam vremena )ali,
kada krenem sa izradom biti će gotova isti dan . :D
Koje su ti dimenzije ovog rama na kojem piše IBN i još nešto (moja košnica) ?
Napravio sam dvije slične sa 7 ramova koji su veoma duboki u odnosu na širinu ,sutra izmjerim i slikam ,nešto pokušavam da vidim kada je ram takovih dimenzija pa me interesira što si ti naumio ? :krigle
vupi

PostPostao/la Debejac » 22 tra 2012, 22:49

vupi je napisao/la:Esade:
Sve sam vidio i sve 5 ,
ali japanka je i dalje u planu ( za sada nemam vremena )ali,
kada krenem sa izradom biti će gotova isti dan . :D
Koje su ti dimenzije ovog rama na kojem piše IBN i još nešto (moja košnica) ?
Napravio sam dvije slične sa 7 ramova koji su veoma duboki u odnosu na širinu ,sutra izmjerim i slikam ,nešto pokušavam da vidim kada je ram takovih dimenzija pa me interesira što si ti naumio ? :krigle

Hvala, Vupi,
Trudim se, ali ono još nije ni izbliza gotovo jer treba još: šmirglanje, trostruko farbanje, sušenje, a da i ne govorim o raznim ramovima, uramljivanju raznih veličina H.R., razne podnjače i neke hranilice, 2-3 vrste leta, daska za naseljavanje iz većih u manje i obratno (bez prelaznog nastavka)... No, valda ću stići do rojenja.

Japanku ćeš ti bolje od mene napraviti jer imaš smisla, vidi se to po slikama pčelinjaka. Brzo to ide. Recimo, brže bih, i radije, napravio komplet Japanku, nego potkratio jednog LR-a da od njega dobijem RV i Dragoslavku, a da i ne govorim o tome kad LR ili DB razvaljujem, čistim od eksera i spajalica pa pravim manje košnice.

Ram IBN je tačno polovina standardnog DB-a, stim što sam ja napravio male izmjene. Satonoša je hrastova debljine 7-10 mm. Bočne letvice su debljine 7-8 mm, a donja je debljine 5-6 mm i visine 15 mm pa preko nje grade saće i NEMA smrtnog prostora. Nju ću još malo izmijeniti prema ideji Slobodana Ž. Jankovića, i satonošu isto. Hoću u jednoj istoj košnici da imam više verzija ramova pa da gledam.

Šta sam naumio i zašto? Sjećaš se kad smo govorili o klubetu i ulicama u rano proljeće ili i prije njega. Gledao sam sva društva i vidio da je prečnik klubeta manji od 300 mm, a to ti je unutrašnja dimenzija alpske osmoramne ili Warreove osmoramne. Viđeno klube mi je nacrtalo želju, moje je da je samo ispoštujem. Dopuštam da griješim, ali neću stati. Tad sam zapisao trojstvo koje mi je pčela kazala svojim položajem: 1. Kuću do 300x300 mm; 2. Neću mrežu (ventilaciju) iznad glave - mrežu redovno propolisom zatvara (o donjoj ventilaciji neću ni da mislim); 3. Hoću puni zid oko klubeta. Poslije toga sam se odlučio za sedmoramnu košnicu bočog raspona ramova 32 mm (osni razmak) i to što bliže prirodnom staništu, dakle - neprekinuto saće ili što bliže tome (minimalan ili nikakav smrtni prostor). Tako sam došao do sljedećih dimenzija: 245x 245 x (visina)295 mm te sam dobio vanjske dimenzije: 295 x 295 x 295. No, debelo se dvoumim da idem na DB visinu (310 mm), a tješim se da to i nije neka razlika. Leta će biti okrugla (25 mm) na svim nastavcima, a donje će biti dugo 20 i visoko 7 mm (nek' se nađe pri ruci). Duboka podnjača sa dva uloška koji se ne izvlače, nego moraš otvoriti vrata na baglamama ozada i onda možeš izvaditi i AV limeni uložak i AV mrežni uložak, a može i prihrana odozdo. Nisam htio da se ulošci vade direktno ozada jer me opalilo po nosu zaglavljivanje zbog vlage pa je potrebno postaviti limene klizače i sl. Podnjača ima puno dno od daske 20 mm, dakle - nikad i nikako ventilacija odozdo. Hranilica klasična bez mreže, a dvoumio sam se da je i ne pravim, nego samo po potrebi prsten visine 5-7 mm u koji može stati posuda za prihranu. Jer, zašto hranilica ako hoću prirodno i NE pohlepno, kao prema djeci svojoj. No, mogu je uvijek baciti, a onda odozgo puni poklopac sa stiropor izolacijom (ljeto-zima) i krov (ima raznih mogućnosti). Zamislio sam da komplet čini 4 nastavka, ali ću najvjerovatnije dodati još i dva polunastavka.

Ne znam šta si ti naumio, ali znam da je duboki ram pčeli milost.

Mislio sam zarad tebe sada ići u radionu da nešto slikam i postavim, ali tek sam se okupao pa da ne nadrljam, a i zadržalo bi me, a sutra - MORAM na posao, nemam izbora kao političari (ružni "cvijet": hoću-neću).

Eto, nisam ti ništa sakrio, nipošto slagao, jedino da sam nešto propustio. Ako sam, tu sam, pitaj - valjda smo još uvijek jarani.

Pozdrav, svako dobro, i naprijed!
Zadnja izmjena: Debejac; 25 tra 2012, 01:21; ukupno mijenjano 1 put/a.
Debejac

PostPostao/la vupi » 22 tra 2012, 23:28

Sutra slikam ove duboke okvire koji nemaju standarda.
Duboku podnicu sam i ja namjeravao izraditi -zbog prihrane koju sam vidio kod one švabice koja stavlja cijeli lavor u podnicu
i prihranjuje .Ali sam vidio na YouTube kako se može prihranjivati iz lavora bez duboke podnice :
jednostavno se na zajednicu stavi prazan polunastavak i u njega lavor koji je dubine polunastavka ,a u njega se nalije sirupa
koliko treba (na filmu uliveno 20 litara ) a na sirup je stavio plutene čepove da se pčele ne utapaju .Kada su odnjele sirup lavor i i polunastavak se makne i sve je rješeno .Kada nađem ovaj filmić stavim ga ovdje .

Ovakove tanke donje letvice ja imam na DB košnicama i tek su prošle godine ušli u upotrebu .Razmišljam da sve donje letvice u LR košnicama suzim na što je moguće užu mjeru -proba slijedi već ove godine .
Razlog je taj smrtni prostor koji mi je uzeo već nekoliko vrhunskih zajednica .
vupi

PostPostao/la Debejac » 22 tra 2012, 23:45

vupi je napisao/la:Sutra slikam ove duboke okvire koji nemaju standarda.
Duboku podnicu sam i ja namjeravao izraditi -zbog prihrane koju sam vidio kod one švabice koja stavlja cijeli lavor u podnicu
i prihranjuje .Ali sam vidio na YouTube kako se može prihranjivati iz lavora bez duboke podnice :
jednostavno se na zajednicu stavi prazan polunastavak i u njega lavor koji je dubine polunastavka ,a u njega se nalije sirupa
koliko treba (na filmu uliveno 20 litara ) a na sirup je stavio plutene čepove da se pčele ne utapaju .Kada su odnjele sirup lavor i i polunastavak se makne i sve je rješeno .Kada nađem ovaj filmić stavim ga ovdje .

Ovakove tanke donje letvice ja imam na DB košnicama i tek su prošle godine ušli u upotrebu .Razmišljam da sve donje letvice u LR košnicama suzim na što je moguće užu mjeru -proba slijedi već ove godine .
Razlog je taj smrtni prostor koji mi je uzeo već nekoliko vrhunskih zajednica .

Eh, baš ćeš me obradovati slikama i razmišljanjima.
Inače sam pobornik klasične podnjače, a duboku podnjaču sam prije svega napravio iz samo jednog razloga: provjera varoe i društva odozdo (neprekinuto saće) jer kad bi mi bilo suđeno obilno prihranjivati društva, zaista bih odustao, a o 20 l neću ni da mislim - propast. Kad u nuždi ipak moram dati sirup, dok ga mutim, muti i on mene i želudac mi jer znam da to nije ono pravo niti coca cola, a eureka sigurno nije. Gledao sam taj film, a imam i DVD, i taj i još poneki ("Više matica u jednom društvu", i još toga, ali se ne sjećam naziva).
Najdraže bi mi bilo neprekinuto saće, ali nešto kao kod one Vitvitskijeve piramidalne, tako što na baglamama mogu otvoriti ozada svaki nastavak ili odjednom cijelu košnicu ako je iz jednog dijela. Zašto? Zbog vizuelnog pregleda i uzimanja uzoraka ako zatreba.
Meni đavo ne da mira. Na umu mi je i ovo. Napraviti kostur za visoku i usku košnicu (oko 1 m visine, pa i više), a onda šarafima pričvrstiti četiri zida na taj kostur. Dakle, mogao bih zarad ogleda i sl. skinuti sva četiri zida košnice, a da zajednica na saću ostane unutra visiti. No, to je već teža zavrzlama zbog lijepljenja saća za zidove, a i to se može riješiti.

Donja letvica može biti debljine samo 5 mm, može i žica, a može i bez letvice uopšte. Pogledaj malo Tošov ram i modifikacije Slobodana Jankovića. Fine ideje i slike.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la Debejac » 22 tra 2012, 23:48

Vupi,
Naumpade mi. Dobro bi bilo u 1-2 nastavka u uglove prikucati trouglaste isječke pa dobiti osmougaoni, skoro okrugli nastavak. Šta misliš? Vidio sam to na internetu: pun nastavčić meda u saću. Predivna slika.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PrethodnaSljedeća

Natrag na Izdvojeno...

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.