Sve moje greške

Zasebni pčelarski kutak...
Pravila foruma
Za pčelarke i pčelare koji žele imati svoj osobni kutak unutar foruma !
Svatko može ovdje otvoriti svoj osobni kutak i uređivati (moderirati) ga po želji !

Re: Sve moje greške

PostPostao/la Debejac » 17 ruj 2019, 10:17

Tokito1969 je napisao/la:Eto danas odradio dio pčelinjaka, stanje više nego "zabrinjavajuče" velika večina društava ima previše hrane radi se o količini od cca 20 kg meda, a društva su na 1 nastavku :twisted: :twisted: :twisted:

Eno, Vupi ti je dobro rekao, ja ću samo dodati kako vjerujem da su ti i prvi i deseti ram puni do dna, što znači da su centralni ramovi sa 1/2 vijenca i 1/2 legla, a to je, po meni, dobro.

Pozdrav, svako dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la Debejac » 17 ruj 2019, 10:47

Čitanje, praktično reagovanje, razmjena iskustava, raznorazne metode... nikad kraja. Ja se puno ne mijenjam, volim "njuškati" pa taman da sve uhelaćim. Tako sam i ove godine radio, a tako će biti i ubuduće.
Imam dvojicu učenika, njima sugerišem da izaberu sebi po sebi, a da na mene ne obraćaju pažnju niti na ono šta radim na svom pčelinjaku.

Eh! Evo, najnovije "metode" bez metode. Naime, kod mlađeg učenika bila su 3 društva za koja ne znam kako su preživjela jer nikad nisam vidio takvo nešto - nisu imale 200 grama hrane, a žive (kupio ih od "pouzdanog" rođaka ujesen i bez gledanja ih tako donio i postavio te su tako pregurale zimu do ranog proljeća). Zabezeknuo sam se viđenim, ali zainatim se da mu ih spasim. Znate kako to ide: daj po 1 ram legla i 1 ram hrane, a u hranilicu 100-200 ml rijetkog sirupa i malo pogače, i tako u tri navrata. Jedno je umrlo, dva opstala. Ova dva se solidno razvila i, s vremenom, dobile po nastavak. Kad su one dobile po nastavak, baš je bila sezona rojenja i, dok su ostala društva upadala u "ljubavni zanos", one za tu vratolomiju nisu bile spremne. Kad su buknule, rojenje prošlo. Vrcanje? Ove dvije najviše dale - milost božja, i još bile tihe smjene, a u sezoni nismo ništa oko njih radili, jednostavno ih pustili na miru!!! Eto, to sam svojim rukama radio, svojim očima gledao. Pravila i izuzeci?

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la DB_happy » 17 ruj 2019, 20:57

Debejac je napisao/la:Kod mene se zalihe vrte od 10 do 15 kg na 8 ramova, ali su zalihe pravilno raspoređene. Svima je zimska postava ili PN+P, ili P1+P2, osim K9, koja je zazimljena na 2 LR-ova PN-a. Dakle, nijedno na 1 nastavku. No, četiri društva sam skoro bio zazimio u jednom LR-ovom nastavku, a poslije vrcanja, podbacio im po 1 nastavak, tako da će i one zimovati na P1+P2.

U pravilu, pozicionirale su se u sjevernu stranu i ja ih nisam prisiljavao drukčije, tako da, gledajući ozada, društvo počinje slijeva i gura do osmog rama, a deveti i deseti ram je ili prazno saće, ili mlado hladno saće, ili zbog nečega falš, ili sa malo meda-nektara-sirupa. Najvažniji su mi vijenci centralnih ramova s leglom, njima sam zadovoljan i ne vjerujem da ima prostora za brigu, osim: medvjed, ljudi, grabež... Mogu reći, obzirom šta sam sve čačkao, da sam u potpunosti zadovoljan stanjem.

Pozdrav, svako dobro!

P.S.
U K6 zazimljene majka i kćerka (bijela i zelena). Do sada sam četiri puta provjeravao i stalno obe unutra te tako i ostavio. Čekamo proljeće.

Esade, koja razlika između tehnologija - ja se tek sada zahuktavam, pripremam ih za zimovanje (zazimljavanje je nešto sasvim drugo, to radim u prosincu kad zima stvarno i dođe!), do kraja rujna košnice će biti SVAKODNEVNO otvarane dok ne bude sve posloženo kako treba. Očekujem i pokoju novu maticu u listopadu, ali to ćemo tek vidjeti...

Jasno, košnice neće biti dirane ako budu niske temperature ili ako bude padala kiša...

Tek sam prije koji dan krenuo s obilježavanjem matica, taj će proces potrajati možda i do kraja listopada...
Valjda će koja DB_505 zajednica i preživjeti do proljeća od tolikih pregleda! ;) :lol: :lol: :urnebes :urnebes
Šalim se malo, u susjedstvu se naveliko spaja, a kod nas zajednice na 7 okvira legla, i dalje NEMA gubitaka, svih 88 je na broju... :D :D

Dobro si rekao, proljeće će pokazati što je bilo dobro, a što nije i što se treba popraviti nagodinu! :)

:krigle :krigle
DB_505 - modificirana 13-okvirna DB košnica
DB_happy

PostPostao/la Debejac » 18 ruj 2019, 20:00

Ivica:

do kraja rujna košnice će biti SVAKODNEVNO otvarane

Grabež, zbog toga sam reagovao.
Naravno, svi mi radimo prema svom nahođenju i tu nemam šta primjedbovati.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la vupi » 18 ruj 2019, 20:25

I kod mene ovih zadnjih 10 dana nema opasnosti od grabeži ,
i pčele mirne pa radim čak i bez pčelarske kape ,
i to u u kratkim hlačama i natikačama na nogama / zlatošipka još pomalo cvate pa pčele imaju zanimaciju /. :D

Prihranu nekoliko zajednica vršim pred sami mrak , da ne izazovem grabež jer prihranjujem toplim sirupom / opreza nikada dosta i vraga ne treba dozivati jer sam dođe i bez dozivanja .

:krigle
vupi

PostPostao/la Tokito1969 » 19 ruj 2019, 18:25

Vupi, i kod mene pčele u nedelju bile savršeno mirne i radio sam bez šešira i dima, u ponedeljak sam nastavio sa radnjama (uklanjanje PN) i morao sam tako potpaliti dimilicu da sam pčele skoro ugušio u dimu a našle su svaku rupicu na opremi...

Tek u utorak mi je kolega na poslu objasnio moju katastrafalnu grešku (također pčelar), citiram:
"Toki (moj nick) pa normanlo da te u nedelju nisu pikale, pa nedelja je neradni dan i ne pikaju, a ponedeljak je radni dan i normano da moraju pikati pa to je im posel" :lol: :urnebes :lol: :urnebes :lol: :urnebes :lol: :urnebes :lol: :urnebes :lol: :lol:

:krigle :krigle :krigle
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969

Lokacija: pčelinjak 1 Seketin 255 MNV, pčelinjak 2 Podurte 400 MNV

PostPostao/la Debejac » 19 ruj 2019, 22:48

Vupi:

I kod mene ovih zadnjih 10 dana nema opasnosti od grabeži ,
i pčele mirne pa radim čak i bez pčelarske kape

Jesi li kod pregleda društva izvadio ram i stavio ga sa strane dok si radio, pa onda provjerio? I kod mene su bile izuzetno mirne, ali čim ram vani bude 10-ak sekundi, počinje "igra"koja začas "podari" šačicu mrtvih pčela. Na to sam skretao pažnju. A da su non-stop mirne, uvjerio se Tokito.
Uglavnom, ja sam već sve završio i zaista ih nemam namjeru više uznemiravati. Započeo sam njuškati u radionici i maloprije za pokaz skovao ram vanjskih dimenzija: 305 mm širina x 345 visina. Negdje smo Tokito i ja pričali o ovome, ali ne znam gdje. Tokito, pomozi.

Skovaću i jednu Japanku (opet), a do proljeća, ko zna šta ću sve čačkati.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la Debejac » 19 ruj 2019, 22:53

Tokito:
morao sam tako potpaliti dimilicu da sam pčele skoro ugušio u dimu a našle su svaku rupicu na opremi...

Dvaput već to proživio i preživio, ali baš sam jednom nadrljao. Naime, nisam htio navući šešir, a kad je zatrebao, već je bilo kasno.
Prije početka rada, prvo što uradim jeste da skinem vjenčani prsten jer sam ga jednom sjekao iza ponoći (naučio i ja nešto), ali sa svim ostalim i dalje se igram i tako tražim đavola, sigurno ću ga jednom naći. Najiskrenije: kad bih mogao odabrati, odabrao bih razdiobu duše i tijela u samoći moga pčelinjaka, eto.

Pozdrav, svako dobro!

P.S.
Meni pčelinjak nije samo pčelinjak, to je nešto puno, puno više, ljepše i draže.
Debejac

PostPostao/la DB_happy » 23 ruj 2019, 20:08

Debejac je napisao/la:Tokito:
morao sam tako potpaliti dimilicu da sam pčele skoro ugušio u dimu a našle su svaku rupicu na opremi...

Dvaput već to proživio i preživio, ali baš sam jednom nadrljao. Naime, nisam htio navući šešir, a kad je zatrebao, već je bilo kasno.
Prije početka rada, prvo što uradim jeste da skinem vjenčani prsten jer sam ga jednom sjekao iza ponoći (naučio i ja nešto), ali sa svim ostalim i dalje se igram i tako tražim đavola, sigurno ću ga jednom naći. Najiskrenije: kad bih mogao odabrati, odabrao bih razdiobu duše i tijela u samoći moga pčelinjaka, eto.

Pozdrav, svako dobro!

P.S.
Meni pčelinjak nije samo pčelinjak, to je nešto puno, puno više, ljepše i draže.

:D :D :bravo :bravo

I meni, TAKOĐER! :D :D

:love :love
DB_505 - modificirana 13-okvirna DB košnica
DB_happy

PostPostao/la vupi » 23 ruj 2019, 20:40

P.S.

Esade ;

A htio si zauvijek napustiti nešto što prvenstveno odmara živce / barem meni , iako se naradim KAO MAZGA / ;) ,
a USPUT i popraviš malo kućni budžet ... :)

:krigle
vupi

PrethodnaSljedeća

Natrag na Izdvojeno...

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.