Sve moje greške

Zasebni pčelarski kutak...
Pravila foruma
Za pčelarke i pčelare koji žele imati svoj osobni kutak unutar foruma !
Svatko može ovdje otvoriti svoj osobni kutak i uređivati (moderirati) ga po želji !

Re: Sve moje greške

PostPostao/la Debejac » 10 kol 2019, 00:11

Ovu godinu treba što prije zaboraviti i to je najvažnije ovoga trena ,,, :!:

Uh, nešto te gadno naljutilo!

Mene godina nije naljutila kao tebe, što je i razumljivo, jer ja baratam sa 10-ak svojih i 15-ak tuđih društava, nisam nešto naročito uložio i moglo bi se reći da igram šah s pčelama. No, na onom mom pčelinjaku, pored pčela, voćaka itd., sada imam i veliki bazen, a uvijek je tu i roštilj i zato se i ne žalim naročito na godinu.

Slažem se s tobom, ali drugima je baš medilo, a kad sve to čujem, pa još vidim i stručne članke, i plakete, nagrade..., e, dođe mi da više nikad ništa ne progovorim o pčelarstvu. Vidiš, nije svakom godina loša!?

Pozdrav, svako dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la Debejac » 10 kol 2019, 00:16

drago1 je napisao/la:Vrijeme naopako a predviđa se još i gore. Sve je to moguće ali moramo se kako mi tako i pčele privikavati na tu klimu i nadam se da ćemo preživjeti.
Lp
Drago

Moj Drago, navrh glave mi je svega, pa ako hoće neka i nebo padne na zemlju.
Upravu si - privikavati se, a ja dodajem: i ugađati sebi maksimalno pošto čovjek kasno shvati da je život zaista jedan.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la vupi » 10 kol 2019, 08:56

Debejac je napisao/la:
Ovu godinu treba što prije zaboraviti i to je najvažnije ovoga trena ,,, :!:

Uh, nešto te gadno naljutilo!

Mene godina nije naljutila kao tebe, što je i razumljivo, jer ja baratam sa 10-ak svojih i 15-ak tuđih društava, nisam nešto naročito uložio i moglo bi se reći da igram šah s pčelama. No, na onom mom pčelinjaku, pored pčela, voćaka itd., sada imam i veliki bazen, a uvijek je tu i roštilj i zato se i ne žalim naročito na godinu.

Slažem se s tobom, ali drugima je baš medilo, a kad sve to čujem, pa još vidim i stručne članke, i plakete, nagrade..., e, dođe mi da više nikad ništa ne progovorim o pčelarstvu. Vidiš, nije svakom godina loša!?

Pozdrav, svako dobro!

Ako ti kažem da mi je OVOGODIŠNJI prosjek meda po zajednici 5 kg onda ti je jasno zašto sam nezadovoljan , jer sam prošle godine imao taj prosjek 10 PUTA veći i
bio je 50 kg po zajednici .
A da ti bude još jasnije , na bagremu su mi SKORO uginule 2 najjače zajednice ,i to od gladi , što još nisam doživio NIKADA , a imam pčele preko 35 godina .
Dovezao sam ih na bagrem sa uljane repice ne vrcajući repicu ni grama i računao sam da barem imaju za sebe .Nakon 2-3 dana počele su se osipati te 2 košnice i posumnjao sam na trovanje pesticidima ,jer ima puno kukuruzišta gdje sam ih dovezao na bagrem .
Kada sam podigao nastavke na podnici je bilo skoro za 1 kg pčele , a šok je nastao kada sam počeo vaditi okvire , jer je bilo 8-9 okvira legla a hrane NI JEDNE ČELIJE SAĆA . :o
Naravno istu večer je uslijedila prihrana sirupom ,i tako svaki 2 dana po pola litre , ALI u toku cvatnje bagrema / naravno SVE zajednice ....
TO je bila slika za plakanje , kad pogledaš bagremova stabla sva se bijele a kiša pada ,i tako svih 20 dana cvatnje bagrema .naravno to su bili pljuskovi sa prekidima po 2-3 svaki dan ...
Ne pamtim takvo vrijeme ...
Na kestenu nešto bolja situacija , ALI tek toliko da pokrijem godišnje troškove , a muku HALALI .... :(

Uz to se zajednice zarojile na bagremu i grozdovi visjeli na stablima svaki dan ,pa sam i tu muku prošao ,jer pentrati se po lojtrama u ovim godinama nije baš ugodno ...
Uspio sam pohvatati skoro sve rojeve / osim par koji su bili na visokim stablima / a čak sam i neke podijelio .
Sada se borim sa varoom i nadam se dobrom uzimljenju ,
jer je počela cvatnja zlatošipke a kiša je dobro natopila prije početka cvatnje ,tako da se nadam da barem neću morati hraniti za zimu .... :D

:krigle
vupi

PostPostao/la Tokito1969 » 10 kol 2019, 14:56

vupi je napisao/la:Sada se borim sa varoom i nadam se dobrom uzimljenju ,
jer je počela cvatnja zlatošipke a kiša je dobro natopila prije početka cvatnje ,tako da se nadam da barem neću morati hraniti za zimu .... :D

Ovo bi se prema mojim vagama i moglo ostvariti
:krigle :krigle :krigle
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969

Lokacija: pčelinjak 1 Seketin 255 MNV, pčelinjak 2 Podurte 400 MNV

PostPostao/la DB_happy » 10 kol 2019, 21:30

Pozdrav Esade, :D

Drago mi je da si ovdje s nama, vidim da lijepo napreduješ s pčelama! :D :D :bravo :bravo

Svako dobro i nadam se daje sve u redu sa zdravljem!

:krigle :krigle
DB_505 - modificirana 13-okvirna DB košnica
DB_happy

PostPostao/la Debejac » 15 kol 2019, 22:49

Vupi veli:

Ako ti kažem da mi je OVOGODIŠNJI prosjek meda po zajednici 5 kg onda ti je jasno zašto sam nezadovoljan , jer sam prošle godine imao taj prosjek 10 PUTA veći i

Sve je tako kako si rekao, shvatam tvoje muke, sve sam to proživio, a baš zbog takvih vremenskih prilika sam i rekao za one prinose, plakete itd. No, sad si me ti osupnuo sa ovih prošlogodišnjih 50 kg prosjeka po društvu. Pošteno govoreći, ja to nikad nisam ni vidio, a nekamoli imao, baš kao što to ne mogu ni zamisliti na ovim mojim terenima. Izvini, hoću da ti vjerujem, ali ne mogu, iako znam da ti seliš, poznaješ i pogađaš paše.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la Debejac » 15 kol 2019, 23:05

DB_happy je napisao/la:Pozdrav Esade, :D

Drago mi je da si ovdje s nama, vidim da lijepo napreduješ s pčelama! :D :D :bravo :bravo

Svako dobro i nadam se daje sve u redu sa zdravljem!

:krigle :krigle

Ivica, drago mi je da ti je drago, a znam da jeste.

Pa, da napredujem, i nisam baš nešto, ali zadovoljan sam. Startao sam sa 3, zazimiću 11. Imam dvojicu učenika, jedan je policajac, drugi ekonomista pa nam neće biti kraja (uh!?). Policajac je imao 2, zazimićemo mu 8, a ekonomista 5, zazimićemo i njemu 8, ali on će imati najviše meda, mada je najmanje na pčelinjaku jer radi u Sarajevu. Družimo se, zezamo, potpomažemo, komentarišemo život..., i to je pčelarstvo.

Počeo sam opet malo "budalesati", griješiti: jednu ću zazimiti na 2 LR-ova PN-a, ali će im vodilja (stepenice) biti 1 DB prilagođeni ram; imam odskora i 1 LR 12, a i Šparkast košnicu. Nisam stigao, ali to ne znači da sam odustao od neke zamišljene uskovisoke košnice (čini mi se da sam s Tokitom o tome govorio). Sve u svemu: "Vuk dlaku mijenja, ali ne i ćud!"

Eh, sad mi još treba tvoja košnica da je naselim dok sam još živ. I, sad je veliko pitanje hoću li ove zime nastaviti praviti frule, ili neke košnice, ili epizodno oboje. Jer, ja nikako ne mogu "progutati" debelu satonošu, donju letvicu niti smrtni prostor. Ustvari, ponajviše ne mogu "progutati" prekidanje saća, a nužno je. Eh, sad, kako dobiti: i pare i jare?!

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la vupi » 16 kol 2019, 09:51

Debejac je napisao/la:Vupi veli:

Sve je tako kako si rekao, shvatam tvoje muke, sve sam to proživio, a baš zbog takvih vremenskih prilika sam i rekao za one prinose, plakete itd. No, sad si me ti osupnuo sa ovih prošlogodišnjih 50 kg prosjeka po društvu. Pošteno govoreći, ja to nikad nisam ni vidio, a nekamoli imao, baš kao što to ne mogu ni zamisliti na ovim mojim terenima. Izvini, hoću da ti vjerujem, ali ne mogu, iako znam da ti seliš, poznaješ i pogađaš paše.

Pozdrav, svako dobro!

Žao mi je što mi ne vjeruješ , jer nemam razloga da ti lažem . :(
Selim na repicu ,bagrem i kesten ,pa se mora nešto i ubrati .
Prošle godine na selidbi bilo cca 100 zajednica i dobiveno UKUPNO čak nešto više od 5 000 kg / pa ti računaj i vjeruj na riječ .
Ove godine samo od kestena sam imao prinos i to samo od zajednica sa platformi koje selim ,jer mi je sin koji mi pomaže u Kanadi pa sam sam .selio samo lako mobilne zajednice.
Zajednice na stacionaru nisu dale ni grama , još sam ih morao pomagati prihranjivanjem , pa je tako UKUPAN prosjek svih zajednica bio SAMO 5 kg /po košnici .
Apsurd je, ali priroda je takva i sve zavisi od mikrolokacije na koje se pčele sele ...

L.P.

vupi

PostPostao/la Debejac » 25 kol 2019, 23:36

Vupi:

Selim na repicu ,bagrem i kesten ,pa se mora nešto i ubrati .

Da, da, to je ono: "Svakom je med sladak, samo pčelaru gorak!"
Oprosti što sam izrazio nevjericu! Znaš, ja se borim sa stacionarom, a pošto neprilike redovno odnesu ono što valja, ostaje nada u livadsku i kasnojesensku pašu, a to je šupalj kišobran, znaš i sam, i zato je za mene i 20 kg pojam, a nekamoli 50 kg. Kiksao sam, izvini.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la Debejac » 26 kol 2019, 23:32

Iskorištavanje pčelinjih nuždi! Tiha smjena je jedna od njih.

Upratio sam tihu smjenu pa, kad je kćerka pronijela, ukrao sam majku i oformio nukleus. Peti dan opet su u nukleusu povukle 3 matičnjaka tihe smjene. Prije 3 dana vidio i majku i kćerku i dobro se dvoumio da još jednom pokušam, i nisam, ipak je pokasno. Ofarbao mladu i obe vratio nazad, prije toga slikao ovim mojim prevaziđenim mobitelom i dobio sramotne slike: ja ćorav i star, mobitel loš i star - sve se "pozitivno" složilo.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PrethodnaSljedeća

Natrag na Izdvojeno...

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.