Sve moje greške

Zasebni pčelarski kutak...
Pravila foruma
Za pčelarke i pčelare koji žele imati svoj osobni kutak unutar foruma !
Svatko može ovdje otvoriti svoj osobni kutak i uređivati (moderirati) ga po želji !

Re: Sve moje greške

PostPostao/la vupi » 21 ruj 2022, 18:56

Debejac je napisao/la:Iskreno, da nije sirupa, šta li bi bilo s pčelama?!
Prinosi? Drugom prilikom.

Pozdrav, svako dobro!

Da ne šaljem privatnu poruku , a da i drugi vide ;

Esade ;
Nadam se da ti je ovo poznato i u blizini :?: :)
Volio bi da je meni bliže pa da omastim brk koji puta !! :D

https://www.youtube.com/watch?v=hKel-zk ... BosnaDanas

:krigle :krigle :krigle
vupi

PostPostao/la Debejac » 22 ruj 2022, 08:06

vupi je napisao/la:

Pozdrav, svako dobro!

Esade ;

Dobro si ti ovo probrao. Tu je to nadomak mene, omastio sam i brk više puta, a ti bujrum u Bugojno, ja častim.

Pozdrav, svako dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la vupi » 22 ruj 2022, 15:51

Debejac je napisao/la:
vupi je napisao/la:

Pozdrav, svako dobro!

Esade ;

Dobro si ti ovo probrao. Tu je to nadomak mene, omastio sam i brk više puta, a ti bujrum u Bugojno, ja častim.

Pozdrav, svako dobro!

Hvala na pozivu , i ako Bog da eto mene uz najavu ...
Nadam se da će NAS zdravlje i godine poslužiti do tada ! :)

:krigle
vupi

PostPostao/la Debejac » 26 ruj 2022, 08:58

Vupi:

Hvala na pozivu , i ako Bog da eto mene uz najavu ...
Nadam se da će NAS zdravlje i godine poslužiti do tada ! :)

Ja sam rekao, ja ne porekao. Kad god hoćeš, a bilo bi mi itekako drago. Jedan je život.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la Debejac » 26 ruj 2022, 09:10

Debejac je napisao/la:Majmo po greškama.

U K 7 otkrio sam lažne matice14. 09.
Odlučio sam se malo igrati. Nisam htio stresati niti spajati, nego sam dodao 1 ram otvorenog legla sa pčelama. Provjerio 18. 09. i vidio povučene matičnjake na dodatom ramu te sam porušio sve zatvorene, a ostavio 3-4 otvorena. No, u ćelijama ima i po jedno jaje, ali i po dvoje-troje, najviše po jedno. Znam da tako ponekad hoće i mlada matica (utjeha!). Provjeriću danas-sutra i, ako budu radiličke ćelije širile u trutovske - sve je jasno. Ali! Sad me žulja šta će se desiti ako sve ostavim tako i ako iz matičnjaka izađe mlada matica i spari se. Ko će tu koga smijeniti (ubiti)?! Jedno društvo mi ne znači baš nešto pa ću posmatrati.

Je li neko nešto slično već probao u ovo doba i ovako?

Pozdrav, svako dobro!

Pregledao opet i nije mi se svidjelo. Lažne matice već iskvarile 3 saća. Stresao sve pčele u stanje golog roja, a ramove odnio u vikendicu i tako su bile 24 sahata. Dobio sam od prijatelja maticu. Roj se uhvatio odozdo za hranilicu pa sam ga opet stresao i dodao 7 ramova sa satnim osnovama, na satonoše stavio maticu u kafezu i 1/2 pogače te dodao 0,3 l sirupa. Tako će biti 3-4 dana i, ako bude sve uredu, vratiću im ramove s hranom.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la DB_happy » 26 ruj 2022, 19:20

Debejac je napisao/la:Majmo po greškama.

U K 7 otkrio sam lažne matice14. 09.
Odlučio sam se malo igrati. Nisam htio stresati niti spajati, nego sam dodao 1 ram otvorenog legla sa pčelama. Provjerio 18. 09. i vidio povučene matičnjake na dodatom ramu te sam porušio sve zatvorene, a ostavio 3-4 otvorena. No, u ćelijama ima i po jedno jaje, ali i po dvoje-troje, najviše po jedno. Znam da tako ponekad hoće i mlada matica (utjeha!). Provjeriću danas-sutra i, ako budu radiličke ćelije širile u trutovske - sve je jasno. Ali! Sad me žulja šta će se desiti ako sve ostavim tako i ako iz matičnjaka izađe mlada matica i spari se. Ko će tu koga smijeniti (ubiti)?! Jedno društvo mi ne znači baš nešto pa ću posmatrati.

Je li neko nešto slično već probao u ovo doba i ovako?

Pozdrav, svako dobro!

Pozdrav, nisam probao tako nešto, nikada...

Ali, prošle sam godine problem lažnih matica riješio na sasvim drugi način. Evo kako...
SVE okvire (uglavnom njih 5-6) s leglom lažnih matica izvadio sam van i izgrebao vilicom za otklapanje saća te ih podijelio jakim zajednicama koje imaju svoju maticu. Podrazumijeva se da na tim okvirima ne smije biti niti jedna jedina pčela kako ne bi stradala matica u jakim zajednicama. Iz tih jakih zajednica (obično 3) izvadio sam isto toliko okvira sa "šarenim" leglom i pripadajućom pčelom i dodao zajednici s lažnim maticama. Zajednicu sam dobro zadimio kako se pčele ne bi potukle. Nakon 7 dana izvršio sam redukciju prisilnih matičnjaka i to je sve! Dakle, za sanaciju jedne zajednice s lažnim maticama potrebna su 3 jaka društva...

Za oko 2-3 tjedna, kako kada, mlada matica već nese! :D :D

Trikovi:

Ako je zajednica s lažnim maticama slabija s pčelom, iz drugih jačih košnica stresam mladu pčelu s okvira gdje je otvoreno leglo. Ako negdje imam kakav kvalitetni matičnjak viška, dodajem ga nakon dan-dva i cijepim na neki okvir s ispravnim leglom u zajednici s lažnim maticama...

Ove sam godine na ovaj način riješio 2 zajednice s lažnim maticama, eno ih sada su to sasvim pristojna društva. Jake zajednice iz kojih sam oduzeo okvire s leglom i pčelom nisu to ni osjetile, one su i sada najjače... :) :)

:love :love
DB_505 - modificirana 13-okvirna DB košnica
DB_happy

PostPostao/la Debejac » 30 ruj 2022, 10:03

Ivica:

1. Ovo prvo što sam opisao poznato je kao "šok terapija" - društvu s lažnim maticama dodaš ram mladog legla s pripadajućim pčelama i one povuku matičnjake, a sutra opet dodaš još 1 ram mladog legla i stvar riješena, ja sam redovno uspijevao u tome, stresanje ne praktikujem. No, ovaj put me koči loše vrijeme i cajtnot. Volio sam vidjeti da li bi se mlada matica uspjela spariti, a trutuše prestati, no do tada bi izgrbale saće trutovskim ćelijama i "ode mast upropast"!

2. Ovo drugo je poznato kao "stanje golog roja" - stresene pčele bez ijednog rama ostavljene 24 sahata tako pa onda samo dodao satne osnove i na satonoše sparenu mladu maticu u kafezu te kraj nje još samo 1/2 pogače.

3. Poslije 2 dana, primile su dodatu maticu pa sam im vratio njihove ramove. Naravno, prethodno sam na 3 rama viljuškom porušio trutovsko leglo, zalio vodom i istresao.

Napomena: cijelu godinu ovo me društvo zezalo - loš nagon za odbranu, u nju ulazio kako ko hoće i tako su im i ubile maticu pa je ovo svojevrsna selekcija.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la DB_happy » 03 lis 2022, 19:45

Debejac je napisao/la:Ivica:

1. Ovo prvo što sam opisao poznato je kao "šok terapija" - društvu s lažnim maticama dodaš ram mladog legla s pripadajućim pčelama i one povuku matičnjake, a sutra opet dodaš još 1 ram mladog legla i stvar riješena, ja sam redovno uspijevao u tome, stresanje ne praktikujem. No, ovaj put me koči loše vrijeme i cajtnot. Volio sam vidjeti da li bi se mlada matica uspjela spariti, a trutuše prestati, no do tada bi izgrbale saće trutovskim ćelijama i "ode mast upropast"!

2. Ovo drugo je poznato kao "stanje golog roja" - stresene pčele bez ijednog rama ostavljene 24 sahata tako pa onda samo dodao satne osnove i na satonoše sparenu mladu maticu u kafezu te kraj nje još samo 1/2 pogače.

3. Poslije 2 dana, primile su dodatu maticu pa sam im vratio njihove ramove. Naravno, prethodno sam na 3 rama viljuškom porušio trutovsko leglo, zalio vodom i istresao.

Napomena: cijelu godinu ovo me društvo zezalo - loš nagon za odbranu, u nju ulazio kako ko hoće i tako su im i ubile maticu pa je ovo svojevrsna selekcija.

Pozdrav, svako dobro!

:bravo :bravo
DB_505 - modificirana 13-okvirna DB košnica
DB_happy

Prethodna

Natrag na Izdvojeno...

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.