Sve moje greške

Zasebni pčelarski kutak...
Pravila foruma
Za pčelarke i pčelare koji žele imati svoj osobni kutak unutar foruma !
Svatko može ovdje otvoriti svoj osobni kutak i uređivati (moderirati) ga po želji !

Re: Sve moje greške

PostPostao/la DB_happy » 23 ožu 2021, 19:40

Puna podrška i s naše strane, bitno je da je sada stanje bolje! :D :D :D

Kod nas zasad koronu (skoro napisah k*rconu :lol: :lol: :urnebes :urnebes) imala samo sestra koja radi u toj mrskoj Dojčlandiji, "bolest" je trajala oko 3 dana, ali bez ikakvih posljedica...

Mi se nećemo NIKADA cijepiti dobrovoljno, naravno, "svatko svoje zna"...

:krigle :krigle
DB_505 - modificirana 13-okvirna DB košnica
DB_happy

PostPostao/la Debejac » 24 ožu 2021, 08:59

DB_happy je napisao/la:Puna podrška i s naše strane, bitno je da je sada stanje bolje! :D :D :D

Kod nas zasad koronu (skoro napisah k*rconu :lol: :lol: :urnebes :urnebes) imala samo sestra koja radi u toj mrskoj Dojčlandiji, "bolest" je trajala oko 3 dana, ali bez ikakvih posljedica...

Mi se nećemo NIKADA cijepiti dobrovoljno, naravno, "svatko svoje zna"...

Hvala.
Onda ti ta sestra ima izuzetan imunitet jer svega i svašta sam se nagledao tokom liječenja, a ni sad, poslije 25-30 dana, nisam dobro i pijem 13 vrsta tableta - ne možeš popamtiti kad koju treba pa sam razvrstao za doručak, ručak i večeru.
I mene muči vakcina/cjepivo. Sve je ovo kolektivna ludnica, zbrka ispod koje plivaju debeli novci.

Pozdrav, svako dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la Debejac » 17 svi 2021, 09:16

Heh, hajmo u nove greške i nove radne pobjede/gubitke!

Već prije sam oformio dva društva u LR 12 i tako su zimovale. Radiću s njih dvije na dva načina.

1. Nedavno sam jednu (K8) doveo u postavu: P1 + PVC H.R. bez rama i leta + M1 12. Naravno, nisam u M1 stavio 12 S.O., nego sam iz P1 prevjesio 5 O.Z.L., a u P1 spustio 5 S.O. (imala čak 10 O.L. sa dobrim vijencima i 2 rama nektar-perga-med; blokada zbog mog propusta). Ova je jača od K6. Na obje su okrugla leta od 30 mm.

2. Na drugu sam (K6), a sestre su i obje iz tihe smjene, dodao PN sa 12 poluramova saća (ona je za 1/4 "tanja" od K8). Bez prevješavanja, sistem DB-a 12: jedno plodište i 2 polunastavka kao medište (sve dalje je p.p.).

Dalje. Jedno društvo (K9) mi je svo na LR-ovim PN-ovima, trenutno ih je čak 5, a zimovale su na 3, stim što je kroz PN3 i PN2 stavljen 1 duboki ram protiv smrtnog prostora i kao ljestve. Eh, zbog tih "ljestava" su i ostale ramove saćem spojile i dobile što žele: neprekinuto saće koje ja uvijek mogu prekinuti ako zatreba. Prezadovoljan sam.

K1 mi je zimovalo na 2 nastavka i to PN! (LR) + PN2 (Farar 170), ali sam i tu stavio duboki ram. Trenutno ima 2 LR-ova PN-a i 2 Fararova. I ovdje sam pre-, pre-, -zadovoljan, dakle ne samo: prezadovoljan, nego više od toga. Kako dalje i sa K9 i sa ovom K1? Da li H.R. ili im ne dirati 2 donja PN-a, a u ostalim ostaviti samo po 7-8 ramova?

K12 mi je zimovala na 2 %-oramna nukleusa, ali je i ovdje u sredini duboki ram. Brzo je dobila treći nastavak i trebao četvrti, ali to bi bilo previsopko i opasno pa sam je prije nekoliko dana prebacio u 2 standardna LR nastavka i dodao 5 S.O.

Imam i malu osmoramnu, slična alpskoj, i već je na 4 nastavka, uh.

Čekam kakav rojčić pa da naselim Japanku i duboku sedmoramnu.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la Propolis_mali » 02 srp 2021, 11:10

Kad se več tu pišu greške, pa da napišem i ja moje u ovogodišnjem pčelarjenju. Velika greška u prolječe, kad nisam dodavao dovoljno šečernog sirupa. Nekako nisam verovao, da če nevrijeme toliko potrajat. Ove godine je i vrijeme cvijetanja maslačka i divlje trešnje trajalo vrlo malo. Nisam imao gubitke među pčeljim društvom, jer sam ji nahranio toliko, da su preživele. U buduće bolje , da hranim više, nego premalo. Možda omislim neku vagu, pa da imam bolju kontrolu nad potrošnjom v košnicama.
Druga greška mi se desila, kad sam posle oštečenja matice umjesto jedan, ostavio dva matičnjaka. Pa tako se desilo, da je pola društva izrojilo, pola ostalo. Dobro, da sam uhvatio obe polovini, pa tako imam društvo više.
Ove godine bit če malo meda. Kad se udruže vremenske neprilike i vlastite greške, ne mora ni ispast bolje. Ali nam ostaje nada, da če sledeče godine bit možda bolje. Nek vam je medno ;)
Propolis_mali

PostPostao/la vupi » 05 srp 2021, 18:26

Propolis_mali je napisao/la:Kad se več tu pišu greške, pa da napišem i ja moje u ovogodišnjem pčelarjenju. Velika greška u prolječe, kad nisam dodavao dovoljno šečernog sirupa. Nekako nisam verovao, da če nevrijeme toliko potrajat. Ove godine je i vrijeme cvijetanja maslačka i divlje trešnje trajalo vrlo malo. Nisam imao gubitke među pčeljim društvom, jer sam ji nahranio toliko, da su preživele. U buduće bolje , da hranim više, nego premalo. Možda omislim neku vagu, pa da imam bolju kontrolu nad potrošnjom v košnicama.
Druga greška mi se desila, kad sam posle oštečenja matice umjesto jedan, ostavio dva matičnjaka. Pa tako se desilo, da je pola društva izrojilo, pola ostalo. Dobro, da sam uhvatio obe polovini, pa tako imam društvo više.
Ove godine bit če malo meda. Kad se udruže vremenske neprilike i vlastite greške, ne mora ni ispast bolje. Ali nam ostaje nada, da če sledeče godine bit možda bolje. Nek vam je medno ;)

U prihranjivanju treba biti UMJEREN , kako nije dobro premalo prihrane ,tako nije dobro ni previše hraniti , naročito sirupom ,
jer pčele popunjavaju sirupom prazne čelije uz leglo i tako smanjuju matici mjesta za leglo , jer u proljeće je premala količina pčele da bi pokrila leglo naširoko ... :idea:

:krigle
vupi

PostPostao/la Debejac » 07 ruj 2021, 11:29

Moja zadnja greška bila je što sam ponovo propčelario poslije prodaje i rasturanja cijelog pčelinjaka sve do najmanje sitnice, što je bilo prije 3-4 godine. Tad sam rekao: nikad više, i tako bi i bilo, ali ima slučajeva kad nemate izbora. Nekoliko puta čovjek me zamolio da mu "malo" pomognem dok starta i nisam ga mogao odbiti, a onda uz njega još jedan, pa još jedan, pa cijela ekipa. Hajde, velim, suzbiću sebe na 2-3 društva tek tako da imam razlog izaći u prirodu, a zaboravio sam da "Vuk dlaku mijenja, ali ćud ne", i tako sam nastavio po starom: napravio sedmoramnu, osmoramnu, japanku..., i umjesto 3, ja zazimljavam 15 društava, a poklonjena i prodata ne računam.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la DB_happy » 08 ruj 2021, 22:28

Debejac je napisao/la:Moja zadnja greška bila je što sam ponovo propčelario poslije prodaje i rasturanja cijelog pčelinjaka sve do najmanje sitnice, što je bilo prije 3-4 godine. Tad sam rekao: nikad više, i tako bi i bilo, ali ima slučajeva kad nemate izbora. Nekoliko puta čovjek me zamolio da mu "malo" pomognem dok starta i nisam ga mogao odbiti, a onda uz njega još jedan, pa još jedan, pa cijela ekipa. Hajde, velim, suzbiću sebe na 2-3 društva tek tako da imam razlog izaći u prirodu, a zaboravio sam da "Vuk dlaku mijenja, ali ćud ne", i tako sam nastavio po starom: napravio sedmoramnu, osmoramnu, japanku..., i umjesto 3, ja zazimljavam 15 društava, a poklonjena i prodata ne računam.

Pozdrav, svako dobro!

Neka si ti Esade propčelario, :D :D tako i treba, jednom pčelar, uvijek pčelar! :bravo :bravo

DB_505 - modificirana 13-okvirna DB košnica
DB_happy

PostPostao/la Tokito1969 » 10 ruj 2021, 16:51

:bravo :bravo :bravo Esade!
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969

Lokacija: pčelinjak 1 Seketin 255 MNV, pčelinjak 2 Podurte 400 MNV

Prethodna

Natrag na Izdvojeno...

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.