Pčelarska škola

Dobro se treba pohvaliti, a na loše ukazati kako bi se isto što brže ispravilo!
Pravila foruma
Ovdje spadaju teme o djelovanju i aktivnostima pčelarskih saveza, organizacija, društava, udruga, zadruga... Trebamo ih hvaliti za dobro odrađene stvari u pčelarstvu, ali imamo pravo, kao njihovi članovi, ukazati i na propuste i pogreške kako bi šteta po pčelar(k)e i pčelice bila minimalna.

Re: Pčelarska škola

PostPostao/la Tokito1969 » 17 vel 2014, 19:42

dbhappy_mamma je napisao/la::bravo :bravo :bravo ,
A oli ja ne bi mogla dobiti diplomu da dođem samo na završni ispit 8-) :urnebes
Nek me lipo ispitaju na nekom pčelinjaku,vide kako radim i šta mislin i lipo diploma ;)
Ae,tako ću ja jedino imati diplomu da iden samostalno u bizmis :urnebes :urnebes
Ovako "oš neš Bangladeš" :roll: :urnebes

http://www.youtube.com/watch?v=DX42_3ZKv8c

:krigle irish coffe slika

Iako si informatićar po zanimaju trebaš položiti i taj ispit pa tek onda na teoriju pčelarstva - praktični dio :urnebes :urnebes :urnebes, ček ček pa imali smo i mi čak dva sata predavanja na pčelinjaku (:mrgreen: čitaj u stvarnosti 15 min... kao imaš svog mentora...) dobro priznaju i to ako radiš dulje od 10 god. sa pčelama da ne trebaš imati praksu kod mentora

A diplomu dobili i oni koji još nikada nisu radili sa pčelama (dvojica išla sa mnom u školu)...

Dobro naučili smo dosta teorijskog znanja kaj je je :bravo :bravo ali da je moglo još i više moglo je...
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969

Lokacija: pčelinjak 1 Seketin 255 MNV, pčelinjak 2 Podurte 400 MNV

PostPostao/la lolko » 17 vel 2014, 21:23

Sad bez šale, starim pčelarima (više recimo od 10 god.) neka idu polagat a ako padnu nek idu u školu - pošteno, ali njima je bitno da pokupe lovu, a pitanje za iskusne pčelare koji su pohađali školu: koliko ste dobili znanja s pčelarskom školom???
lolko

PostPostao/la vupi » 17 vel 2014, 22:00

lolko je napisao/la:Sad bez šale, starim pčelarima (više recimo od 10 god.) neka idu polagat a ako padnu nek idu u školu - pošteno, ali njima je bitno da pokupe lovu, a pitanje za iskusne pčelare koji su pohađali školu: koliko ste dobili znanja s pčelarskom školom???

Nešto slično je bilo prije cca 10 godina i sa ribolovom .
Pričalo se da onaj koji ne položi ispit (školu) za ribića neće smjeti ni loviti kao sportski ribolovac .
Ja sam ribić od "rođenja" i prijatelj me nagovorio da idemo u školu (kurs) i na ispit koji smo položili ,
a sada nam ribičke iskaznice skupljaju prašinu . :oops:
Predpostavljam da će tako biti i sa pčelarskim iskaznicama (diplomama) . :?: :lol:
:krigle
vupi

PostPostao/la Tokito1969 » 17 vel 2014, 22:20

Kao što sam bio i napisao teorje stvarno dosta sam naučio, mada osobno mislim da bi trebalo barem dvostruko više (valjda si primjetio da svako malo napišem "tako su nas učili") a praksa kod nas neizvodivo iz jednog jedinog razloga nitko do sada mi nije otkrio 100% recept bilo kojeg savjeta (ovo se odnosi na pčelare iz mojeg kraja) ima dobrih ljudi koji pokažu jako puno toga ali (stvarno ne mogu tvrditi dali je to namjerno ili slučajno) uvijek je izostavljen neki detalj, mada ti me ne brinu, brinu me oni koji samo žele čuti ili vidjeti neku informaciju. Druga je stvar ta da je jako teško da Vas netko pozove na pčelinjak kada radi neki zahvat na košnici.
Evo opet moram pohvaliti Vupija koji iako me vidio samo jednom u životu odmah je pristao na dogovor oko radnog posjeta njegovom pčelinjaku, a to će biti prava praksa, uz sve dosadašnje pimene savjete koje iskreno i u potpunosti dijeli sa svima nama...
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969

Lokacija: pčelinjak 1 Seketin 255 MNV, pčelinjak 2 Podurte 400 MNV

PostPostao/la DB_happy » 18 vel 2014, 13:14

Tokito1969 je napisao/la:Kao što sam bio i napisao teorje stvarno dosta sam naučio, mada osobno mislim da bi trebalo barem dvostruko više (valjda si primjetio da svako malo napišem "tako su nas učili") a praksa kod nas neizvodivo iz jednog jedinog razloga nitko do sada mi nije otkrio 100% recept bilo kojeg savjeta (ovo se odnosi na pčelare iz mojeg kraja) ima dobrih ljudi koji pokažu jako puno toga ali (stvarno ne mogu tvrditi dali je to namjerno ili slučajno) uvijek je izostavljen neki detalj, mada ti me ne brinu, brinu me oni koji samo žele čuti ili vidjeti neku informaciju. Druga je stvar ta da je jako teško da Vas netko pozove na pčelinjak kada radi neki zahvat na košnici.
Evo opet moram pohvaliti Vupija koji iako me vidio samo jednom u životu odmah je pristao na dogovor oko radnog posjeta njegovom pčelinjaku, a to će biti prava praksa, uz sve dosadašnje pimene savjete koje iskreno i u potpunosti dijeli sa svima nama...

Evo mi pozivamo svakoga već odavno, ali malo ih se odazvalo (iz Zagreba samo jedan :( ). Pretpostavljam da je to zbog unikatnosti DB_505 košnice i tehnologije iako osobno smatram da se dio inovacija i dio DB_505 tehnologije može primijeniti i na većinu drugih modela košnica, posebno nastavljača.

Brođani koji su dolazili prethodnih godina samo su "bijelo" gledali u tu košnicu, nisu čak znali ni što bi pitali, toliko im je sve to bilo drugačije. A tek kad su vidjeli križanje PN-a i Housel-ovo pozicioniranje okvira, odmah su odustali od daljnjeg istraživanja... 8-) :lol:

No, ove godine stvari su se drastično promijenile tako da su prvi posjetitelji Slavonac1000 i BeeRenata s mužem imali jako puno pitanja i naša je okvirna ocjena da im se dopala DB_505 košnica iako ostaje onaj vječni problem "kako doći do nje"!?

Stoga Tokito, ako te put nekada nanese kroz Slav. Brod, osjećaj se pozvanim, dobro se naoružaj pitanjima, otvorit' ćemo svaku košnicu po tvojoj želji i prokomentirati viđeno. A možeš nam i pomoći u radovima toga dana, možda ti se dopadne DB_505 košnica pa si napraviš koju...

Naravno, poziv vrijedi i za sve ostale - nakon čitavog jednog desetljeća vrijeme je da DB_505 košnica polako krene u svijet i pokaže što (ne)može... 8-) ;)

:krigle :krigle
DB_505 - modificirana 13-okvirna DB košnica
DB_happy

PostPostao/la lukaletunic » 18 vel 2014, 13:55

lolko je napisao/la:Sad bez šale, starim pčelarima (više recimo od 10 god.) neka idu polagat a ako padnu nek idu u školu - pošteno, ali njima je bitno da pokupe lovu, a pitanje za iskusne pčelare koji su pohađali školu: koliko ste dobili znanja s pčelarskom školom???

Evo Bruno,mada nisam ni star a niti nešto previše iskusan ali ipak smatram da sam nešto naučio o ovome poslu od 2001.g. pa naovamo ali što se pčelarske škole tiče(pohađao sam je lani) ne mogu reći da sam nešto spektakularno naučio,sve je to nekako uopćeno kao da čitaš "copy pasate" literaturu,mislim da je škola više namjenjena totalnim početnicima koji kroz nju mogu učiti osnove pčelarstva,osobno me se najviše dojmila anatomija i fizijologija pčele iako sam o tome i prije znao nešto,mada priznam da nisam tome davao veliku pažnju u pčelarskim knjigama jer puno mi je zanimljivija bila tehnologija ali predavanja prof. Tucakovića sam baš sa guštom odslušao i upravo radi toga moji dojmovi o školi su ipak pozitivni.
P.S. Čestitke Željku na diplomi :bravo
pozz........ :krigle
lukaletunic

PostPostao/la vupi » 18 vel 2014, 14:09

Luka:
Ivan Tucaković je povjerenik na mome terenu i uz to kolega iz udruge .
Mislim da je profesor biologije i PČELAR ,a to govori dovoljno . :bravo
:krigle
vupi

PostPostao/la mirza » 18 vel 2014, 15:05

Čestitke Željku :bravo , janka dobro zaliti (vjerovatno merlotom :krigle .
mirza

PostPostao/la trefst21 » 18 vel 2014, 15:06

dbhappy_mamma je napisao/la::bravo :bravo :bravo ,
A oli ja ne bi mogla dobiti diplomu da dođem samo na završni ispit 8-) :urnebes
Nek me lipo ispitaju na nekom pčelinjaku,vide kako radim i šta mislin i lipo diploma ;)
Ae,tako ću ja jedino imati diplomu da iden samostalno u bizmis :urnebes :urnebes
Ovako "oš neš Bangladeš" :roll: :urnebes

http://www.youtube.com/watch?v=DX42_3ZKv8c

:krigle irish coffe slika

slažem se sa svim ovim nisam ni ja baš naćisto da će mi ova diploma nešto bitno prominit u životu
sigurno da se nemože baš nešto novo naućit (jedino totalni početnici bez pčela)al mišljenja sam da bi svako tko se imalo ozbiljnije bavi pčelarstvo triba imat neki dokument o tome

:krigle mi

ps

hvala na čestitkama
živi pusti druge da žive i nesmetaj previše Željko M
trefst21

PostPostao/la lolko » 18 vel 2014, 17:42

Evo baš mi je trefst uzeo misao iz usta. Primjerice moj slučaj: pčelarim 30 god. predavač sam bio mnogim pčelarima "moja tehnologija pčelarenja" imam osam inovacija u pčelarstvu a nemam niti jedan papir (diplomu) o mojoj kvalifikaciji i želo bi polagat, zašto ne, ali da dajem za taj papir 2-3000kn i da moram pohađati školu :twisted: :oops:. Kad sam počeo s pčelarstvom, pohađao sam tečaj, i to s velikim žarom i gutao knjige i mislim da je ovo sada nepravda za sve nas matore (u pčelarstvu ne u godinama života :urnebes :urnebes ) i pitanje, možda bi trebali pitat negdje drugdje, zašto Savez ne poduzme nešto ili se to njih ne tiče ??? Što na ovo kaže vupi DB505 ili su oni išli u školu??
lolko

PrethodnaSljedeća

Natrag na O (ne)radu pčelarskih saveza,organizacija,udruga,zadruga...

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.