Topljenje voska

Re: Topljenje voska

PostPostao/la vupi » 03 sij 2015, 01:07

Tokito:
voda vrije na 100 bez obzira kaj je pod tlakom u expres loncu,

Sad ja tebe moram malo dopuniti (ispraviti )...

Nije važno dali voda vrije na 95 C ili 100 C ili 105 C u slobodnoj atmosferi....
Važno je na koliko ona ISPARAVA pod određenim tlakom ....

Sve to nam pokazuje TS dijagram ,na kojem se može i očitati da na 300 C voda još uvijek može biti u TEKUĆEM stanju ,ali tlak treba biti veoma visok ( cca 50 BAR a ),
a to je poanta dezinfekcije voska u expres loncu ,jer je u njemu tlak ( ako se ne varam ) 1,5 bara ,a na tom tlaku voda isparava tek na cca 130 C ili čak i na nešto višoj temp ...

Ovo govorim otprilike na pamet ( iz iskustva ) jer imam ispit ATK i radio sam 10 godina na parnom kotlu
koji daje 100 tona pregrijane pare /h ,a koja ima tlak 115 BARa i 515 C ,a pokreće parnu turbinu od 10 MW /h.
Točne parametre vjerojatno zna GOOGLE pa ....

:krigle
vupi

PostPostao/la Tokito1969 » 03 sij 2015, 10:02

Vupi u potpunosti su u pravu i sa tobom se apsolutno slažem sve si točno naveo sad stupanj sim ili tam nebitno...

Ali kaj se događa moje mišljenje:
- voda je teža od voska pa vosak pliva na njoj
zatvoreni expres lonac napunjen po propisima (max nivo) i kao tip na jo-bi-tu trećina vode dvije trećine vosak
- temperatura raste ali ne i tlak zašto?
- u loncu se ne može stvoriti pritisak jer voda ne može ispariti preko voska (to se događa u parnom kotlu gdje dio vode prelazi u plinovto stanje a onda ta para povećava tlak koji onda povećava temperaturu isparavanja vode i drži ostatak vode u tekučem stanju- ponavljam ovo je moje mišljenje) , ono malo što želi i može ispariti stvara mjehur opklopljen voskom koji se diže na površinu preko voska i kada dođe gore dogodi se "bum" i to je ono vrenje na koje mislim (nije klasika ali je)
- i onda se događa slijedeće lonac ispušta čudne zvukove, počinje skakutati po štednjaku a tlaka nema pa nema ili je veoma malen, i poućen iskustvom od pretprošle godine -velika opeklina prekinuo sam proces iako je lonac na vrhu imao tek 99°C...

- u prilogu je fotkica kaj se događalo u loncu (glancig novi kupljen samo za tu svrhu, isproban na sarmi gdje je funkiconirao čak odlično) i lijepo se vidi da poklopac pun voska (taj dio me ne brine) ali i sigurnosni i radni ventil (e to me već jako zabrinulo) a mislim da ćeš sa mnom složiti da bez ta dva ventila upotrebljavati lonac jednako pokušaju samoubojstva..
expres lonac sa voskom.jpg
expres lonac sa voskom.jpg (255.81 KiB) Pogledano 2595 put/a.

Sad kada bih bio dovoljno pametan onda bih znao da li bi samo vosak (bez vode u loncu) mogli koristiti u expres loncu vjerovatno bi ali neću experemenirati, a sada kada pišem ovaj post znam da ovi koji rade SO imaju velie expres lonce ali vosak kuhaju nezatvoreni (vjerovatno iz razloga kao i ja)...

LP
:krigle :krigle:krigle
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969

Lokacija: pčelinjak 1 Seketin 255 MNV, pčelinjak 2 Podurte 400 MNV

PostPostao/la vupi » 03 sij 2015, 10:09

- u prilogu je fotkica kaj se događalo u loncu (glancig novi kupljen samo za tu svrhu, isproban na sarmi gdje je funkiconirao čak odlično) i lijepo se vidi da poklopac pun voska (taj dio me ne brine) ali i sigurnosni i radni ventil (e to me već jako zabrinulo) a mislim da ćeš sa mnom složiti da bez ta dva ventila upotrebljavati lonac jednako pokušaju samoubojstva..

E tu sam 101 % uz tebe . :bravo

Expres lonac nije za ovo što nama treba !!!!

vupi

PostPostao/la Tokito1969 » 03 sij 2015, 10:14

vupi je napisao/la:Expres lonac nije za ovo što nama treba !!!!

Samo da dodatno naglasim da ipak nebi netko od naših to pokušao
LP
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969

Lokacija: pčelinjak 1 Seketin 255 MNV, pčelinjak 2 Podurte 400 MNV

PostPostao/la deva » 03 sij 2015, 23:28

Čitajući ove vaše postove, na trenutak mi se učinilo da sam zalutao na stranice znanstveno-tehnološkog fakulteta ;)

No, nažalost..nikakvu dnevnicu ne bute dobili :urnebes

Jedno stvarno bogatstvo je bogatstvo duše, ostala su dobra podložna velikim gubitcima.
deva

PostPostao/la vupi » 04 sij 2015, 11:20

deva je napisao/la:Čitajući ove vaše postove, na trenutak mi se učinilo da sam zalutao na stranice znanstveno-tehnološkog fakulteta ;)

Meni je već plaćeno samim time što si ti (a nadam se i ostali) pročitao napisano pa
da eventualno ne napraviš grešku koja bi mogla biti kobna za tebe ,a trošak za mene . ;) :urnebes

vupi

PostPostao/la mirza » 04 sij 2015, 11:52

vupi je napisao/la:Meni je već plaćeno samim time što si ti (a nadam se i ostali) pročitao napisano pa
da eventualno ne napraviš grešku koja bi mogla biti kobna za tebe ,a trošak za mene

Mladene, sad Devu, Crnog, PčeluPapuk, Renatu i sve ostale "novije"u pčelarstvu, čeka manje sladak dio pčelarenja a to je: :roll: topljenje voska :urnebes .
Ps Prve dvije , tri godine nema starog saća, pa nema topljenja voska, a onda "ide vrijeme, prođe rok, eto vraga skok na skok" :lol:
mirza

PostPostao/la deva » 04 sij 2015, 12:49

vupi je napisao/la:
deva je napisao/la:Čitajući ove vaše postove, na trenutak mi se učinilo da sam zalutao na stranice znanstveno-tehnološkog fakulteta ;)

Meni je već plaćeno samim time što si ti (a nadam se i ostali) pročitao napisano pa
da eventualno ne napraviš grešku koja bi mogla biti kobna za tebe ,a trošak za mene . ;) :urnebes

Misliš na pare za vijenac..(i prevoz) :urnebes

Jedno stvarno bogatstvo je bogatstvo duše, ostala su dobra podložna velikim gubitcima.
deva

PostPostao/la deva » 04 sij 2015, 12:53

mirza je napisao/la:Mladene, sad Devu, Crnog, PčeluPapuk, Renatu i sve ostale "novije"u pčelarstvu,čeka manje sladak dio pčelarenja a to je: :roll: topljenje voska :urnebes .
Ps Prve dvije , tri godine nema starog saća, pa nema topljenja voska, a onda "ide vrijeme, prođe rok, eto vraga skok na skok" :lol:

Ma ja i ovo zasladim..PAN-om :urnebes

deva

PostPostao/la vupi » 04 sij 2015, 21:53

Misliš na pare za vijenac..(i prevoz) :urnebes

Deva:

Baš to !!! :urnebes

Ali ima još nešto ; djeca su još nejaka , a žena u najboljim godinama ... :oops: :urnebes :urnebes :urnebes

vupi

PrethodnaSljedeća

Natrag na Vosak

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.