Topljenje voska

Topljenje voska

PostPostao/la Tokito1969 » 31 kol 2013, 20:11

Najprljavlji posao u pčelarstvu kako ga obavljate?

Evo kako ja to radim

Za topljenje voska koristim sunčani topionik (kučna izrada malo drva, stara posuda za pečenje kruha, otpadni inox lim jedino je staklo kupljeno, radi odlično jedino trebam umetnuti dvije inox štange fi 6mm na kojima bi ležao okvir da se vosak koji otopi ne zadržava na drvenom dijelu okvira čak nema ni nikakve pante nego je jednostavno staklo umetnuto u okvir od lamperije a koji zatvara donju kutiju topionika na principu kutije za cipele, da se rastavi treba svega nekoliko sekundi, sve je full dostupno a diht je 100% te ne može niti jedna pčela da uđe unutra, najbitnje je to da ima dvije nogice koje se podešavaju te je topionik posve prijenosan jer nema više od 15 kg) . Nakon toga pokupim saće te ga spremim, a to radim još kada je saće toplo te se lako skida sa četkom i špatlom. Na taj način sam gotov u nekoliko sekundi a ne oštetim okvir niti rastegnem žicu, ostatak sača na drvenom okviru satružem mesinganom četkom a špatlom pokupim ostatak na limu te ga pospremimim u bačvu i dobro zatvorim. Tim postupkom izađe svega 50 posto voska iz sača ali sam eliminirao da moljac dođe u njega te da napravi štetu. Na kraju sezone kada sam gotov sa prebiranjem okvira koji ostaju koji su za topljenje itd. jednostavno svo to saće lagano utrpam u parni topionik te ponovno dobro pretopim a dobijem skoro još toliko koliko ga je bili iz sunčanag (skoro jer u njemu topim i sve zaperke i sav vosak sakupljen po sanducima i ostaloj opremi). Za kraj još pretopim kompletan vosak u parnom topioniku da anuliram sve nečistoće.

Prihvačam sve sugestije i prijedloge

sunčani topionik na dijelu, friško ubačeni malo jači zaperak

sunčni topionik.jpg
sunčni topionik.jpg (375.8 KiB) Pogledano 10490 put/a.

parni topionik prvi krug, treba još jednom sve pretopiti

topljeni vosak.jpg
topljeni vosak.jpg (193.32 KiB) Pogledano 10490 put/a.
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969

Lokacija: pčelinjak 1 Seketin 255 MNV, pčelinjak 2 Podurte 400 MNV

Re: Topljenje voska

PostPostao/la Tokito1969 » 24 pro 2013, 21:25

Kad smo se već dotakli SO i njihove izrade u Prosincu- Decembru evo pitanja?
U doglednoj budučnosti planiram napraviti presu za SO parni topionik imam radi i pod pritiskom (sad mi je žao što smo jednoga od čistog inoxa (kučni uradak) prodali pa me interesira slijedeće kako dobiti svijetli vosak osim iz zaperaka i mednih poklopaca (svo staro sače koje pretopim uvijek je i vosak tamniji vidi se gore na fotkama) neki kažu da vosak treba pretopiti i staviti na 1 kg voska 1 gr limunske kiseline da li je tko to od Vas radio i da li uopče ima osnove to raditi? Neki kažu da ga treba odjednom pretopiti i dugo ga održavati toplim (ne kipućim) da se sve smeće legne na dno ovo drugo sam probao te pošto na topionku imam dva ispusta voska na gornji jeste išao svjetlji vosak ali ne onakav kakav bi trebao biti. Također sam razmišljao da omjesto klasičnih SO stavljamo samo tanak list voska (postupak je opisan u starim pčelarskim knjigama) da li je netko možda to koristio.
Da vas sad čujem jer kad sam napisao ovaj post svi su zujali zajedno sa pčelicama...

:krigle :krigle :krigle

LP
Tokito1969

PostPostao/la Debejac » 25 pro 2013, 10:11

Tokito:
skoro jer u njemu topim i sve zaperke

Ako hoćeš, poslušaj me. Zaperke i svo prirodno saće posebno topi i čuvaj jer je samo to 100 % čist vosak (za lijek, za razne kreme, za tvoje pčele...).

Pozdrav, svako dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la Tokito1969 » 25 pro 2013, 10:16

Da tako i radim staro i novo posebno...

LP
Tokito1969

PostPostao/la Debejac » 25 pro 2013, 10:33

Tokito1969 je napisao/la:Kad smo se već dotakli SO i njihove izrade u Prosincu- Decembru evo pitanja?
U doglednoj budučnosti planiram napraviti presu za SO parni topionik imam radi i pod pritiskom (sad mi je žao što smo jednoga od čistog inoxa (kučni uradak) prodali pa me interesira slijedeće kako dobiti svijetli vosak osim iz zaperaka i mednih poklopaca (svo staro sače koje pretopim uvijek je i vosak tamniji vidi se gore na fotkama) neki kažu da vosak treba pretopiti i staviti na 1 kg voska 1 gr limunske kiseline da li je tko to od Vas radio i da li uopče ima osnove to raditi? Neki kažu da ga treba odjednom pretopiti i dugo ga održavati toplim (ne kipućim) da se sve smeće legne na dno ovo drugo sam probao te pošto na topionku imam dva ispusta voska na gornji jeste išao svjetlji vosak ali ne onakav kakav bi trebao biti. Također sam razmišljao da omjesto klasičnih SO stavljamo samo tanak list voska (postupak je opisan u starim pčelarskim knjigama) da li je netko možda to koristio.
Da vas sad čujem jer kad sam napisao ovaj post svi su zujali zajedno sa pčelicama...

:krigle :krigle :krigle

LP

Ja sve prokuham u velikom loncu. Potom pripremim posudu u koju ću sasuti pa preko nje stavim uramljeno sito (metalna mreža koju koristim za hranilice, podnjače...) i saspem rastopljeni vosak. Mreža zadrži krupnije otpatke saća. Malo protresem mrežu da se što bolje ocijedi i taj otpad odmah u smeće. U posudi do sutra ostavim da se vosak taloži i hladi. Sljedeći dan izvadim ukalupljeni vosak iz posude, ostružem odozdo otpad sve dok se i odozdo ne zažuti. Potom još jednom pretopim i fertik, tj. nije fertik jer taj vosak ide kupcu koji proizvodi satne osnove, a onaj prirodni - e to posebno topim i čuvam jer nemam više namjeru ni od koga kupovati satnu kad to pčele znaju same graditi.

Koristio sam i koristim "list" koji spominješ, ja to zovem starter-trakama. Pored toga, išao sam i na manje: nalivanje voska u kanale na satonoš, samo zarad pravca, da ne vbi pčele počele u svim pravcima graditi. Šta bi bilo najbolje (to bih ja želio)? Imati svoju ručnu presu i od svog voska praviti satne osnove, a od jedne osnove ja iskrojim starter-traka za i do 50 ramova. No, još bolje ti je koristiti zaperke prirodnog saća umjesto starter-traka. Evo slike kako ja to čeprkam.

Pozdrav, svako dobro!

Saće prirodno, u ramu, AA.jpg
Saće prirodno, u ramu, AA.jpg (183.77 KiB) Pogledano 9882 put/a.

Saće prirodno, učvršćivanje, 4, A1.jpg
Saće prirodno, učvršćivanje, 4, A1.jpg (190.21 KiB) Pogledano 9882 put/a.
Debejac

PostPostao/la Tokito1969 » 25 pro 2013, 12:13

Ovo sa zapercima ti nije nimalo loša ideja čak štoviše odlična, nego reci mi kada na taj način pčele grade sače da li ga naprave do kraja okvira ili ostave prolaz kao kad se stavi So ali koja nije do dna stavljena ili to ipak samo ovisi o snazi društva te o paši?

LP
Tokito1969

PostPostao/la Tokito1969 » 25 pro 2013, 12:22

A za list sam mislio vosak u koji smo umočili namočeni tanko drvo pa kad se ohladi dobijemo tanak list voska (isti princip kao za izradu osnova matičnjaka) ali bez "ugraviranih" početka čelija...

LP
Tokito1969

PostPostao/la deva » 25 pro 2013, 12:53

Tokito1969 je napisao/la:A za list sam mislio vosak u koji smo umočili namočeni tanko drvo pa kad se ohladi dobijemo tanak list voska (isti princip kao za izradu osnova matičnjaka) ali bez "ugraviranih" početka čelija...

LP

Čuj..Tokito.. :labud , daj malo smiri ruku i daj mi mail da ti pošaljem malo točki i zareza.. :urnebes

Uzdravlje :krigle
Jedno stvarno bogatstvo je bogatstvo duše, ostala su dobra podložna velikim gubitcima.
deva

PostPostao/la Debejac » 25 pro 2013, 13:01

Tokito1969 je napisao/la:Ovo sa zapercima ti nije nimalo loša ideja čak štoviše odlična, nego reci mi kada na taj način pčele grade sače da li ga naprave do kraja okvira ili ostave prolaz kao kad se stavi So ali koja nije do dna stavljena ili to ipak samo ovisi o snazi društva te o paši?

LP

Idu slike pa sam zaključuj.

Pozdrav, svako dobro!

Prir. saće 3.JPG
Prir. saće 3.JPG (171.93 KiB) Pogledano 9871 put/a.

Prirodna gradnja u DB-u, A.JPG
Prirodna gradnja u DB-u, A.JPG (182.49 KiB) Pogledano 9871 put/a.

LR,osmoug., 5, A1.jpg
LR,osmoug., 5, A1.jpg (190.39 KiB) Pogledano 9871 put/a.
Debejac

PostPostao/la Debejac » 25 pro 2013, 13:06

Tokito1969 je napisao/la:A za list sam mislio vosak u koji smo umočili namočeni tanko drvo pa kad se ohladi dobijemo tanak list voska (isti princip kao za izradu osnova matičnjaka) ali bez "ugraviranih" početka čelija...

LP

Znam na što si mislio i znam za taj način, to sam Ivici valjda i prije godinu-dvije govorio (ne sjećam se tačno ni kad ni gdje). Ima video o tome. Dosjete se ljudi svačemu i zato valja što razgovaramo, a da ne bih zaboravio: Brnda mi je dao savjet oko onoga sa iskorištavanjem zaperaka prirodnog saća, i i ovaj put mu se na tome zahvaljujem.

Namjerno ti u prethodnom postu nisam odgovorio na pitanje oko gradnje, nego samo postavio slike da vidiš. Dakle, ono što je Langstrot otkrio, to pčele zaista primjenjuju, a ponekad malo i odstupe, uglavnom - tzv. "pčelinji prostor" ostavljaju UVIJEK.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

Sljedeća

Natrag na Vosak

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.