Satne osnove!

Satne osnove!

PostPostao/la mirza » 02 svi 2012, 06:54

U ovo vrijeme na forumima se dosta piše o satnim osnovama. Netko ima loših iskustava , netko boljih. Najveći broj pčelara se izjašnjava pozitivno za sat. osnove g. Repića. Osobno sam svoj vosak (mojih vridnica), zamjenio za sat. osnove u Tenji, "Akacija". Molio bi kolegu Stipu pošto je iz Tenje da komentira.
Ps Satne osnove dodane zajednicama, dobro su primljene i izrađene a i ovog ljeta će polagati toplotni test, evo 5 dana +30*C :) .
mirza

Re: Satne osnove!

PostPostao/la lolko » 02 svi 2012, 16:16

SO od g. Repića koristim od 2005. god. i odlične su nemam baš nikakve zamjerke pčele ih odlično prihvaćaju i grade a ja ih još bolje utopljavam u ožičane okvire jer su malo "deblje"

Bruno Mavrinac
lolko

PostPostao/la stipa » 03 svi 2012, 20:07

moje skromno iskustvo sa satnima od susjeda mi govori da ostajem vjeran njihovoj izradi, od njih sam uzimao satne još od pokojnog oca, a sada je sin preuzeo
taj posao, jesenas sam skupio sa još dvojicom kolega 150 kg voska, i od njega su napravljene satne, za sada zadovoljan
stipa

PostPostao/la Tokito1969 » 31 kol 2013, 18:26

Evo ovo mi se dogodilo na samo tri okvira, djevičansko saće, svega jednom vrcano ali je popustilo pod ovogodišnjim toplotnim udaru 39,5 C° u gornja zajednica u testnom dvomatičnom sistemu, na njivi u Varaždinu te tirektnom suncu.
Na slici se ne vidi ali to je definitovno posljedica previsoke temperature. Jer isto takvo saće je bilo u jednomatičnom sistemu i košnica odmah do nje samo je razlika bila da ova zajednica imala AV podnicu

Satna osnova je od gos. Mangera i do sada nikad ni jedan ovakav slučaj

otopljeno.jpg
otopljeno.jpg (254.82 KiB) Pogledano 2388 put/a.

LP
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969

Lokacija: pčelinjak 1 Seketin 255 MNV, pčelinjak 2 Podurte 400 MNV

Natrag na Vosak

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.