PČELARENJE NA MATIČNU MLIJEČ

Re: PČELARENJE NA MATIČNU MLIJEČ

PostPostao/la Debejac » 07 vel 2013, 22:22

Frane, znam na što tipuješ: na larve koje će što manje biti hranjene hranom za buduće pčele, a maksimalno hranom za buduće matice. Namjerno kažem "hranom", a ne mliječju, mješavinom... Jesi li primijetio da sam, odgovarajući na Vupijev post, poseban odjeljak posvetio šestom danu? Šta to znači? Znači da se slažem sa ovim što kažeš:
jer će pčela ispravit naše mješanje u njihov život koliko može, samo ne može vratit ono vrijeme gladovanja ličinke i koliko ono bude kraće rezultati će biti bolji kako u uzgoju matica tako u dobivanju MM.
Kod mliječi sam to doživio. Kod matica to namjerno pravio i bilo je raznih razlika. Zato sam, ni sam ne znam koliko puta već rekao da je u pčelarstvu skoro sve dvosjekli pa i višesjekli mač. Izuzetno bih volio da smo bliže pa da, recimo, sjednemo onako drugarski: ti, Vupi, Željko... i ja pa da vam pokažem desetak i više knjiga koje sam napomenama išarao kao uskrsno jaje te da čujem vaše iskreno mišljenje. Jednu takvu, najmanje išaranu, poslao sam jednom vašem komšiji (nije važno ko je).

U vezi starosti onih presađenih larvica za dobijanje budućih matica, dodajem: kad pčelama ne valja matica, one je smijene pa taman da su je zajedno "proizveli" svi stručnjaci svijeta, dalje svako može nastaviti.

Viđao sam razne smjene pa i triput u sezoni u istom društvu: nisam se miješao, samo pratio, a vjerujem da si i ti slično doživio u svojoj praksi. Ja znam da nije ni fer niti prirodno obilježiti maticu ili joj staviti "saobraćajni znak" na glavu, ali zbog ove problematike i još koječega, uvijek ih obilježavam specijalnim markerom, a tako bih volio to zaobići. Imam i utjehu: nikad matice ni u kojem smislu nisam sakatio niti ću pa taman kad bi to bio jedini izlaz za pčelarstvo.

Jednom sam nekoga pitao šta je manje: jaje ili tek izležena larvica, šta je lakše presaditi i još koješta, ali to sad s ovim nema dovoljne veze da bismo i o tome.

Pozdrav, svako dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la Debejac » 07 vel 2013, 22:33

Frane, Vupi, već sam vam rekao da je nedavno kod nas predavanje o ATL-u držala gospođa Behija Dukić, magistrica sa Veterinarskog fakulteta u Sarajevu, pristupačna i prirodna gospođa. U vezi s ovon temom i nama uopšte, možda nije suvišno reći sljedeće. Postavio sam joj neka pitanja, malo smo razgovarali na pauzi, a onda sam je pitao ima li ona ijedno pčelinje društvo u bilo čemu. Rekla je da nema. Želeći joj dobro i želeći je podržati, pred svjedocima sam joj prijateljskim tonom rekao: "Kad god hoćete, dođite na pčelinjak i izaberite jedno društvo u kojoj košnici želite", tipujući na to da spoji teoriju i praksu. Ako se kad pojavi, održaću obećanje, ali pošto je jedno društvo kao nijedno, dobiće dva. Eh, da sad ne bi Vupi navalio, da mu unaprijed začepim usta: da je u pitanju i muško, isto bih postupio (he, he). Nadam se da znate šta je pjesnik htio reći, a kad se zezate s ovom poštapalicom o pjesniku, usput da kažem da sam i ja nekakav pjesnik (da se malo i ja reklamiram), ali to ne znači da trebamo prestati koristiti zgodnu poštapalicu. Uzdravlje!

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la vupi » 07 vel 2013, 22:43

franevrs je napisao/la:Kod presađivanja larvica ili ličinki zašto je važno da su što približnije iste starosti
odnosno najmlađe koje možemo prebacit. Važno je iz razloga hranjenja istih, mi
stavimo MM kao prvu hranu u osnovu matičnjaka koju će pčela ionako izbaciti i
dati svoju svježu MM koja je odgovarajuća ličinki te dobi. I nije isto ako smo presadili
ličinku od 15h starosti ili 48 h starosti jedino iz razloga što će neko vrijeme gladovati
dok je pčele ne prihvate i promjene joj hranu koja je najbolja za nju. Dakle kako Vupi
kaže ne možemo puno pogriješit jer će pčela ispravit naše mješanje u njihov život
koliko može, samo ne može vratit ono vrijeme gladovanja ličinke i koliko ono bude
kraće rezultati će biti bolji kako u uzgoju matica tako u dobivanju MM.

pozz.......... :krigle :krigle

Frane:
Istina :
Sve što mi pogriješimo to će pčele nastojati popraviti .Neki puta to uspiju idealno a neki puta čak i ne uspiju .
Ovime sam htio reći ovo :
Kada NAMJERNO (ili slučajno ) obezmatičimo zajednicu, pčele nastoje što prije doći do matice ,pa se ovo hranjenje starije
ličinke kasnije i vidi kao lošija matica ,ali onda opet pčele vide da nešto nije u redu pa opet one same izvuku matičnjake
tihe izmjene i to onda od odabranih larvi (pčele odaberu ).
Ova matica tihe izmjene sada ima samo jedan dio gena matice koju žele zamijeniti ,pa tu više skoro i ne postoji vjerojatnost da bude loša matica (kako neki smatraju i pišu ), jer sada imaju i VREMENA da to izvedu bez "pogreške".

Ja do sada nisam koristio matičnjake za matičnu mlijeć (a i za uzgoj matica relativno rijetko ) ,
ali vjerujem da je kod uzgoja matičnjaka za uzimanje MM starost ličinke najmanje važna .
U biti važna je u toj mjeri dok je pčele prihvaćaju kao potencijalnu maticu (čak možda i do 3 dana ).? :krigle
vupi

PostPostao/la franevrs » 07 vel 2013, 23:22

[quote="vupi"]Ja do sada nisam koristio matičnjake za matičnu mlijeć (a i za uzgoj matica relativno rijetko ) ,
ali vjerujem da je kod uzgoja matičnjaka za uzimanje MM starost ličinke najmanje važna .
U biti važna je u toj mjeri dok je pčele prihvaćaju kao potencijalnu maticu (čak možda i do 3 dana ).? [/quote

Kod presađivanja ličinki za uzgoj matica a da bi dobio MM za presadit ličinke iskoristim matičnjake
koje povuku kad obezmatičim uzgajivačko društvo i to nakon 72 h, naime tada je najviše MM.
A kod uzgoja za dobivanje MM smatram da je također veoma važno da su ličinke najmlađe jer
će na taj način dobiti veću količinu hrane odnosno MM u ta 72 sata nakon kojih se vrši branje
MM iz tih matičnjaka.
Ako stavimo stare ličinke i idemo brati MM iz njih nemaš količinu ni kvalitetu MM u njima.
MM se vadi nako 72 h i ako si okasnio, govorim napamet 12 ili 24 h to je već 8-9 dan i slijedi
poklapanje matičnjaka a MM je skoro usirena ili je ličinka svu potršila jer mislim da ništa u
prirodi ne napreduje takvom brzinom kao ličinka matice hranjena MM, mislim da 6 puta poveća
svoj obujam u danu.

pozz..............
Frane Vrsalović
franevrs

PostPostao/la Debejac » 08 vel 2013, 01:00

Frane.
A kod uzgoja za dobivanje MM smatram da je također veoma važno da su ličinke najmlađe jer
će na taj način dobiti veću količinu hrane odnosno MM u ta 72 sata nakon kojih se vrši branje MM iz tih matičnjaka.

Već sam rekao da si upravu. Ako se držiš pravila, a presadiš stariju larvu, prilikom oduzimanja mliječi to je veliki crv koji može komotno na udicu za lipljana, a mliječi vrlo malo i manjeg kvaliteta (pojesti DA, mušterijama pakovati - NE). Radio, gledao, doživio.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la Debejac » 15 vel 2013, 01:02

Barba, zašto smo zastali?

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la Debejac » 15 vel 2013, 15:21

Samo za Franu, društvo u ćošku ikosce iz Oboraca: http://www.youtube.com/watch?v=vJr2J7IyvVI

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la franevrs » 20 vel 2013, 20:05

Kad sam pogledao ovaj film i ovaj pčelar sakuplja nako 60 h, vidim da na tom segmentu
treba još edukacije, naročit jer sam na još jednom mjestu pročitao 52 h i čini mi se 48 h.
Šta ti kažeš Esade. :krigle :krigle :krigle

pozz............ :krigle
Frane Vrsalović
franevrs

PostPostao/la Debejac » 20 vel 2013, 20:28

franevrs je napisao/la:Kad sam pogledao ovaj film i ovaj pčelar sakuplja nako 60 h, vidim da na tom segmentu
treba još edukacije, naročit jer sam na još jednom mjestu pročitao 52 h i čini mi se 48 h.
Šta ti kažeš Esade. :krigle :krigle :krigle

pozz............ :krigle

Postavio sam ti sliku DB sanduka u kojem sam tako radio. Odustao i odmah oformio starter (rojni sanduk) te SVE završavao u njemu i išlo dobro, ali sam radio i drukčije. Kako? Hoćeš li baš detaljno ili skraćeno? Nisi ti početnik pa da gnjavim sitnicama.

Htio-ne htio, naučiš kad treba odizimati mliječ i šta treba presaditi jer te to nauče matičnjaci. Ako su zatvoreni, zakasnio si; ako su otvoreni, a larva velika i malo mliječi, pogrešno si presadio, ako su matičnjaci otvoreni, larva osrednja i pliva na mašala mliječi - pogodija si u sridu. Dakle, sve prilagođavaš sebi i postupaš prema stvarnoj praksi. Prvo prilagodiš iglu za presađivanje pa pnda sve ostalo. Vrijeme sam ti već spominjao.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la franevrs » 20 vel 2013, 21:01

Ipak je to 70-72 h, samo razradit tehniku i taktiku kontroliranog zalijeganja okvira,
a za to bi ipak trebalo malo pritvarat maticu da sada ne tražiš po svim okvirima
odgovarajuće larve.

pozz..........
Frane Vrsalović
franevrs

PrethodnaSljedeća

Natrag na Matična mliječ

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.