PČELARENJE NA MATIČNU MLIJEČ

Re: PČELARENJE NA MATIČNU MLIJEČ

PostPostao/la Debejac » 06 vel 2013, 14:33

Dobri moj Vupi:
PA ti si stvarno zaboravan (senilan).

Da je samo to, i više od toga.
Pa, bolan ne bio, vidiš li da sam mislio da razgovaram s Franom. Uskočio ti, a ja nisam ni gledao ko je, misleći da je Frane, a onda mi nešto bilo nelogično zašto Frane sad priča o mliječi, sad o maticama te sam zato i pitao za mjere.
Dva nula za tebe.

Već sam ti odgovorio u postu u kojem te pitam za mjere, a i ti si skoro sam odgovorio.
Ja ne volim pregrade s mrežama (presjele mi), nego vjerujem u potpunu fizičku pregradu. Ako hoću da ne čekam 8-9 dana kao što si ti spomenuo (dakle,sad stalno govorimo o tvojoj pološci), nego da odmah startujem presađene larvice, ja najviše vjerujem starteru bez ikakvog legla, a sa puno mlade pčele i, naravno, hrane. Dakle, u lijevu stranu odvojio bih punom pregradom 4-5 ramova i još natresao sa 2-3 rama mladih pčela. Da ne gnjavim, znaš da trebaš isprebacivati leglo, matice ostavitu u malo suzenim dijelovim, ili formirati 1 nukleus (po svom ćeifu). Poslije natresanja mladih pčela, odmah bih dodao ram (ili ramove) sa praznim voštanim matičnjacima da ih pčele obližu, izglancaju i feromonišu. Ja obavezno prilikom dodavanja našpricam malo vrlo, vrlo rijetkim sirupom da moraju čistiti. Dovoljno je 60-ak minuta. Vadiš ram i u hladovinu (obezbijedi potrebne uslove, ali ne boluj za tim). Presadi i odmah dodaj u starter. Stavi pogaču i dodaj 0,5 l sirupa. Pogača malo smeta pa može i bez nje, ali ako je na mreži hranilice, a ne na satonošama, onda nikako ne smeta. Leto otvori 1 cm (stare pčele odu, a ostaju one koje nam i trebaju - mlade). Sutradan provjeri prijem larvica. Ako si zadovoljan, vraćaš nazad (sirup stalno dodaješ 1:1, prateći potrošnju prilagođavaš se). Ako nisi zadovoljan prijemom, možeš ponovo nadosaditi (to nisam radio jer nije bilo potrebe). Sad treba računanje. Tri dana jaje i četvrti dan larvica. Ja to, za svaki slučaj, uzimam kao puna 4 dana, a to znači da deseti dan od presađivanja, oduzimam matičnjake. Dva ostavi u tom starteru, a ostalo po želji, samo nemoj pojesti. Ostalo znaš, a ako sam nešto propustio - slobodno zagalami.

Jah, ako bi radio više tura, onda ima izmjena. Lično nikad ne bih dvije ture matica radio od matica na svom pčelinjaku, a posebno ne od jedne matice. Kad bih drugu turu i radio na svom pčelinjaku od neke druge matice sa svog pčelinjaka, OBAVEZNO bih na sparivanje odnio daleko čak i 10 km, ako ne i više jer mi to ne predstavlja neki problem. Znaš i sam da je ovdje riječ o problemu incesta jer bi dobio sve matice sestre i šta onda dogodine. A kad je riječ o incestu, zna se desiti "šareno leglo" čak pola-pola.

Pozdrav, svako dobro!

P.S.
Naravno, protiv incesta je odlična stvar: prijateljstvo i pouzdanost (od prijatelja dobiješ larvice za presađivanje, ali od najboljeg njegovog društva). Ovo sam ti zbrda-zdola jer sam na poslu, a stalno me nešto prekidaju pa nemoj pomisliti da sam nešto namjerno progutao.
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la Debejac » 06 vel 2013, 14:58

Vupi:
P.S.
Naravno ako ovo funkcionira za matičnjake onda funkcionira i za mliječ.Ako još i ovo bude funkcioniralo ,onda će ova pološka stvarno biti MULTIFUNKCIONALNA -ali stacionarna.

Ništa ti manje ne poznaješ pčelu od mene, čak mogu reći i puno više, samo je razlika ko nešto jeste probao, a ko nije. A ne možemo svi sve probati, zato i razgovaramo i trebamo imati povjerenje jedni u druge.
Svakako da funkcioniše i za matičnjake i za mliječ, samo što ja ne vjerujem djelomičnoj pregradi. Jasno je da i ti i ja znamo kako će pčele povući tzv. prisilne matičnjake kad ih odvojimo rešetkom, mada imaju maticu i, kako mnogi stručnjaci kažu, "osjećaju je". Jest, al' kako. Osjećaju je ZAROBLJENU. Eh, na tom "postolju" počiva proizvodnja matičnjaka i mliječi u prisustvu matice.

Ja tvrdim da će ti funkcionisati pološka za oboje, a znamo da je sve do nas. Badava su NAŠE želje, moramo pogoditi pčelinje i iskjoristiti ih, a znaš i sam da se one ponekad i ne daju prevariti. Zato volim startovati bez matice, a dovršiti (odgojiti) može i s maticom, ali je bolje da je ona što dalje od matičnjaka (npr. u LR-u: matica u P1 pa rešetka, a matičnjaci tek u trećem tijelu). Probao sam SVE dovršavati u starteru (izrazito jakom; crni se od pčela). Kod kuće imam tačnu evidenciju, ali i uz senilnost mogu reći da mi je čak mjesec dana funkcionisao bez naročitih problema, mada znaš za probleme koje knjige kažu povodom toga - pojava lažnih matica i sl. (svake druge ture natresao sam mlade pčele). Napomeni me da ti ispričam kako sam nešto doživio baš u tom starteru bez legla.

Eh, da ne bi bilo kako ja ne volim selekcionisane matice (masovna prisilna proizvodnja), a sad pričam o njima, za to si ti "kriv", Vupi. A i tema je mliječ, a ne matice, samo što si ti moj drug pa možemo kako hoćemo (ali nećemo dokle hoćemo; Ivica će nas kazniti).

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la franevrs » 06 vel 2013, 15:06

Ispravljam krivu drinu, na poslu sam pa svako malo škicnem između ponuda i upita
telefona, mobitela i ostalih bakrača, te se ne mogu kvalitetno i koncentrirano uključit
u ovu raspravu. Probat ću nadoknadit popodne, ali usput za Esada ili neko drugi ako ima
iskustva ili saznanja. Dali na mliječ sa maticom 3+7 ili bezmatično.

pozz.............
Frane Vrsalović
franevrs

PostPostao/la Debejac » 06 vel 2013, 15:43

franevrs je napisao/la:Ispravljam krivu drinu, na poslu sam pa svako malo škicnem između ponuda i upita
telefona, mobitela i ostalih bakrača, te se ne mogu kvalitetno i koncentrirano uključit
u ovu raspravu. Probat ću nadoknadit popodne, ali usput za Esada ili neko drugi ako ima
iskustva ili saznanja. Dali na mliječ sa maticom 3+7 ili bezmatično.

pozz.............

Treba probati oboje, nije to baš neki veliki posao. Probao sam, ja ću bezmatično (starter; rojni sanduk). Ali ono 3+7 je sa maticom, zato sam ti i napisao da izabereš. Dakle, matica je potpuno odijeljena rešetkom na tri rama. Mislim da kod kuće imam sliku tog nastavka pa ću ti postaviti, a sad, bogme, odoh kući pa u krevet da malo "radim", a mlada ostaje na poslu.
Jesi vidio kako je Vupi uskočio između nas sinoć pa nam pomrsio račune? Svašta je se od njega nadati.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la franevrs » 07 vel 2013, 00:27

Jasno mi je Esade ovo sa izolatorom samo neznam zašto točno služi ili bolje rečeno
koja mu je prednost ili svrha. Vidim na BH forumu da Senad tako radi na MM i dobro je
čovik objasnio i poslikao i video uradak postavio. Neznam zašto koristi okvire iz
izolatora, možda za dobit ličinke jednake dobi za presađivanje jer od njega neće
baš pojačavat zajednicu sa mladom pčelom.

pozz....... :krigle
Frane Vrsalović
franevrs

PostPostao/la Debejac » 07 vel 2013, 01:54

quote="franevrs"]Jasno mi je Esade ovo sa izolatorom samo neznam zašto točno služi ili bolje rečeno
koja mu je prednost ili svrha. Vidim na BH forumu da Senad tako radi na MM i dobro je
čovik objasnio i poslikao i video uradak postavio. Neznam zašto koristi okvire iz
izolatora, možda za dobit ličinke jednake dobi za presađivanje jer od njega neće
baš pojačavat zajednicu sa mladom pčelom.

pozz....... :krigle[/quote]

Ma, bio sam ja tamo prije 2-3 godine, ne sjećam se tačno. I baš smo zapeli na toj temi, no nema veze: važno je da postovi kao svjedočenja ostaju (ako ostaju?).

Čini mi se da brkaš izolator i starter (rojni sanduk) koji sam spomenuo.
Izolator, sama riječ kaže, služi za izolovanje matice, kako bismo u pogledu starosti dobili što ujednačenije larvice za presađivanje (to je važno za proizvodnju matica). Imam ja izolator, samo da me ubiješ ne znam sad tačno gdje je, no ovih dana ću početi prikupljati sve na jedno mjesto. Izolator možeš napraviti od rama i sa strana ga zatvoriti rešetkom: matica ne može vani, pčele mogu do nje. Imam i drugu vrstu, mislim da imam i sliku pa ću ti odmah postaviti. Dobar je izolator, ali kad stekneš rutinu, sa svakog rama ćeš bez problem uzeti potrebne larvice jer ti sam KRUG legla govori šta trebaš uzeti (najmlađe). Ispočetka sam se mučio izolatorom, kasnije izbacio iz upotrebe da ne mučim ni sebe, ni maticu niti pčele (bi li ti volio biti među rešetkama i stalno se jedva provlačiti kroz njih?).

Ispočetka sve to izgleda složeno, zapetljano i teško, no nije, i čovjek itekako može umjereno i s merakom raditi. Ma, sve postane rutina. Zar sam ja nešto pametniji od tebe, ili neko drugi, a da ti i ja ne bismo mogli uraditi što i drugi? Samo podići stražnjicu i sve ide ko u Hamide.

Pozdrav, svako dobro!

Izolator i rojni sanduk (starter) 2, A.JPG

Izolator i rojni sanduk(starter) 3, A.JPG

Izolator 2, A.JPG

Izolator DB, nekad bio, A.JPG

P.S.
Vidiš ovaj DB-ov, e to ti je onaj s maticom što sam ti govorio 3+7, samo što je kod mene bilo 3+9. A vidiš i gdje je dospio i koliko mi je vrijedio. Tako mi je dosta toga razbacano da ne znam gdje je šta. Sad treba prikupiti, očistiti, dezinfikovati..., a nikako nije isključeno da sam nekome nešto i poklonio. Vidjećemo kod inventure.
Debejac

PostPostao/la Debejac » 07 vel 2013, 11:29

Frane, hajde odgledaj ovaj video. Njegov CD kupio sam i odgledao valjda i prije 6-7 godina (ako se dobro sjećam). Negdje mi je i taj CD u kući sa drugim CD-ovima. Ako probarbušam malo pod stepenicama, vidjeću kakve još imam, a mislim da ima zanimljivih. http://www.google.ba/url?sa=t&rct=j&q=S ... 0656,d.Yms , zašto ne bi i ovo pogledao (može za miješanje pogača samo sa malim izmjenama: http://www.youtube.com/watch?v=535vRVaA8lU , a pogledaj kako radi ovaj čova: http://www.google.ba/url?sa=t&rct=j&q=S ... yOwhlZg8CA
E, skoro pa isto radio sam ja kao ovaj sijedi mladić, a i igle su nam slične, a one lampe na glavi imam tri vrste (nisu skupe).

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la vupi » 07 vel 2013, 19:27

Esade :
Nisam stručnjak za uzgoj matica ,ali sam primijetio da pčelari dosta koriste IZOLATORE za dobijanje ličinki iste starosti .
Ja nisam nikada to koristio već sam sve larvice izabirao ODOKATVNOM metodom i
mogu ti reći da nisam puno falio (iako sam ćorav). ;)
Nisam rob onome da larvice moraju biti stare svega nekoliko sati pa da su onda kao NAJBOLJE .
Mišljenja sam da ove larvice koje ja odabirem imaju razliku u starosti i više od jednog dana ,što smatram sasvim u redu .
Ja samo kod vađenja zrelih matičnjaka uvijek izvadim matičnjake 1 dan prije i opet je sve OK.
Larvice koje su stare i do 2 dana još uvijek zadovoljavaju za uzgoj matica .

Obrazložiti ću ovo moje mišljenje :
Sistemom 6-tog dana (Brijačak)-svi matičnjaci koji su zatvoreni 6-tog dana se ruše ,pa tako slijedi da su to bile larve koje su bile stare 2 dana i više . Zato sam ja i napisao DO 2 DANA ,jer bi takovi matičnjaci u Brijačakovoj metodi 6-tog dana bili
pred zatvaranjem i oni bi još uvijek zadovoljavali njegove potrebe (naravno i oni potpuno otvoreni ). :krigle
vupi

PostPostao/la Debejac » 07 vel 2013, 20:59

vupi je napisao/la:Esade :
Nisam stručnjak za uzgoj matica ,ali sam primijetio da pčelari dosta koriste IZOLATORE za dobijanje ličinki iste starosti .
Ja nisam nikada to koristio već sam sve larvice izabirao ODOKATVNOM metodom i
mogu ti reći da nisam puno falio (iako sam ćorav). ;)
Nisam rob onome da larvice moraju biti stare svega nekoliko sati pa da su onda kao NAJBOLJE .
Mišljenja sam da ove larvice koje ja odabirem imaju razliku u starosti i više od jednog dana ,što smatram sasvim u redu .
Ja samo kod vađenja zrelih matičnjaka uvijek izvadim matičnjake 1 dan prije i opet je sve OK.
Larvice koje su stare i do 2 dana još uvijek zadovoljavaju za uzgoj matica .

Obrazložiti ću ovo moje mišljenje :
Sistemom 6-tog dana (Brijačak)-svi matičnjaci koji su zatvoreni 6-tog dana se ruše ,pa tako slijedi da su to bile larve koje su bile stare 2 dana i više . Zato sam ja i napisao DO 2 DANA ,jer bi takovi matičnjaci u Brijačakovoj metodi 6-tog dana bili
pred zatvaranjem i oni bi još uvijek zadovoljavali njegove potrebe (naravno i oni potpuno otvoreni ). :krigle

Moj Vupi, ma ko to jeste stručnjak? Sve je tu i previše sitno i dosta neistraženo i nedokazano da bismo mogli reći da je neko stručnjak u pravom smislu te riječi. Vidi koliki smo mi, ljudi, a nikako da stručnjacima uspije klonovanje, odgoj rezervnih organa i sve ono što se u tajnosti odavno radi. Zato se je tu (kod matica) više volim osloniti na pčele. Sve vrste protivne halabuke podignute su protiv tzv. prisilne matice. Dobro. Ostavimo sad rojevu nastranu (najbolja za mene po svemu). Npr. Ja obezmatičim zajednicu, ništa ne diram i dobijem mladu maticu. Evo, da zadovoljim sve ukuse - dobio sam prisilnu maticu. Hajdemo sada malo do selekcionista koji tvrde da je kod njih sve najbolje, a rojevne matice su za nazadne pčelare. No, i kod njih je riječ o prisilnoj matici. Ali kakvoj? Kad oduzmem maticu iz jakog društva (Đerzon), koliko je jaja i larvica ostalo na raspolaganju pčelama da biraju? A kad selekcionisti po svom nahođenju presade larvice i prisile pčele da uzmu SAMO TO malo što im je ponuđeno, koliko je tad pčelama i šta na raspolaganju? Ustavri, je li to uopšte i izbor? Zato kažem: od svega što sam do sada čuo, vidio i pročitao, najviše mi se dopada Belčićeva misao, a ja rad i znanje tog čovjeka - poštujem.

Sve ovo što si naprijed rekao, kao da smo se dogovarali da zajedno kažemo. Uostalom, praktično si radio i vidio i šta ti imam i ja i bilo ko drugi filozofirati. Ako hoćemo pošteno i želimo istinu, tako je; ako hoćemo lijepe priče, onda treba tražiti na drugoj strani.

Kod metode šestog dana ima još nekih mogućnosti, a može biti i realnih neoumica. Može se ona zvati i metodom trećeg dana, tj. smanjiti je na treći dan. Znaš, mnogi protivnici prisilnih matica svega i svačega su se napričali, šutio sam ali sam jednom ipak priupitao je li kogod obezmatičio zajednicu i 6 dana zaredom je otvarao da vidi šta se STVARNO dešava. Jednom prilikom mi je jedan dobar čova rekao da šutim i ne kazujem iskustva jer neki čitaju, ne pojavljuju se, a koriste saznanja drugih. Poštujem tog čovjeka, neću ime da mu spominjem, ali nisam ga poslušao. Jesam li pogriješio ili ne, ne znam.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la franevrs » 07 vel 2013, 21:48

Kod presađivanja larvica ili ličinki zašto je važno da su što približnije iste starosti
odnosno najmlađe koje možemo prebacit. Važno je iz razloga hranjenja istih, mi
stavimo MM kao prvu hranu u osnovu matičnjaka koju će pčela ionako izbaciti i
dati svoju svježu MM koja je odgovarajuća ličinki te dobi. I nije isto ako smo presadili
ličinku od 15h starosti ili 48 h starosti jedino iz razloga što će neko vrijeme gladovati
dok je pčele ne prihvate i promjene joj hranu koja je najbolja za nju. Dakle kako Vupi
kaže ne možemo puno pogriješit jer će pčela ispravit naše mješanje u njihov život
koliko može, samo ne može vratit ono vrijeme gladovanja ličinke i koliko ono bude
kraće rezultati će biti bolji kako u uzgoju matica tako u dobivanju MM.

pozz.......... :krigle :krigle
Frane Vrsalović
franevrs

PrethodnaSljedeća

Natrag na Matična mliječ

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.