PČELARENJE NA MATIČNU MLIJEČ

PČELARENJE NA MATIČNU MLIJEČ

PostPostao/la franevrs » 11 ožu 2011, 21:22

Zanima me dali neko od kolega na forumu ima iskustva sa pčelarenjem na MM. Ja je kupim samo za proizvodnju
matica za sada.
Frane Vrsalović
franevrs

Re: PČELARENJE NA MATIČNU MLIJEČ

PostPostao/la Debejac » 23 lis 2011, 15:05

Bilo bi dobro nastaviti ovu temu. Za pčelare, jedan od izlaza, osim meda, je i matična mliječ, a nije to nešto zahtjevno. Ispočetka liči kao zbir nemogućih kombinacija, a kasnije sve postane instinktivna rutina. Problem može predstavljati nedostatak reklame i mušterija.
Pozdrav, svako dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la Debejac » 05 vel 2013, 10:32

Eh, Frane, ovo je onaj "problem" za koji sam ti sinoć govorio.
Naime, da bih i ja nešto učario, na medu sigurno neću učariti, a da me ne biste zafrkavali za pčelarenje iz "ljubavi", najvjerovatnije je da ću ići na mliječ. Radio sam već to, imam ramove i za DB i za LR (vidjeli ste to), ali se treba još pripremiti (ramovi, lulice, miligramska vaga, bočice...; očistiti postojeća sredstva za rad: rojni sanduk-starter, uzgajivačku zajednicu-proizvodnja mliječi uz prisustvo matice itd.). Sad treba sve poslove skinuti s vrata (ipak odlučio napraviti i EV, završiti pološku...) kako bih se mogao tome posvetiti, a to još znači pripremiti potrebne nastavke, završiti s novitetima i svu pažnju usmjeriti ka krađi mliječi. Moguće da izvedem i jednu turu matica da malo osvježim pamćenje i opet napravim neke uporedbe (30-ak matica, oplodnja bar 7 km daleko od pčelinjaka).

Eto, sad navalite sa primjedbama, kritikama i sugestijama. Sve je dobrodošlo.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la franevrs » 05 vel 2013, 21:05

Debejac je napisao/la:Eh, Frane, ovo je onaj "problem" za koji sam ti sinoć govorio.

Esade pao mi je kamen sa srca kad si ukazao na problem koji te " svrbi ", mogu ti reći da
smo na istoj valnoj dužini što se tiče tog problema. Nema dana da mi misli ne odlutaju na tu
problematiku. Za sada neumorno sakupljam podatke i onako u glavi slažem sliku kako i na
koji način se uhvatit toga. Prvi problem će mi biti rad u firmi u Splitu a pčele na Braču.
Ovaj posao oko pčela što se tiče meda i razrojavanja odradim od četvrtka do nedjelje i
ako je potrebno ostanem ponedjeljak, ali oko MM moraš biti najmanje svakih 72 h kod njih.
Kad sam vidio ko je otvorio ovu temu i kada skoro sam pao sa stolice.
Drago mi je da smo zagrebali po njoj, mogla bi se razvit kvalitetna diskusija. :krigle :krigle

pozz...........
Frane Vrsalović
franevrs

PostPostao/la Debejac » 06 vel 2013, 00:51

Frane:
Kad sam vidio ko je otvorio ovu temu i kada skoro sam pao sa stolice.

E, baš si me nasmijao. Imaš piće.
Ja htio otvoriti temu, vidim ti već prije otvorio pa velim: "Baš dobro" i samo se nadovežem.

Jeste, to ti je određeni problem (pos'o-kuća; kao u pjesmi Ekrema Jevrića). No, može se i to urediti. Zavisi od dvije stvari: koliko si dana slobodan tokom vikenda i u koje vrijeme radnim danima najkasnije možeš svaki dan biti na pčelinjaku, ostalo ćemo ugajtaniti i kuckaće ko Švajcarska.

Odredi se kako ćeš to raditi: s maticom ili bez nje i onda počni pripreme: rojni sanduk (starter), rešetkom pregrađen jedan nastavak (3+7 ramova), voštani počeci matičnjaka ili plastični (Jenter, nicot ili nešto treće), igle, flašice i ostalo (ja sve to imam jer sam oduzimao mliječ), i da ne nabrajam dalje, a ti priupitaj šta te bude interesovalo kao što ću i ja tebe. Imam nešto i svojih slika pa napomeni ako šta zatreba.
Maloprije sam došao s nekog sastanka pa me malčice boli glava, inače bih odmah ponešto postavio, pogledao sveske o mliječi, gdje sam vodio detaljnu evidenciju o svemu..., no nije upao šećer u vodu, nećemo zakasniti.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la vupi » 06 vel 2013, 00:58

Esade:

Šta misliš ,dali bi se u ovoj mojoj pološki mogle uzgajati matice ,
ali tako da je u odjeljcima prisutna matica (možda i dvije )?
Velika je to košnica ,pa bi joj i mogućnosti trebale biti veće . :krigle
vupi

PostPostao/la Debejac » 06 vel 2013, 01:21

vupi je napisao/la:Esade:

Kako da ne. Samo, ovdje nisam siguran šta me tačno pitaš, ali može "obatroje".
Jesi li mislio na pološku kao odgajivačko društvo pa onda matičnjake u nukleuse ili oplodnjake, ili kao i starter i odgajivačko, ili si mislio da pološku pretvoriš u desetak oplodnjaka (zavisi od broja ramova i tvoje želje)?

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la vupi » 06 vel 2013, 01:32

Debejac je napisao/la:
vupi je napisao/la:Esade:

Kako da ne. Samo, ovdje nisam siguran šta me tačno pitaš, ali može "obatroje".
Jesi li mislio na pološku kao odgajivačko društvo pa onda matičnjake u nukleuse ili oplodnjake, ili kao i starter i odgajivačko, ili si mislio da pološku pretvoriš u desetak oplodnjaka (zavisi od broja ramova i tvoje želje)?

Pozdrav, svako dobro!

Pološka će do kraja bagrema biti kao dvomatično društvo a poslije ;
PRVO kao starter i odgajivačko ,pa čim matičnjaci budu zreli cijelu pološku pretvoriti u nukleuse (oplodnjake)i tako bi ostali i preko zime .
Ostatak matičnjaka podijeliti u oplodnjake ili ...... :krigle
vupi

PostPostao/la Debejac » 06 vel 2013, 01:49

A koliko ramova ima pološka i koje su joj dimenzije? Znaš, nije svejedno zazimiti nukleus na tri DB-ova rama, ili tri LR-ova, Fararova...

Dakle, ti želiš u njoj sačuvati rezervne matice. Jesam li upravu. Ako jesam, trebaće ti onoliko pregrada koliko bude nukleusa.

Za starter i odgajivačko to bi išlo brzo i jednostavno. Npr. Fizički pregradom odvojiš prostor za starter na, recimo, 5-6 ramova (nikakvo leglo, sve mlade pčele; može i drukčije, ali sa 100 % zatvorenim leglom; o tom potom). Dodaš presađene larvice i sve se tu završi (tako sam jednom radio i bilo je dobro, dok sam drugim načinom bio nezadovoljan ili sam nešto pogrešno uradio).

Čekaj, čekaj, tek sad vidim da smo polupali lončiće. Ti hoćeš i matice i mliječ? Ili jednu turu matica, a ostalo na mliječ?

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la vupi » 06 vel 2013, 11:07

Debejac je napisao/la:A koliko ramova ima pološka i koje su joj dimenzije? Znaš, nije svejedno zazimiti nukleus na tri DB-ova rama, ili tri LR-ova, Fararova...

Dakle, ti želiš u njoj sačuvati rezervne matice. Jesam li upravu. Ako jesam, trebaće ti onoliko pregrada koliko bude nukleusa.

Za starter i odgajivačko to bi išlo brzo i jednostavno. Npr. Fizički pregradom odvojiš prostor za starter na, recimo, 5-6 ramova (nikakvo leglo, sve mlade pčele; može i drukčije, ali sa 100 % zatvorenim leglom; o tom potom). Dodaš presađene larvice i sve se tu završi (tako sam jednom radio i bilo je dobro, dok sam drugim načinom bio nezadovoljan ili sam nešto pogrešno uradio).

Čekaj, čekaj, tek sad vidim da smo polupali lončiće. Ti hoćeš i matice i mliječ? Ili jednu turu matica, a ostalo na mliječ?

Pozdrav, svako dobro!

PA ti si stvarno zaboravan (senilan). :o :lol:
Moja pološka sa 21-22 DB okvira visine 330 mm i satonoša dužine LR .Trenutno je u doradi -biti će slike kada bude gotova .
Mliječ me trenutno ni ne zanima već samo matice (matičnjaci).
Ima u temi pološka ali ; ova moja se pregrađuje maksimalno sa 5 pregrada (na 6 oplodnjaka ),
ili preko zime na 3 nukleusa ili prije bagrema na 2 zajednice pregrađene sa djelomičnom MR.
Ova pregrada sa MR ima mogućnost umetanja pregrade sa mrežom (sa obje strane )-pregrada je 10 mm debljine .
Nastavci (medišta ) na ovu pološku su standardna tijela FA , LR i LR 1/2.
SADA ono što te pitam je ( iako ću probati i sam ) kako uzgojiti matice iza pregrade (sa mrežom ili MR)
u istoj ovoj pološki i na istom mjestu ali tek iza bagrema .
Dali povaditi obje matice ili ostaviti jednu Ali joj prebaciti sve otvoreno leglo a iza pregrade sa MR sve zatvoreno leglo pa onda za 8 dana ubaciti larve za uzgoj matica .Ovo bi onda bilo kao što radim u LR-u sa dva nastavka (ali po ležeći ).
Ali opet je pitanje dali će pčele prihvatiti izgradnju matičnjaka iako je pregrada SAMO djelomična ?

P.S.
Naravno ako ovo funkcionira za matičnjake onda funkcionira i za mliječ.
Ako još i ovo bude funkcioniralo ,onda će ova pološka stvarno biti MULTIFUNKCIONALNA -ali stacionarna. ;) :D :krigle
vupi

Sljedeća

Natrag na Matična mliječ

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.