Sublimacija ili nakapavanje

Re: Sublimacija ili nakapavanje

PostPostao/la vupi » 31 pro 2012, 18:37

Ja samo mogu reći ovo;
dok nisam uveo zimski tretman OK ( nakapavanjem ) svakako sam u toku sljedeće godine (aktivne sezone ) morao
maltretirati pčele i sebe po tri ( 3 ) puta ( po 3-4 tretmana) i nisam bio sasvim zadovoljan učinkom.
Sada se sve svodi na tretman krajem 7 ili početkom 8 mjeseca ( svake godine sa drugom aktivnom tvari ) i
zimski tretman sa oxalnom (nakapavanjem krajem 11 ili početkom 12 mjeseca ).
Samo jedne godine sam zimski tretman izveo sublimacijom i poslije više nikada jer jednostavno nisam bio zadovoljan i radom i učinkom .
Kada vršim nakapavanje ja ISTOVREMENO ; imam uvid u stanje zajednice i stanje zaliha hrane ,pa ako je potrebno dodajem
pogaču ,a što je najvažnije istovremeno preko zbjega postavim po 4-5 listova novina .
Znači jednim metkom 4 "zeca" . :urnebes
Za sada ne vidim bolje rješenje za održavanje varoe pod kontrolom ( a da je to sa što manje tretmana i kemije ).

Ovo o kristalima oxalne kiseline ( kod sublimacije ) nisam znao ,iako sam vrlo oprezan i kod nakapavanja .
vupi

PostPostao/la drago1 » 31 pro 2012, 19:43

Vupi, kod nakapavanja nema neke opasnosti jer lako proliješ po rukama otopinu OK neće ti bii ništa, opereš ruke čistom vodom i sve 5. Kaj se tiče sblimacije tu je opasnost daleko veća i tamo treba obavezno raditi sa gas maskom a kako piše Maloceličar o g. Lukežiću iz Canade to je jedan stari pčelar iz Slo. koji je davno otišao u tuđinu i vrlo je aktivan sa pisanjem na Slovenskom forumu i stvarno ima vrlo interesantnih stvari i doživljaja koje je opisivao u svom dugom pčelarskom stažu i još uvijek piše.Ja sam bio na par predavanja koje je imao g.Auguštin Vlado dipl. ing. kemije koji je moj predsjednik a ja njegov tajnik u Č.D. dr. Jožef Starc Metlika vidimo se svaki dan i on je na tim predavanjima i teroretski i praktično pokazivao tretiranje OK a odgovarao od sublimaciju baš radi tih kristala koji ostanu u košnici jer kod daljnjeg rada ako se pčelar poreže na taj kristal nema pomoći.
Lp
Drago
drago1

PostPostao/la Brko » 04 sij 2013, 08:49

Našao sam tekst na ovu temu od Nenada Strižaka, a kako je podugačak stavljam link. Zahvaljujem svima koji su se uključili u raspravu sa svojim iskustvima ili mišljenjima :krigle . Sve to koristi meni, a i mnogim drugima u odlukama. Čekam debejca mada odprilike znam kakav će biti njegov odgovor :D , a ima još nekoliko članova koji bi ovdje imali što za reći

http://www.pcelica.hr/zbornici/1.4.pdf
Brko

PostPostao/la Brko » 04 sij 2013, 09:00

Nedavno sam u razgovoru sa prijateljem pčelarom dobio jedan zanimljiv odgovor u vezi kristalića OK koji ostaju po okvirima i unutarnjim stranicama košnica. Pčele su poznate po urednosti, što znači da sve ono što one nisu napravile i što predstavlja nečistoću odstranjuju iz košnice pa bi slijedom toga i te kristaliće trebale počistiti.
Istina je da još nisam čuo da je ikoji pčelar imao problema sa ozljedama od kristalića OK nakon tretiranja sublimacijom (ili ne žele to iznijeti u javnost).

Evo još malo materijala za komentare. Dobrodošli pozitivni i negativni komentari. Svi doprinose boljitku pčelarenja i ovog foruma.
Brko

PostPostao/la drago1 » 04 sij 2013, 21:09

Da poznat mi je ovaj isparivač od g. Nenada Strižaka jer je on član naše udruge i za potebe društvenog pčenjaka upotrebljavamo taj isparivač. Odjednom se tretiraju tri košnice, stvar djeluje ok ali kako kaže moj drugi član društva u drugoj udrugi g. Vlado Auguštin nebi baš preporučio ovu metodu, tako da sada ga znaj. Moje mišleljenje je kao i kod vrsta košnica sve su dobre samo ovisi stvar o mnogo drugih faktora. Pa tko voli nek izvoli za sada ćemo svatko po svoje kao i do sada a kada budemo našli jedinstveni i sto postotni lijek onda neće biti varoe budite sigurni u to ali će nam onda Ameri poslati drudu napast.
Lp
Drago
drago1

Prethodna

Natrag na Varrooza

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.