Oksalna kiselina

Re: Oksalna kiselina

PostPostao/la Debejac » 03 vel 2013, 21:30

Nemojte nikad smetnuti s uma da nijedan preparat ne ispoljava odmah negativna dejstva. Dešavalo se više puta kako su ljudi povjerovali u nešto i - ostali bez pčela. Nemojte zaboraviti ni to da "Tuđa ruka svraba ne češe!" Sretno!

Pozdrav, svako dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la Tokito1969 » 03 vel 2013, 21:55

citiram sam sebe

Nadam se samo da neće (ovi vrli koji nam nude chek mite i ostale gadosti) za godinu dvije tri nači način da ustanove količinu oksalne kiseline u medu i u vosku a koja bi prelazila (njihove) zadane granice.
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969

Lokacija: pčelinjak 1 Seketin 255 MNV, pčelinjak 2 Podurte 400 MNV

PostPostao/la DB_happy » 03 vel 2013, 22:09

Nema opasnosti od povećane koncentracije oksalne u košnici ! Tretman se radi kad nema legla (jesen/zima) i nema vrcanja do kraja travnja (kod mene). Koncentracija oksalne vraća se u normalu za oko 2 mjeseca. Čak kad bi se zadnji tretman OK vršio početkom siječnja, ima i više nego dovoljno vremena da se i med i vosak (saće) vrate u normalu.

:krigle :krigle
DB_505 - modificirana 13-okvirna DB košnica
DB_happy

PostPostao/la vupi » 03 vel 2013, 22:15

DB_happy je napisao/la:Nema opasnosti od povećane koncentracije oksalne u košnici ! Tretman se radi kad nema legla (jesen/zima) i nema vrcanja do kraja travnja (kod mene). Koncentracija oksalne vraća se u normalu za oko 2 mjeseca. Čak kad bi se zadnji tretman OK vršio početkom siječnja, ima i više nego dovoljno vremena da se i med i vosak (saće) vrate u normalu.

:krigle :krigle

Potpisujem
Organske kiseline s vremenom NESTAJU ,naročito mravlja koja jednostavno ishlapi . :krigle
vupi

PostPostao/la Debejac » 03 vel 2013, 23:08

Pogrešno ste skontali.
Mislio sam na dejstvo preparata jer lopovu je osnovno: ukrasti.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

DOZATOR OKSALNE KISELINE

PostPostao/la Tokito1969 » 13 ruj 2013, 20:06

Evo malo mene opet mada sada trenutno nije na redu tretman sa OK, ali dok sam čekao da moja gutačica love izmuti sav sirup za prihranu opet sam se posvetio problemu da se puno vremena troši na nakapavanje oksalnom kiselinom a orginalni dozatori su skupi.

Zašto? Ako radimo klasičnom špricom i iglom samo nakapavanje ide relativno brzo ali punjenje šprice ako si sam (barem meni) i oduzima jako puno vremena. Pa sam napravio dozator OK kao na slici dolje a vidio sam ga na nekom forumu (mislim da je bio onaj iz Srbije SPOS ili kak se već zove). Radi odlično na prve košnice ali polije ponestaje snage u rukama i ide sve teže i teže pa sam nakon desete košnice vratio na sistem sa špricom (radi zato teško jer prakticiram nakapavanje kroz iglu a ne mogu nabaviti debele pa je otpor veliki za one koji ne prakticiraju iglu nego samo kroz špricu ova metoda bi mola biti sasvim ok).
loš dozator oksalne.jpg
za one koji ne prakticiraju nakapavanje OK kroz iglu moglo bi biti sasvim ok
loš dozator oksalne.jpg (232.95 KiB) Pogledano 6015 put/a.

Ali ove godine mi sinula ideja običnu prskalicu za pranje stakla preuredim u dozator OK i uspio sam čak sam testirao sa zimskom otopinom OK koja mi je preostala a rezultat toga će biti na kraju.
potreban materijal:
ručna prskalica (od sredstva za pranje stakla ili slično)
medicinska igla
malo gumenog crijeva 2 cm (ja koristim prehrambena silikonska crijeva od aparata za kavu)

1. Zatupim vrh igle na vodobrusnom papiru da vrh bude gladak ali tup (ovo iz preventivnih razloga jer sam ove godine sklon samoozljeđivanju od porezotina do opekotina i nagnječenja). Zatim prihvat igle (onaj dio koji se natakne na špricu) istim tim papirom napravim okruglim jer je obično vanjski rub ovalan (ovo samo zato da lakše i bolje nalegne crijevo na nju i da bude vodonepropusno).

2. Maknemo raspršivać sa vrha prskalice (to je obično dio koji ima diznu na sebi a odmah služi kao čep) te na ostatak koji je obično okrugao nataknemo crijevo a u njega utaknemo iglu i dobili smo dozator dolje na slici, sve je gotovo u pet minuta.
dozator oksalne kiseline.jpg
ovo još nisam vidio nigdje do sad ali može biti da netko od Vas to i koristi
dozator oksalne kiseline.jpg (330.13 KiB) Pogledano 6015 put/a.

3. Najbitnji korak umjeravanje našeg dozatora. Za to koristim špricu koja ima na sebi oznake u ml i prvo sam isprobao sa vodom i rezultat je bio više nego odličan jedana pritisak na pumpicu i točno 1 ml znači 5 puta po ulici, ali onda sam probao sa otopinom OK radi fenomenalno samo ima jedna stvar sada umjesto 5 pritisaka trebamo 6 pritisaka jer je otopina OK puno gušća nego voda pa je puma može manje povući isprobao sam sa 4 dcl ali i sa 1 dcl otopine. Mislim da će koristiti svrsi samo da se ne zabunim sa brojanjem. Sada se čeka vrijeme da je isprobamo na terenu pa ću i utiske objaviti PEF.

BTW ne znam gdje su svi nestali, znam da je vrijeme prihrane (ja svoje zadnje obavio još prije tjedan dana) ljetno tretiranje varoe je gotovo (varaoe gotovo da nema ni prirodnog pada ni nakon primjene mliječne kiseline HVALA BOGU neka i ostane tako, mada mislim da je za to najviše zaslužna duga zima i period kada su pčele same prekinule leglo). A evo i slike moje gutačice love u sat vrmena bez problema izmuti oko 100 litara 1:1 šećerne otopine ili 75 litara 1,5:1 otopine za prihranu sad joj samo trebam ugraditi ispust za točenje u karnistere da bude još lakše. Kada radim sirup koristim vodu zagrijanu do 75 C°i to mi je dovoljno za sirup 1,5:1 da bude izmješan u nekoliko minuta a kapacitet joj je 20 litara.
mješalica šećera.jpg
fali još samo ispust za sirup da se ne mučim sa lijevkom
mješalica šećera.jpg (318.74 KiB) Pogledano 6015 put/a.

Ps mislim da bi trebao otvoriti svoj post "priće iz Tokitove radionice"
LP
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969

Lokacija: pčelinjak 1 Seketin 255 MNV, pčelinjak 2 Podurte 400 MNV

PostPostao/la trefst21 » 13 ruj 2013, 20:23

:bravo :bravo :bravo

ova gutačica ti je prava :idea:

:krigle mi
živi pusti druge da žive i nesmetaj previše Željko M
trefst21

PostPostao/la vupi » 19 pro 2013, 10:26

Tretman oxalnom kiselinom svi uzimamo za potpuno bezazlen postupak .
Ali nije tako -barem ne za pčele ,jer one ipak SADA reagiraju na svaku smetnju i bilo kakvu promjenu u gnijezdu .
Tehnika nam pomaže da vidimo kakva je reakcija nakon tretmana oxalnom .
Evo ,pa prosudite sami - 16.12. 2013. je bio tretman ,pa na tom dijelu obratite pažnju ;

http://www.hobos.de/de/lehrer-schueler- ... werte.html
vupi

PostPostao/la Debejac » 19 pro 2013, 14:18

Ja sa oksalnom nemam nikakvih problema. Ni pčele.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la vupi » 19 pro 2013, 16:47

Debejac je napisao/la:Ja sa oksalnom nemam nikakvih problema. Ni pčele.

Pozdrav, svako dobro!

Obrati pažnju na krivulju temperature - kako je naglo skočila nakon oxalne i treba 2 i više dana da se ponovo smiri
i dođe na normalne vrijednosti prije tretmana .
Temperatura skočila sa 5-6 C na 30 C - to spominjem ,a ne neke "probleme "-nemam ni ja ni moje pčele . :D
vupi

PrethodnaSljedeća

Natrag na Varrooza

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.