Oksalna kiselina

Oksalna kiselina

PostPostao/la wiktor » 28 stu 2011, 12:03

Dali je tko tretirao sa oksalnom ja sam prije 15 dana tretirao drustva (prvi put) po savijetu iskusnog kolege i pratio sam opadanje , 5-6 dana nista (par varoa) a 10 dana na nakim drustvima opet nista a na jednom strasno crnilo varoe . Dali je moguce da ta jedna zajednica toliko bila zarazena a ostale ne , jos sam primijetio da dosta pčele iz te zajednice pada na (mrezu )podnicu . :o
www.wiktor-busovaca.blogspot.com
wiktor

Re: Oksalna kiselina

PostPostao/la DB_happy » 28 stu 2011, 12:22

Viktore, sve ovo što si naveo u potpunosti je moguće ! Svako društvo je svijet za sebe pa se tako individualno brani od varroe, više ili manje uspješno. To crnilo od varroe u ladici jednog društva evidentan je dokaz da ti je tretman OK uspio ! :D :D

Tamo gdje nema varroe na pčeli, nema ni mrtve varroe u ladicama.

Možeš mirno spavati što se tiče ove 4 zajednice. Ovu petu i dalje prati i po potrebi možeš provesti i drugi tretman OK, ali samo u krajnjoj, krajnjoj nuždi. Za taj tretman trebao bi imati preko 3 otpale varroe tjedno.

Osobno toleriram i 4 tjedno, ali na vlastitu odgovornost jer su preporuke u pčelarskoj literaturi ograničene na maximum od 3 tjedno...

:krigle
DB_505 - modificirana 13-okvirna DB košnica
DB_happy

PostPostao/la wiktor » 29 stu 2011, 17:57

Hvala na savijetu vec sam bio poceo sumljati da i druge imaju puno varoe al nisu pale . :)
www.wiktor-busovaca.blogspot.com
wiktor

PostPostao/la vupi » 16 pro 2012, 14:29

Kako je prošlo više od 10 dana od tretiranja zajednica sa oxalnom kiselinom ,a na pregledima ladica u međuvremenu nisam
našao mrtve varoe ni za "lijek". :o

Razmišljanje je ovo : tretman sam izvršio baš pred nadolazak zahlađenja i dan (ili nešto više )nakon tretmana naglo je zahladnilo i pčela se stisnula u ČVRŠĆE klupko .
Ali sada ,kako oxalna pokazuje prave rezultate tek nakon par dana ,u ovom slučaju se desilo to da je varoa (iako je bila
uništena )ostala unutar klupka i po stanicama saća , pa tako nije padala kroz AV podnicu .
Jučer je bio topao dan i pčela je donekle popustila klupko pa postoji mogućnost da sada varoa dospije na podnicu ??.
Ovo ću provjeriti i ovo mišljenje potvrditi ili demantirati sam sebe - DAJ BOŽE . :D
vupi

PostPostao/la Debejac » 16 pro 2012, 17:41

Vupi,
Nećeš se demantovati. Ja sam gledao AV uloške kad je bilo +11 (možda i više) i - sve je onako kako sam i očekivao. Znaš da sam se dobro dvoumio oko oksalne i rekao da ću samo bespotrebno mučiti i sebe i pčele. Bio sam upravu.
Trebao sam slikati, ali mi bilo mrsko. Već mi slike idu na živce jer mi treba nekad i 10-ak minuta da pronađem neku koju trebam i znam da je imam, ali ne znam pod kojim imenom. Baš sam sinoć razmišljao kako ih sortirati radi lakšeg snalaženja.

Pozdrav, svako dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la Tokito1969 » 22 sij 2013, 21:40

Možeš mirno spavati što se tiče ove 4 zajednice. Ovu petu i dalje prati i po potrebi možeš provesti i drugi tretman OK, ali samo u krajnjoj, krajnjoj nuždi. Za taj tretman trebao bi imati preko 3 otpale varroe tjedno.

Moloio bih da se obrati pažnja na slijedeče: Tretiranje zajednice oksalnom kiselinom smijemo samo na jednoj generaciji pčela tako su nas( čitaj mene) učili i svjetovali a mislim da i piše u HP ne znam koji broj. Ukoliko bi bio potreban drugi tretman preporučljivo je koristiti neko drugo sredstvo (mislim da se zove perezin ili tak nekak a primjenjuje se na isti način kao i oksalna kiselina) . Izvinjavam se ako sam u krivu.....
LP
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969

Lokacija: pčelinjak 1 Seketin 255 MNV, pčelinjak 2 Podurte 400 MNV

PostPostao/la Debejac » 22 sij 2013, 23:35

Tokito1969 je napisao/la:Možeš mirno spavati što se tiče ove 4 zajednice. Ovu petu i dalje prati i po potrebi možeš provesti i drugi tretman OK, ali samo u krajnjoj, krajnjoj nuždi. Za taj tretman trebao bi imati preko 3 otpale varroe tjedno.

Moloio bih da se obrati pažnja na slijedeče: Tretiranje zajednice oksalnom kiselinom smijemo samo na jednoj generaciji pčela tako su nas( čitaj mene) učili i svjetovali a mislim da i piše u HP ne znam koji broj. Ukoliko bi bio potreban drugi tretman preporučljivo je koristiti neko drugo sredstvo (mislim da se zove perezin ili tak nekak a primjenjuje se na isti način kao i oksalna kiselina) . Izvinjavam se ako sam u krivu.....
LP

Tako je, ali ljudi se mijenjaju pa mijenjaju i prijašnje zaključke. Nije prvi put da čujem da istu generaciju tretiraju dva puta, a protragaj malo za tekstom Rodoljuba Živadinovića, koji je i ljeti tretirao pa upoređivao, ima se šta pročitati. I inače, mene lično zanima: ako je tretman oksalnom EKO, nije štetan, zašto nije preporučljiv tretman kad ima legla i samo jedan tretman. Ima tu priče za nepovjerovati (mislim na razne lijekove, tretmane i sve drugo što uz to ide).

Pozdrav, svako dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la DB_happy » 23 sij 2013, 08:31

Prošle godine neke sam zajednice tretirao i 3 puta oksalnom - sve žive i zdrave, stradala samo jedna matica (ona zelenka) i to od starosti...

Sada dolazi proljeće, svi tretmani su zapisani pa će se moći napraviti usporedba razvoja zajednica koje su tretirane 3 puta oksalnom i one koje su imale samo jedan tretman. I nas su u pčelarskoj školi učili da je jedan tretman OK maximum, ali je dr. Puškadija naglašavao da se može provesti i drugi tretman, ali po potrebi i najbolje ne na cijelom pčelinjaku.

Jasno, nisam ga poslušao već sam u siječnju 2007. godine tretirao SVE zajednice oksalnom drugi puta. Te godine ostvario sam i najbolji rezultat na bagremu (40 kg po košnici) pa sam shvatio da oksalna pravi puno manje problema nego varroa...

:krigle :krigle
DB_happy

PostPostao/la franevrs » 23 sij 2013, 10:21

Tako je Ivice, varoa će u konačnici napraviti najveći problem. A šta se tiče tretiranja,
mišljenja sam da su veći problem amitrazi, CM.....itd.

pozz............ :krigle
Frane Vrsalović
franevrs

PostPostao/la DB_happy » 23 sij 2013, 10:59

franevrs je napisao/la:Tako je Ivice, varoa će u konačnici napraviti najveći problem. A šta se tiče tretiranja,
mišljenja sam da su veći problem amitrazi, CM.....itd.

pozz............ :krigle

:bravo :bravo :bravo
DB_happy

Sljedeća

Natrag na Varrooza

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.