varooa pod kontrolom

Re: varooa pod kontrolom

PostPostao/la vupi » 03 pro 2011, 10:43

Stipo je napisao/la:
vupi je napisao/la:Samo kratko da se nadovežem na naslov teme :
Danas pregledane ladice nakon 4 dana od oxalne -najveći broj otpale varoe u ta 4 dana ( ladice nisu čišćene)30-40 komada
i to u nekoliko zajednica koje su i najjače po broju ulica trenutno,a u nekima svega nekoliko komada .
Ovom situacijom mogu reći da je varoa pod kontrolom . :D :krigle

Varroa je pod kontrolom jedino ako poslje tretmana dobro opada i za desetak dana pojave se dani kada ne pada više niti jedna varroa, a znamo da sredstvo još djeluje. U bilo kojem drugom slučaju tretman je izvršen na slijepo te rezultat može biti svakakav.[/quote]

Stipo ,slažem se ,ali ja sam nakon onih par dana bio zadovoljan samim time što sam varou viđao na podnicama i to mi je
tada bilo dovoljan razlog za zadovoljstvo ,jer mi je to znak da tretman djeluje,jer je nemoguće da nakon tretmana nema ništa na podnici nakon 4-5 dana .Kada nebi bilo ništa na podnici onda bi postojala sumnja u preparat i još više bi sumnjao da sam nešto krivo napravio .
Bilo je baš takovih dana kada se nije pojavila niti jedna varoa ,pa čak i više dana .vjerujem da je tretman uspio i da je
varoa ipak pod kontrolom ( nema 100% da je sve čisto ) .Živi bili pa vidjeli ! :krigle
vupi

PostPostao/la vupi » 16 srp 2014, 21:43

Vrijeme je da se posveti pažnja i ovoj temi .
Evo slika pa procijenite sami dali je ovo normalno (ovoliki broj otpale varoe nakon tretmana ).

Prva slika je iz zajednice koja je imala "više varoe od pčela" - ovo još nisam vidio u životu jer ima na cijelom
ulošku podnice po procjeni,jer nisam brojao ,ali ima preko 5000 varoa :o - katastrofa
Druga slika je iz druge zajednice po broju varoe i ima po procjeni do 1500 varoa , što je još uvijek PUNO .
Ostatak pčelinjaka je sa brojem otpale varoe u "prihvatljivim granicama"
i kreće se DO max 100 varoa ( nakon prvog tretiranja ).

16.07. 2014. Varoa na ulošku podnice nakon prvog tretmana.jpg
16.07. 2014. Varoa na ulošku podnice nakon prvog tretmana.jpg (314.77 KiB) Pogledano 3527 put/a.

varoa na ulošku podnice - druga po broju otpalih varoa.jpg
varoa na ulošku podnice - druga po broju otpalih varoa.jpg (303.91 KiB) Pogledano 3527 put/a.

Naravno ,ima na slici nešto i trunja od voska jer sam nakon "vrcanja" dao zajednicama okvire na čišćenje a nisam očistio ladice prije tretiranja varoe ,
ali se dobro vidi varoa koje ima u IZOBILJU :o

:krigle

P.S.
Ovako se to radi vrlo brzo i vrlo efikasno .....
https://www.youtube.com/watch?v=w1DlXr_EjGg
vupi

PostPostao/la franevrs » 17 srp 2014, 04:59

U.............ajme, kad vidim šta je kod mene javim :shock: :shock:

pozz.......
Frane Vrsalović
franevrs

PostPostao/la mirza » 17 srp 2014, 19:18

Mladene puno, mlogo puno :roll: . Molba da pratiš zajednicu s prve slike, da bi se dobio uvid kasnog tretmana ili čak propuštenog. Iako je nedostatan broj (jedna)testnih zajednica.
mirza

PostPostao/la Tokito1969 » 17 srp 2014, 19:48

Ovako puno varoe sam imao priliku vidjeti, nažalost razlog je bio očiti, naime to su zajednice sa Drave koje moj otac nije pristao da napravim zimski tretman sa OK, bilo je to sa 2012 na 2013...

To mi je dalo potvrdu znanja da je ipak najbitnji tretman upravo zimski OK, čak je taj događaj uvjerio mog oca da ipak treba otvoriti košnicu zimi i napraviti tretman.

Pošto su bile jake, zajednice su preživjele zimu, ali su u proljeće kaskale, tek su se ove godine opravile... imao sam negdje fotku podloška ali ko za inat ne mogu da je nađem...

LP
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969

Lokacija: pčelinjak 1 Seketin 255 MNV, pčelinjak 2 Podurte 400 MNV

PostPostao/la vupi » 17 srp 2014, 20:51

mirza je napisao/la:Mladene puno, mlogo puno :roll: . Molba da pratiš zajednicu s prve slike, da bi se dobio uvid kasnog tretmana ili čak propuštenog. Iako je nedostatan broj (jedna)testnih zajednica.

Kod mene su SVE zajednice u "testnom tretmanu" ove godine . ;)

Kao što sam već negdje i napisao ja svake godine mijenjam sredstvo za ljetni tretman i
tako mi svake 4-te ili čak 5-te godine isto sredstvo dolazi u upotrebu .
Zimsko tretiranje ne propuštam NIKADA,
a što se tiče ove 2 zajednice sa slike postoji vjerojatno neki moj propust
jer SVE ostale su invadirane u prihvatljivim granicama .
Ovu sa prve slike ću pratiti i to kroz 2 povečala jer ovako nešto do sada nisam ni vidio i
nevjerovatno da su pčele još žive i to u relativno dobrom brojčanom stanju ( pčele u skoro 2 puna nastavka ) :o
Iako još nije zaležena zimska pčele svakako ću pratiti prezimljavanje ove zajednice sa prve slike (najjače invadirana ) .

:krigle
vupi

PostPostao/la saperica » 05 kol 2014, 18:42

ja sam danas svoje dvije zajednice prihranio sirupom i stavio pogaču s proteinom.
varroe ima, ali ne toliko kao kod vupija (puder test je napravljen). ja se ne bih toliko brinuo za varrou sada, jer je se može riješiti kako amitrazom tako i drugim sredstvima. u mom slučaju će biti trakice VMP-a.
za zimski tretman mislim koristiti Perizin. a sad do toga treba doći. prvo pčele uzimiti i stvoriti zalihu.
evo linka s Libigove stranice: http://www.immelieb.de/?wpdmact=process ... 5ob3RsaW5r
a švicarci imaju lukave načine tretmana u ljeto s prskanjem oksalne: http://www.vdrb.ch/uploads/media/Koenig ... chwarm.pdf
ili ovo s odlaganjem legla: http://www.vdrb.ch/uploads/media/Brutableger.pdf
za dalje pomalo, nisam stigao ove godine nabrati majčinu dušicu da je ekstrahiram i dobijem eterično ulje pa da si složim kombinaciju kao što rade Talijani s ApiLifeVar-om a kod nas ga je registrirala za ekološko pčelarstvo i uvozi: http://mount-trade.hr/site/index.php
saperica

PostPostao/la franevrs » 06 kol 2014, 10:04

Da se referiram na ovu temu iza stavljanja vmp-a za ljetni tretman kod nas na otoku.
Kontrola je vršena na oko 45 limova to je 70-tak posto tretiranih pčelinjih zajednica, dakle
veliki uzorak.
Stavljena je jedna pašteta Apiguarda, nakon sedam dana na svakoj 10-20 otpalih varoa a na dvije oko 70,
nakon slijedećih 7 dana pad 5-15 varoa.
Kolega iz udruge je koristio kumaphos, chek-mite i kod njega je indentična situacija, vrlo slično otpadanje.
Kod svih pregleda kroz ovo proljeće nije uočena niti jedna varoa na pčeli.
Slobodan sam zaključit da se mi na otoku poprilično dobro nosimo sa varoom, a dalje ću zaključit, da je
tome najviše pridonijela ova državna potpora sa lijekovima pa se ipak potrude i oni " manji " pčelari stavit
lijek i to svi u isto vrijeme. Prije ove potpore imali smo i mi velikih problema sa varoom, ali zadnje dvi-tri
godine situacija je takva kako je opisano. :krigle :krigle :krigle

pozz.............. :krigle :krigle
Frane Vrsalović
franevrs

PostPostao/la saperica » 06 kol 2014, 20:21

istina, a čuj majčina dušica, lavanda i još neko bilje imaju isto uticaj
saperica

Prethodna

Natrag na Varrooza

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.