Bee Vital

Re: Bee Vital

PostPostao/la DB_happy » 29 stu 2011, 22:49

Stipo, sve si ovo odlično objasnio - ne mogu reći da me nisi zainteresirao! :)
Barem što se tiče ovog prijelaznog razdoblja...

Naime, cilj mi je postojeću DB_505 tehnologiju maximalno približiti Brndinom načinu pčelarenja i košnice ne tretirati ni s čim, ili eventualno, samo zimski tretman oksalnom po potrebi. Jasno, ta promjena ne ide preko noći, radi se o godinama (4 do 5, po mojim izračunima). Dotada, morat ću tretirati, a organske kiseline već koristim pa bi se Bee Vital tu izvrsno uklopio...

Za one pčelare koje zanima okvirni sastav Bee Vitala, proizvođač ga je stavio na ovaj link:

http://www.beevital.com/page/instructiuni-croata
DB_505 - modificirana 13-okvirna DB košnica
DB_happy

PostPostao/la mirza » 29 stu 2011, 22:58

Stipo zanima me da li si prije Bee Vitala imao sličnog uspjeha u "rješavanju"varoe, konkretnije zanima me da li si uočavao da djelotvornost bilo kojeg sredstva protiv varoe "popušta "ako se koristi godinu dvije uzastopce. I sad pitanje da li postoji mogućnost da se ista pojava desi s BeeVitalom.
mirza

PostPostao/la Stipo » 29 stu 2011, 23:07

Ivica nisam siguran da ćeš dobiti Brndine rezultate da pčelariš bez tretmana varroe.
Meni se čini da je razvoj varoe direktno vezan za veličinu košnice.
Veća košnica jače društvo i ekspotencijalno više varroe. Davno sam čitao neko istraživanje o ovom odnosu
pa se dobro ne sjećam svega.
Bilo bi dobro da popriččaš sa brndom o tom problemu.
Možda Brnda zna za taj odnos varroe i veličine košnice pa zato radi sa nukleusima odnosno malim košnicama.
Ili je Brnda slučajno pogodio i to mu uspijeva da ne tretira svoje pčele ničim.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Stipo

PostPostao/la DB_happy » 01 pro 2011, 22:14

Dinac je napisao/la:Sutra ja svoje pčelice špricam Oksalnom pa nek im je Bog na pomoći.
Nastojim pčelariti na ekološki naćin pa mi se ne koristi amitraz.

Ako bude stani pani, nikad se ne zna, ali za sad ne bih to koristio.

Pozdrav

Dinac, zanima me kako si prošao s oksalnom i da li si zadovoljan s tretmanom !

Pozdrav, svako dobro !

:krigle
DB_happy

PostPostao/la DB_happy » 01 pro 2011, 22:41

Stipo je napisao/la:Ivica nisam siguran da ćeš dobiti Brndine rezultate da pčelariš bez tretmana varroe.
Meni se čini da je razvoj varoe direktno vezan za veličinu košnice.
Veća košnica jače društvo i ekspotencijalno više varroe. Davno sam čitao neko istraživanje o ovom odnosu
pa se dobro ne sjećam svega.
Bilo bi dobro da popriččaš sa brndom o tom problemu.
Možda Brnda zna za taj odnos varroe i veličine košnice pa zato radi sa nukleusima odnosno malim košnicama.
Ili je Brnda slučajno pogodio i to mu uspijeva da ne tretira svoje pčele ničim.

Stipo, u pravu si - ja vjerojatno neću moći pčelariti identično kao Brnda zbog razlika u modelima košnica jer puno legla znači i više varroe u odnosu na košnice gdje pčele nemaju toliko legla. Ono što želim jest svesti tretmane na minimum, kao kod Oscar Perone-ove košnice i tehnologije.

DB_505 košnica ima mogućnost formiranja plodišta praktično identičnog onom u prirodi. Lampica mi se upalila tek ove godine gledajući ovu sliku:
slika

S obzirom da je kod DB_505 košnice DPO jedino u funkciji pčele i legla, tu činjenicu mogu iskorisiti da pčelarim s prirodnim veličinama ćelija saća, baš kao u prirodnom pčelinjem staništu. To mi također omogućava poistovjećivanje s Brndom i nemijenjanje saća dugi niz godina, opet kao u prirodi.

No, ja imam i "K" okvire koji su multifunkcionalni i zbog toga neću moći baš sve kopirati iz prirodnog pčelinjeg staništa. To znači da će biti godina bez ikakvog tretmana, ali će možda biti i godina s 2 tretmana. O tretmanima će odlučivati prirodni pad varroe...

Kopiranjem stanja iz prirodnog pčelinjeg staništa u DB_505 plodište, ne samo da će se promijeniti situacija s varroom, već će i samo pčelarenje s DB_505 košnicom postati puno jednostavnije i efikasnije. Ostaju dva (rješiva) "problema":

1. problem centralnog sata (obrnuti "Y" s obje strane saća)
2. vremenski problem - za izgradnju okvira s prirodnim veličinama ćelija saća trebaju godine

Ipak, ovdje je tema Bee Vital pa da ne budem offff topic. I nakon formiranja takvog prirodnog pčelinjeg gnijezda u neprirodnoj DB_505 košnici, povremeno će se javljati potreba za tretmanima protiv varroe.

Upravo u tim situacijama čini mi se Bee Vital vrlo interesantnim rješenjem!
DB_happy

PostPostao/la Dinac » 01 pro 2011, 23:44

DB_happy je napisao/la:
Dinac je napisao/la:Sutra ja svoje pčelice špricam Oksalnom pa nek im je Bog na pomoći.
Nastojim pčelariti na ekološki naćin pa mi se ne koristi amitraz.

Ako bude stani pani, nikad se ne zna, ali za sad ne bih to koristio.

Pozdrav

Dinac, zanima me kako si prošao s oksalnom i da li si zadovoljan s tretmanom !

Pozdrav, svako dobro !

Ivica, tretman sam odradio prije 3 tjedna prema tvojim uputama, nakon čega je sutradan otpalo cca 15-20 varoa po društvu.
Nisam brojao jer nisam imao vremena.
Primjetio sam da mi je jedna zajednica jako oslabila u periodu prije tretiranja a neznam iz kojeg razloga. Spala je na 2,5 okvira.
U subotu idem na pčelinjak da vidim kakvo je stanje, pa ako je ova zajednica preživjela tretiranje, probat ću je uzimiti kao nukleus iznad jače zajednice.
Žao mi ju je spajati sa jačim društvom jer ima mladu ovogodišnu maticu koja se pokazala kao dobra. A i neznam dali je moguće izvršiti spajanje sad u ovom periodu. Ako mi ova umre, osta ja na 4 košnice.
Najavili su topao i sunčan vikend pa se nadam da ću moći otvoriti košnicu. Najavljuju temperaturu do 14 stupnjeva.
Ako imaš kakav savjet, rado ću te saslušati? :roll:

Pozdrav :krigle
Dinac

PostPostao/la DB_happy » 05 pro 2011, 22:21

Dinac, dragi prijatelju, evo tek sada u potpunosti "vidim" ovaj tvoj post, iako sam ga pročitao odmah isti dan kad si ga napisao. Molim te da ne zamjeraš, na sto sam strana, ogromna gužva na poslu, doma, kad se sav normalan svijet priprema za nadolazeće blagdane, mi krečimo ! :roll: Kuća je "kao da je atomska pala", nemam više godišnjeg pa sve odrađujem u poslijepodnevnim satima.

Iako je pasivni dio sezone, na pčelinjaku je posla preko glave, vidio si u Radovima...

Što se tiče ove slabe zajednice na 2,5 okvira, po mom mišljenju, teško će ona samostalno izdržati do proljeća i najbolje bi bilo spojiti je s drugom najslabijom košnicom na pčelinjaku. Započeo sam temu Zimska optimizacija pčelinjaka i za koji dan ću sve objasniti kako se lako spajaju zajednice u zimskom periodu.

S obzirom da ti želiš sačuvati sve košnice i matice, možda postoji način kako pojačati ovu slabu zajednicu i to odmah sada. No, o tome ćemo pričati kad završim tekst o Zimskom spajanju pa možemo probati zajedno nešto iskemijati.

Iako, još uvijek sam skloniji mišljenju da se to slabo društvo pripoji nekom drugom.

Pozdrav, svako dobro !

DB_happy

PostPostao/la Debejac » 11 sij 2012, 13:00

Vupi,
Spomenuo si onu Švabicu. Gledao sam to (eh, da je moja žena onako okretna!). Jesi li mogao skontati čime ih ono "zaliva" kad ih donese kući?

Tokom teme neko reče: jače društvo-više varoe. Da li je baš tako?

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la franevrs » 11 sij 2012, 17:59

Debejac je napisao/la:Vupi,
Spomenuo si onu Švabicu. Gledao sam to (eh, da je moja žena onako okretna!). Jesi li mogao skontati čime ih ono "zaliva" kad ih donese kući?

Tokom teme neko reče: jače društvo-više varoe. Da li je baš tako?

Pozdrav, svako dobro!

Mliječnom kiselinom

pozz...
Frane Vrsalović
franevrs

PostPostao/la Debejac » 11 sij 2012, 20:06

Hvala, Frane.
Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PrethodnaSljedeća

Natrag na Varrooza