Bee Vital

Bee Vital

PostPostao/la Dinac » 06 stu 2011, 21:24

Poštovani kolege,

Zanima me dali tko od vas koristi ovaj preparat Bee Vital za suzbijanje varoe i kakva su vaša iskustva?
Ja sam ove godine nakon vrcanja u 7 mjesecu tretirao svoja društva ovim preparatom.
Prvo tretiranje je bilo odmah nakon skidanja medišnih nastavaka ( govorim o LR-u) krajem 7. mjeseca, mada nije bilo puno prirodno otpale varoe, možda 10 komada u 3 tjedna.
Drugo tretiranje je bilo nakon 6 dana kako propisuje proizvođač, mada nisam primjetio da je puno varoe otpalo nakon prvog tretmana. Možda 10-15 komada, nisam brojao.
Treći tretman nisam ni radio jer sam smatrao da nema potrebe obzirom na tako mali broj varoe.

Sada zimsko tretiranje nisam još napravio, planiram to napraviti sljedeći vikend, pa sam sad u nedoumici.
Dali napraviti tretman sa Bee Vitalom ili oksalnom kiselinom kako to objašnjava poštovani kolega Ivica iliti DB_happy.

Naime, bojim se da ovaj Bee Vital nije napravio svoj posao ili ja stvarno nemam puno varoe u društvima.

Molim kolegu Ivicu da mi da svoj savijet i prijedlog.

Također molim ostale kolege pčelare da se jave i iznesu svoja iskustva s ovim preparatom ako ga je još netko koristio.

Unaprijed se svima zahvaljujem.
Srdačan pozdrav.
Dinac

Re: Bee Vital

PostPostao/la DB_happy » 06 stu 2011, 21:48

Kolega Dinac, nisam radio s BeeVital-om pa o njegovoj efikasnosti ne mogu govoriti. O oksalnoj kiselini pisao sam i na drugim forumima (HPS, webpčelinjak), a moj tekst objavljen je i u biltenu slavonskobrodske pčelarske udruge "Zrinski". Moram primijetiti (sa zadovoljstvom) da su nakon objavljivanja tog teksta mnogi brodski pčelari napustili perizin i priklonili se oksalnoj.

O samoj oksalnoj i načinima primjene imaš opširan tekst ovdje.

Snimljen je i video ove godine:

viewtopic.php?f=52&t=265

S obzirom da će sada u kontinentalnom dijelu nastupiti hladniji, vlažniji i maglovotiji dani, to može samo pogodovati tretmanu. Ako si pratio Radove na pčelinjaku u listopadu, vidio si da je oksalna kod mene porušila i više od 3000 varroa u jednoj košnici - dakle, bila je izuzetno efikasna iako sam tretirao po sunčanom vremenu.

S obzirom da ti nemaš ni približno tako puno varroe kao mi, možeš mirno spavati i tretirati društva u najidealnijim vremenskim uvjetima. Možda će nam se tretmani vremenski i poklopiti, samo što će tebi to biti prvi, a nama drugi ! :bananas 8-)

Efikasnost oksalne je 99,8 % pod uvjetom da nisu (za)ostale tisuće grinja kao kod nas jer tako visoku zaraženost oksalna ne može riješiti u tom postotku. Zato je tu drugi tretman - ne preporučam ga nikome, on je nužno zlo.

Ništa ne brini, tebi taj drugi tretman uopće neće trebati... :D
DB_505 - modificirana 13-okvirna DB košnica
DB_happy

PostPostao/la Dinac » 06 stu 2011, 22:27

A ništa, onda ću ja ovaj zimski tretman napraviti s oksalnom pa da budem siguran da sam koliko toliko potukao varou.
Samo se bojim da ne izgubim koju maticu jer trenuto je to sve što imam od košnica, ovih 5 komada i bilo bi mi jako žao da nešto sad zeznem.
Dali mi možeš reči ovako na brzinu koliko ml pripremljene 60 % OK sa sirupom mogu pošpricati po ulici.

Trenutno mi je stanje ovakvo pošto su pčele u klupku. Vanjska temperatura 5 stupnjeva C.
Jedna košnica 4 ulice pčela i 2 ulice na pola.
dvije košnice sa 5 ulica pčele i 2 na pola.
Druge dvije sa 6 ulica pčele i 2 na pola.

Unaprijed zahvaljujem.
Pozdrav.
Dinac

PostPostao/la DB_happy » 07 stu 2011, 11:51

Evo ovako:

- 15 dkg šećera
- 1,1 dl destilirane vode
- 7 g oksalne kiseline

Zagrij vodu do ključanja i dodaj šećer uz stalno miješanje. Kad se šećer u potpunosti rastopi, dobit ćeš 2 dl sirupa. Trebaš čekati da se sirup ohladi na oko 50° C (da možeš staviti prst u njega, a da ne peče - okvirno) i tada dodaješ 7 g oksalne - čut će se blago pucketanje što je znak da se kristali otapaju. I dalje miješaš sve dok se oksalna potpuno ne otopi i čekaš da se otopina ohladi na oko 35-40° C. Spremi je u neku čašu s poklopcem i tretiraj zajednice - 5 ml po ulici pčele (dvije slabije ulice računam pod jednu )! Vrlo je važno da otopina kapa po pčeli, a nikako u prazan prostor ili na okvire. Ako imaš ladice, obavezno ih izvadi van pa ćeš moći puno bolje uočiti gdje je pčela u ulicama.

Ukupno imaš 31 ulicu što znači da će ti ostati nešto malo otopine. To nikako ne dijeli zajednicama !

S obzirom da nemaš jako zaražena društva, čekaj onaj jedan pravi "slinavi" jesenski dan i uspjeh neće izostati !

Sretno !

:krigle
DB_happy

PostPostao/la Dinac » 07 stu 2011, 15:09

Hvala prijatelju.
Pozdrav.
:krigle
Dinac

PostPostao/la Debejac » 11 stu 2011, 00:35

Zemljače,
Koristio sam Bee Vital među prvima ovdje. Čak sam drugima omogućio da stigne u pčelarsku prodavnicu mog projatelja, a preko distributera, kojeg ne bih spominjao. Pročitaj sastav. Ništa novo: oksalna, limunska... Pročitaj malo i po drugim forumima. Pčele bez varoe NEMA baš kao ni krompira bez zlatice!
Neka negoduje ko god hoće, žao bi mi bilo da nastradaš, pa ću reći: na tvom mjestu bih kontrolisao jedno društvo dimljenjem amitrazom (varolik i sl.) kako bih se uvjerio. Sljedeće godine te ramove možeš izbaciti iz upotrebe ako baš hoćeš.
Pravio sam detaljna poređenja pet lijekova, sve je zabilježeno u dnevniku.
Pročitaj dobro uputstvo. Amitrazom možeš dimiti, ali i prskati. Mislim da unaprijed znam rezultate.

Mogao sam ja ovaj post i sakriti te ti poslati na p.p., ali nisam htio. Ja javno govorim sve pa kome ne štima, neka kaže, neka kritikuje, predlaže i sl. Jednostavno: žao bi mi bilo da te na početku pokosi.

Pozdrav, svako dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la Dinac » 11 stu 2011, 15:58

Sutra ja svoje pčelice špricam Oksalnom pa nek im je Bog na pomoći.
Nastojim pčelariti na ekološki naćin pa mi se ne koristi amitraz.

Ako bude stani pani, nikad se ne zna, ali za sad ne bih to koristio.

Pozdrav
Dinac

PostPostao/la Debejac » 11 stu 2011, 16:23

Dinac je napisao/la:Sutra ja svoje pčelice špricam Oksalnom pa nek im je Bog na pomoći.
Nastojim pčelariti na ekološki naćin pa mi se ne koristi amitraz.

Ako bude stani pani, nikad se ne zna, ali za sad ne bih to koristio.

Pozdrav

Nisam mislio na stalno korištenje, nego na TEST radi uporedbe). "Od svoje volje, ništa bolje".
Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la DB_happy » 11 stu 2011, 18:55

Dinac, ekološki način koji si odabrao pravi je put ! :D Malo teži, malo više rada, ali efikasniji i jeftiniji. S tim da je rezultat čist med, čisto saće i zdrave pčele. Jasno, najbolje je ne tretirati ni s čim, kao što Brnda radi. No, na takvu tehnologiju ne može se prijeći preko noći. Moj osobni cilj je što više smanjivati tretmane, eventualno zadržati samo zimski. Ove godine daleko sam od tih želja, ali što je tu je - iz grešaka se treba učiti.

Esade, mislim da je sada kasno za amitraz. Dimljenje amivarom koristio sam samo prve godine, i čim sam saznao za organske kiseline prešao sam na njih. No, Zvonko je prije koju godinu, zbog velikog broja varroe i nedostatka vremena dimio amitrazom negdje krajem 10. mjeseca. Doživio je pravu malu katastrofu! :(

Pčele su na pare amitraza u to doba reagirale vrlo burno, klupko se podijelilo na dvoje u pojedinim košnicama, bilo je dosta mrtve pčele - ukratko, do kraja godine stradalo je dosta društava, a još toliko do sredine travnja slijedeće godine kada se podvlači crta pod zimske gubitke.

Stoga je oksalna kiselina u ovom trenutku praktično idealno rješenje - za 2-3 dana već se vide rezultati. Ako i nema otpale varroe od tretmana, mora biti prirodnog pada, zar ne ! Ako nema prirodnog pada, pa kud ćeš veće sreće za pčelara - može se mirno posvetiti pripremi društava za novu sezonu jer zimski solsticij je za 40 dana...

Prirodan pad nakon tretmana oksdalnom ne bi smio biti veći od 3 varroe TJEDNO (iako ja toleriram i 4 tjedno)...

Pozdrav, svako dobro!
DB_happy

PostPostao/la Debejac » 11 stu 2011, 22:31

Ivica,
Jasno je da o svemu treba voditi računa. Sve što sam rekao bilo je samo zarad toga da mu ne bi pčele stradale na početku i tako ga to odvelo u razočarenje.
Postoje i letvice s amitrazom, ima i sijaset drugih, ali i oksalna..., sve samo da prežive. Razumijemo se?
Žao bi mi bilo njega, a za sebe ću lahko. Ako samo jedno društvo preživi, dobro je, naučio sam na svašta. Idemo za Brndom, a dotle - mora biti gubitaka.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

Sljedeća

Natrag na Varrooza

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.