Varroa (ni)je bauk u 2011. godini !

Re: Varroa (ni)je bauk u 2011. godini !

PostPostao/la dbhappy_mamma » 29 ruj 2011, 19:18

saperica je napisao/la:e sad vidim da nas ima više s različitih terena pa tako i situacija. ovako crnu podnicu od varoe ja nisam imao a nadam se da i neću. drago mi je da je još neko javno kazao da osim organskih kiselina koristi amitraz. vupi ja sam u posavini na zimovniku i u blizini ima tek na 3 km par kamiona s pčelama. zato uvijek imam varoojet, listiće i varolik.

Ako je netko javno kazao da koristi amitraz (svaka čast na iskrenosti ;) ) ne mora značiti i da je u pravu.
Mislim da je krajnje vrijeme da se pčelari osvijeste po pitanju varroe i tretmana kojima ju drže pod kontrolom, a da pčelinje zajednice bez prevelikog stresa i napora, te izlaganja opasnosti po njihov život uživaju zajedno s nama uz obostranu korist i zadovoljstvo.

Svjetska zdravstvena organizacija proglasila je AMITRAZ za najpopasniju kemikaliju u pčelarstvu. Ta otrovna kemikalija nalazi se u rastopinama sa komercijalnim imenima: HEMOVAR, BIVAROL, MITAC 20, VAROLIK ........

.... kao supstancija amitraz navodno nije karcenogen, ali su karcenogeni njegovi metaboliti: FORAMIDIN i KSILIDIN....

Iako je bilo teško izraziti brojevima, iz podataka istraživanja se vidi da je sposobnost pamćenja pčela zbog primjene amitraza prosječno smanjena za nevjerovatnih 77,2%.

Kolika količina amitraza je u medu koji izvrcaju pčelari?
Radi se o veoma malim količinama od 0,01-0,1mg po kili meda.
Naravno mnogi će reći da je to zanemarljiva količina i da Nijemci i ostali pretjeruju.
Te male količine nisu štetne ali amitraz ima osobinu akomulacije ili nakupljanja u jetri. Dugogodišnja konzumacija je visoko kancerogena.(koliko godina nisu naveli)

Šta pčele koriste u prirodi za borbu protiv varroe i da li te navodno ekološke stvari štetno djeluju već je dokazano. Nećemo izmišljati toplu vodu. Timol u prirodnom medu postoji i to u velikim količinama u zavisnosti od mjesta paše. Način borbe pčela protiv varroe je i da sakupljaju med sa biljaka koje imaju eterična ulja i jake mirise koji omame varrou na samom cvijetu.
Ranjena srna jede samo određene biljke koje pojačavaju koagulaciju krvi i zaustavljaju krvarenje. To u normalnom životu nikada ne jedu.

Priroda i pčela u njoj odlučuju o suživotu sa mravljom zajednicom. To je jedan je od najčeščih vidova borbe protiv varroe gdje čovjek nije upleo prste. I na košnicama neki imaju mrave koji u borbi sa pčelama ispuštaju mravlju kiselinu. I tu istu nalazimo kao prirodni sastajak u medu.

Priroda ima još mnoge načine koje mi zanemarujemo u borbi protiv varoe.

Prema ovome svemu možemo reći da je čovjek koji se bori protiv prirode (Kemijom) svemu kriv !

Oslušnuti prirodu i sarađivati sa njom možemo umnogome pomoći i sebi i svojim pčelama. Priroda ima način za sve ali mi (homosapiensi) se pravimo pametniji od nje i ona nas kažnjava (vremenskim nepogodama, CCD-om, ozonskim rupama, promjenama klime itd)

Lijep pozdrav...

mama Sanja
Imagine all the people living life in peace...
dbhappy_mamma

PostPostao/la vupi » 29 ruj 2011, 19:22

saperica je napisao/la:e sad vidim da nas ima više s različitih terena pa tako i situacija. ovako crnu podnicu od varoe ja nisam imao a nadam se da i neću. drago mi je da je još neko javno kazao da osim organskih kiselina koristi amitraz. vupi ja sam u posavini na zimovniku i u blizini ima tek na 3 km par kamiona s pčelama. zato uvijek imam varoojet, listiće i varolik.

Vidim da me se shvatilo pomalo krivo -ja nemam kod sebe uvijek varojet ,listiće i varolik ,ali ovaj puta sam ga koristio iz navedenih razloga a bez opasnosti po med jer su medišni nastavci već odavno u magacinu .
Moja osnovna sredstva protiv varoe su mravlja i oxalna kiselina te eventualno od iduće godine bee vital hive clean ili slavni chek mite. a varolik je nužno zlo ali sigurno ruši varou samo ga treba koristiti oprezno i apsolutno po
uputstvu proizvođača ( po meni nikako u doba aktivne sezone -medobranja !)
Poznato je da se 10-tak i više godina unatrag koristilo protiv varoe xxxxx sredstava da bi se spasile pčele ,ali danas se puno više zna o varoi i o njenom suzbijanju pa tako i o sredstvima protiv varoe pa tako
pčelari imaju na biranje od EKO sredstava pa do ????? sve je ostalo na pčelarevu dušu .

Saperice ; ova 3 km nisu predaleko ,jer ako se desi da je neka zajednica na tom pčelinjaku jako invadirana varoom i tako oslabljena od varoe je podložna grabeži a isto tako iz te zajednice će velika većina varoe preći na pćele koje
su došle po med a usput dobile i puuuuuno varoe gratis :D .
Oko mene se nalaze 3 pčelinjaka ( u krugu od 2-3 km ) sa po 50-60 zajednica i ja pokušavam dogovoriti da se u isto vrijeme tretiraju sve zajednice u okruženju ali znaš kakvi su rezultati i odgovori ( nisam stigao -trenutno nemam pribora -pa nemam vremena itd .)a kad se u proljeće pojave poveliki gubici zajednica onda slijedi kuku-lele .

Tako je jedan pčelar u mojoj blizini 2007 na 2008 izgubio skoro sve zajednice -od 90 kom. ostalo mu je samo 15 zajednica koje su se jedva oporavile ali tek poslije bagrema i sve je razlog bio varoa iako on to ne želi priznati već kaže da mu je netko potrovao ,a ja sam mu otvorio jednu košnicu sa uginulom zajednicom i dokazao da je varoa razlog ( na podnici varoe za punu šaku a malo klupko je čak započelo i proljetno leglo ali pošto je zajednica bila slaba nije mogla pokriti leglo pa se leglo smrzlo pa zatim i cijela mala zajednica . )
Varoa je ipak bauk ako se pčelar opusti do te mjere da postane nemaran !-
vupi

PostPostao/la vupi » 29 ruj 2011, 19:54

Dok sam pisao prošli tekst istovremeno se pisao tekst DB happy mame i moram se ponovo uključiti da nebi bilo kako koristim amitraz a o njemu neznam ništa -
Kao što sam napisao u prošlom pisanju -vrlo sam oprezan kod upotrebe istoga i ne koristim ga kako kaže saperica uvijek !

dbhappy_mamma je napisao/la:
vupi je napisao/la:Moja odluka da tretiram sa varolikom ( amitraz ) je iz razloga što sam u 8 mjesecu imao tretman sa MK i tada sam izgubio 3 matice i isto toliko zajednica je napravilo tihu izmjenu matica. Ali u ono doba nije bio problem sa trutovima i oplodnjom matica dok bi sada to bio siguran gubitak matica pa tako moguće i najboljih zajednica ( nisam htio riskirati :oops: :( )

Ovim putem savjetujem sve pčelare neka provjere stanje sa varoom jer ovakovu situaciju do sada nisam imao.!
"OPREZNOST JE MAJKA MUDROSTI"

Skoro da sam i sigurna da je razlog uginuća matica bila prevelika količina Mravlje kiseline, jer se i nama to prije nekoliko gonina nažalost desilo, a i čudi me što si tako rano uopće i tretirao ...
Logično mi je ,s obzirom na invaziju varroe u kasnijem periodu da je od amitraza opet otpalo još i više .
Ali mišljenja sam da bi je još više otpalo da si tretirao ,ako več ne sa MK ,onda sa nekim drugim organskim preparatom (Beevitalom,Rotenonom,Apiqardom i sl. )

Savijet je na pravom mjestu i u pravo vrijeme, bojim se ako ga netko ne shvati ozbiljno moglo bi biti veoma žalosno kasnije, u najcrnjem smislu riječi za svakog pčelara !

A mogu ti reći i da si me iznenadio sa tim meni mrskim amitrazom. :? :o :shock:

Što se tiče mravlje kiseline -količina nije bila prevelika a isto tako ni koncetracija ( 20 ml po LR nastavku 60 % MK dozirano medicinskom špricom na vileda spužvicu )
A vremenski nisam prerano tretirao jer sam prijašnjih godina tretirao MK kasnije krajem 8 mj i već je bilo kasno jer su mi se pojavljivali ŠETAČI pred košnicama jer je varoa već učinila štetu na pčeli u leglu a
veliki dio te pčele je trebao ući u zimu pa sam u zimi primijetio veći pad pčele iz klupka .. Tako je kod mene na mom terenu a vjerojatno je jedan od razloga i pašne prilike na mom terenu koje pratim godinama pa se tako i vladam
kada su u pitanju pčele jer zimski gubici su mi svedeni na nekoliko zajednica ( zanemariv broj i nikada zbog varoe već se to desi zbog nepravilnog uzimljenja zajednice u donjem nastavku a med u gornjem -95 % )
vupi

PostPostao/la dbhappy_mamma » 29 ruj 2011, 22:39

vupi je napisao/la:Dok sam pisao prošli tekst istovremeno se pisao tekst DB happy mame i moram se ponovo uključiti da nebi bilo kako koristim amitraz a o njemu neznam ništa -
Kao što sam napisao u prošlom pisanju -vrlo sam oprezan kod upotrebe istoga i ne koristim ga kako kaže saperica uvijek !

Nisam niti pomislila da ne znaš, več upravo suprotno, zašto s "njim" kad sve znaš ;)
Ali ako je u pitanju samo tih par košnica za test,mogu ti progledati kroz prste slika...našavno,šalim se vupi... :krigle

vupi je napisao/la:Što se tiče mravlje kiseline -količina nije bila prevelika a isto tako ni koncetracija ( 20 ml po LR nastavku 60 % MK dozirano medicinskom špricom na vileda spužvicu )
A vremenski nisam prerano tretirao jer sam prijašnjih godina tretirao MK kasnije krajem 8 mj i već je bilo kasno jer su mi se pojavljivali ŠETAČI pred košnicama jer je varoa već učinila štetu na pčeli u leglu a
veliki dio te pčele je trebao ući u zimu pa sam u zimi primijetio veći pad pčele iz klupka .. Tako je kod mene na mom terenu a vjerojatno je jedan od razloga i pašne prilike na mom terenu koje pratim godinama pa se tako i vladam
kada su u pitanju pčele jer zimski gubici su mi svedeni na nekoliko zajednica ( zanemariv broj i nikada zbog varoe već se to desi zbog nepravilnog uzimljenja zajednice u donjem nastavku a med u gornjem -95 % )

slika
Ali onda mi nije jasna jedna stvar slika.
Zašto su uginule matice ? Što ti misliš ?

By the way, tko su ŠETAČI ? slika
Imagine all the people living life in peace...
dbhappy_mamma

PostPostao/la saperica » 30 ruj 2011, 10:53

pčele oštećene od varooe, iscrpljene sisanjem hemolimfe ličinke u stanici. mravlja zna biti vrag, odsad kupujemo 100% mravlju i razrjeđujem je sam i mjerit ću je aero metrom jer želim biti apsolutno siguran. također dati je rashlađenu i pratiti vremensku prognozu za period koji mi je za tretman. najgore je ako se nemože tretirati zbog ili vremenskih ili pašnih uvijeta. uvijek alat i pribor imam jer imam putnu torbu u kojoj je sve što je potrebno od prve pomoći nadalje što bih svakom preporučio. medišni nastavci su skinuti na početku 8mj. a u EU je zabranjeno vrcanje meda iz plodišnih nastavaka. amitraz ostaje kod mene sredstvo za kontrolu iz razloga što dok ga koristim prođe cijela kalendarska godina. prije medobranja bagrema bevital po plodištu i neka društva udare brigu na veselje.
saperica

PostPostao/la DB_happy » 30 ruj 2011, 14:08

3. udarac - tretman društava oksalnom kiselinom

Nakon završnog tretmana MK60%, vršimo provjeru prirodnog pada varroe. Gro nametnika morao je otpasti od ovih tretmana ! Opravdano se može postaviti pitanje što se treba raditi ukoliko je i nakon zadnjeg tretmana MK60% prirodni pad grinje (pre)velik!? Rješenje je dvojako:

1. "ŠOK" tretman
2. "ISTOK" tretman

Koju ćemo soluciju odabrati, jasno, ovisi o više faktora. Svakako su dva najvažnija čimbenika dnevne temperature i okvirno stanje legla na pčelinjaku.

Dr. Puškadija izrijekom navodi 27 prirodno otpalih grinja tjedno u ladicama kao maximalan broj koji možemo tolerirati kao podnošljiv stupanj zaraženosti društva(oko 500 varroa u košnici) nakon završnog tretmana MK. Osobno toleriram i skoro dvostruko više jer je broj zimske pčele u DB_505 košnicama značajno veći.

Neki dan sreo sam kolegu koji je vrlo zadovoljan stanjem zimske pčele na svom pčelinjaku. Na moje pitanje, "Koliko ima ulica zimske pčele u svojim LR košnicama?", odgovara kao iz topa "7 ulica, nikad prije nisam imao toliko u ovo doba!".

A meni je društvo sa 7 DB_505 ulica slabić.

Kriteriji su značajno različiti od pčelara do pčelara, kao i od modela do modela košnice, zar ne ! :|

Tretman društava oksalnom kiselinom ili zimski tretman OBAVEZAN je za sve pčelare koji tretiraju svoja društva protiv varroe. MK se može i preskočiti (kao što sam ja preskočio prošle godine polovicu pčelinjaka), ali zimsko skidanje varroe s pčele nikako ne smijemo propustiti.

Sve o oksalnoj kiselini, kako se priprema otopina a kako se pripremaju košnice, koji su trikovi a gdje su zamke, opširno sam opisao pod temom DB_505 tehnologije pčelarenja:

Tretman društava oksalnom kiselinom

Slične tekstove, prije nešto godinica, objavio sam i na HPS forumu kao i u biltenu slavonskobrodske pčelarske udruge "Zrinski". Od tog vremena mnoge stvari su se promijenile pa su tako i ti tekstovi dosta zastarjeli, naročito onaj na forumu HPS-a (ako još uvijek uopće i postoji).

Svaki odgovoran pčelar već sada mora imati sve spremno za tretman društava oksalnom kiselinom. Predstoji mu jedino praćenje legla u košnicama, kao i svakodnevne vremenske prognoze kako bi se odabrao najbolji timing za tretman.

U danu izvođenja samog tretmana, namjera mi je snimiti 3-4 dulja videa da bi se vidjelo kako to i uživo izgleda na našem pčelinjaku. Nemojte smetnuti s uma da mi uz OK tretman provodimo još neke važne radnje koje su od neizmjernog značaja za daljnji život pčelinje zajednice, posebice za formiranje novog pčelinjeg gnijezda koje je praktično "pred vratima".

Zbog obima radova ( 16. listopada 2011.) snimili smo samo jedan video - jedan ali vrijedan: :bananas :lol: :bananas

viewtopic.php?p=1568#p1568

Nadam se da ne zamjerate, bit' će tih videa "k'o u priči" narednih sezona ! 8-) ;)

Svakako je najvažnije da je varroa dobila "drito u glavu" - počela je bježanija iz košnica samo par sati nakon tretmana ! :D

:krigle

Nastavlja se...

(slijedi - troškovnik)
Zadnja izmjena: DB_happy; 18 lis 2011, 09:11; ukupno mijenjano 1 put/a.
DB_505 - modificirana 13-okvirna DB košnica
DB_happy

PostPostao/la saperica » 30 ruj 2011, 15:50

http://www.varrojet.co.rs/en/varrojet.html
dimilica za amitraz
http://www.varrojet.co.rs/en/varrocleaner.html
sublimator oksalne oba alata sam kupio, oksalna se sublimira u zimu naravno
saperica

PostPostao/la vupi » 30 ruj 2011, 16:20

By the way, tko su ŠETAČI ?
Sanja:
Šetači su pčelice ispred košnica koje je oštetila varoa do te mjere da nemogu letjeti već samo pasti pred košnicu pri prvom polijetanju i zbog oštečenja
više nemogu poletjeti već samo besciljno hodaju po travi ispred košnica i zato ih ja od milja zovem ŠETAČI .
I zato ovo što sam prethodno naveo -kada se pojave ŠETAČI pred košnicama već je prekasno za bilo kakav tretman protiv varoe i još ako je u većem obimu onda je opstanak zajednice vrlo-vrlo upitan .

A što se tiče zašto su stradale one matice ?:
Moja pretpostavka u koju sam vrlo siguran je ; pojedine zajednice vrlo burno reagiraju na tretman mravljom kiselinom i kod takove burne reakcije
vjerojatno pčele uklupčaju maticu i to u večini slučajeva do sada su nestajale mlađe matice jer se vjerojatno i one burnije ( nemirnije ) ponašaju
kod takove reakcije .
vupi

PostPostao/la saperica » 01 lis 2011, 19:15

ta situacija mi se desila na 3 društva (uklupčavanje), matice su ovogodišnje mlade, malo je trebalo brige oko njih ali se isplatilo.
saperica

PostPostao/la DB_happy » 05 lis 2011, 12:13

Troškovnik

Tretmani organskim kiselinama zahtijevaju nešto više rada i nešto više znanja samih pčelara, ali zato s druge strane, lako ih je nabaviti i same kiseline vrlo su jeftine. Kako se radi o ekološkom načinu suzbijanja varroe destructor, s vrlo efikasnim, lako dostupnim i jeftinim sredstvima, opravdano se može postaviti pitanje zbog kojeg razloga HPS dijeli i inzistira na ČekićMlatu :lol: (CheckMite), pogotovo ako se zna da je proizvođač tog akaricida tvrtka Bayer, izuzetno neomiljena (da ne ************ puuunoo, puunoo oštriji izraz) među pčelarima.

Stoga i pišem ove tekstove, za one pčelare koji misle svojom glavom i kojima je na prvom mjestu dobrobit pčela, nezagađeno saće i med. Time jasno iskazujem brigu i za naše kupce koji su izuzetno educirani i postavljaju vrlo izravna pitanja, što je meni osobno jako drago jer o pčeli i pčelarstvu mogu neprestano pričati do "samog kraja svijeta" :D :lol: :bananas , iako sam inače vrlo tiha, povučena i samozatajna osoba.

Može li pčelar doživjeti veću satisfakciju za svoj rad kad vam kupac na kućnom pragu uputi jednu ovakvu, vrlo kratku rečenicu:

"Vaš je med drugačiji, skuplji ste, ali mi ćemo uvijek kupovati kod vas !"

U odnosu na pčelare u okruženju, mi smo skuplji i do 40 % !

Troškovnik suzbijanja varroe na godišnjem nivou:

-formiranje nukleusa ili obezmatičivanje proizvodnih zajednica - 0 kn
-mravlja kiselina - 1 l=59 kn, ove godine za 4. tretmana potrošio sam oko 2,5 l MK100% - 147,50 kn
-destilirana voda - 1 l=2 kn, ove godine za formiranje otopine MK60% potrošio sam oko 1,65 l - 3,30 kn
-svake godine kupim novu brizgaljku od 50(60) ml - 4,75 kn
-svake godine kupim 10-ak novih aplikatora (spužvica) - 1 paket od 5 kom 20x18 cm=7,50 kn - 15 kn
-oksalna kiselina - 100 g=12 kn, za 50 zajednica trebat će mi oko 70 g - 8,40 kn
-šećer - 1kg=8 kn, trebat će mi oko 2,5 kg - 20 kn
-destilirana voda - 1l=2 kn, za oksalnu će mi trebati oko 2 l - 4 kn
_________________________________________________________________________________________________________

UKUPNO: 202,95 kn (27 €)!

Ovdje treba dodati da će prve godine troškovi biti uvećani za cijenu aplikatora. Vrlo kvalitetne spužvice mogu se kupiti u Slavonskom Brodu u parfumeriji Müller - 7,50 kn za paket od 5 komada. Osobno sam ih kupio krajem kolovoza. U Radovima sam pokazao trik kako se te spužvice mogu sačuvati za "bezbroj" tretmana jer mi još uvijek koristimo one kupljene 2005. godine koja nam je ujedno bila i prva godina tretmana MK60%.
Također treba dodati nešto novčića za destiliranu vodu koju obično kupujem u pakiranju od 5 l i trošim je nekoliko godina. Brizgaljka također može trajati nekoliko sezona, no s obzirom na njenu nisku nabavnu cijenu i činjenicu da mi operaciju tretmana izvodimo obučeni kao za plažu, stvarno nema potrebe štedjeti tih 4,75 kn i riskirati koju kapljicu MK na bosu nogu, tj. kroz sandale.

Dakle, naši ukupni ovogodišnji troškovi suzbijanja grinje ne bi trebali biti veći od 203 kn. Izuzetno, trošak se može uvećati za 2. tretman društava oksalnom kiselinom, ali njegov iznos opet neće prijeći ukupnu brojku od 250 kn.

Tako sam riješio pčele omraženog nametnika na ekološki prihvatljiv način i to s troškom manjim od 5 kn po košnici. Da i ne pričam o temelju koji sam udario za explozivan razvoja društava u narednoj sezoni.

Nakon svega napisanog, jedno pitanje nameće se samo po sebi:

Ima li ikakvog opravdanja za nasilje nad pčelama i prirodom korištenjem znanstveno DOKAZANIH štetnih sredstava na bazi amitraza i kumafosa :?: :?: :?:

Osim ako nije intencija pčelara enormno povećanje mase svog određenog pozadinskog dijela tijela... ;)

Nastavlja se ...

(slijedi - rezime)
DB_505 - modificirana 13-okvirna DB košnica
DB_happy

PrethodnaSljedeća

Natrag na Varrooza

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.