Varroa (ni)je bauk u 2011. godini !

Re: Varroa (ni)je bauk u 2011. godini !

PostPostao/la DB_happy » 06 vel 2012, 15:57

Veljača je i leglo je većinom u (punom ?) zamahu. Ono malo? varroe što je preživjelo zimske tretmane, sada se kreće obnavljati. Dakle, vrijeme je za podvlačenje crte ispod svega onog što (ni)smo učinili do sada na planu maximalnog uništavanja grinje.

Ako ste pratili (ne)aktivnosti na DB_505 pčelinjaku, kao i stanje u košnicama koje je nastalo uslijed razmnožavanja grinje, vjerujem da ćete se složiti s mojim mišljenjem da je za mene varroa u 2011. godini bila pravi, pravcati BAUK ! 8-) :lol: :( :(

Više je razloga tome:
  1. -moja kriva procjena invadiranosti zajednica varroom tijekom prošlog ljeta a sve zbog (pre)velike samouvjerenosti bazirane na prethodnim sezonama bez gubitaka društava koji bi se mogli tumačiti kao posljedice varrooze
  2. -ova greška, poput lavine, povukla je za sobom i mnoge druge krive postupke poput nepostavljanja ladica tijekom srpnja i kolovoza, kasniji timing tretiranja društava MK60%, minimalno jesensko spajanje društava, itd...
  3. -važna pogreška vrlo vjerojatno učinjena je i prilikom zimskog tretmana oksalnom 2010. godine
  4. -s obzirom na izuzetnu brojnost zimske pčele te godine, tretman oksalnom trebao sam provesti dva puta
  5. -treba također spomenuti da sam te jeseni i zime vršio testiranje pojilica pa je varroa dijelom otišla u drugi, pa i treći plan

Iz ove sadašnje situacije se ne može, ali sam izvukao zaključke za budućnost gdje će se dogoditi mnogobrojne promjene:
  • u košnicama počinjem instalirati samo satonoše (okvire), bez satnih osnova !
  • pčelama u potpunosti prepuštam gradnju i održavanje saća za leglo
  • medno saće i dalje ću nadzirati (s obzirom na mogućnosti DB_505 košnice, to saće je multifunkcionalno pa se u proljeće koristi i za leglo u trenucima enormne expanzije društva koja ide i preko biološkog maximuma od 80000 jedinki)
  • dok se ne zamijeni svo saće u DPO-ima nastalo na satnim osnovama, vršit ću i tzv. privremeni ljetni tretman društava protiv varroe (najvjerojatnije jednom svojom varijantom oksalne kiseline)
  • kad svi DPO-i u košnicama budu imali prirodno strukturirano saće na čistom pčelinjem vosku i s veličinom ćelija koje pčele same sebi odrede kao najbolje, taj ljetni tretman oksalnom ukinut ću u potpunosti
  • također ću ukinuti i jesenski tretman mravljom kiselinom
  • tako će mi ostati samo zimski tretman oksalnom, a sigurno ću probati i bez njega, nakon što se situacija na pčelinjaku stabilizira
  • ako ovako ne bude išlo, vratit ću samo tretman oksalnom zimi i to je sve !

Dakle, na ovaj način želim ostvariti prirodno savezništvo između pčele i čovjeka za sinkroniziranu borbu protiv zajedničkog, mrskog nam neprijatelja, varroe destructor. Dosad sam se oslanjao samo na svoje aktivnosti zanemarujući pri tome mogućnosti i sposobnosti same pčelinje zajednice.

A u dvoje je lakše sve, zar ne ! :D

:love :love
DB_505 - modificirana 13-okvirna DB košnica
DB_happy

PostPostao/la Debejac » 29 vel 2012, 11:38

Ivica,

Nisam prije vidio ovu temu. Iščitao sam je pažljivo.
Vidim da ti je namjera približavanje (vraćanje) prirodi. Na istoj smo talasnoj dužini, ali valja biti oprezan. Ne mogu cijeli život učiti sve baš na svojim greškama (mislim na sebe).

Vjerujem da si upoznat s Brndinim načinom, Rudijevim, ima i poseban slovenački sajt "Nove poti v čebelarstvu", Tautz i De Lusby itd.

Znaš šta me žulja? Možemo li mi za 3-4 godine vratiti pčeli ono što su im ljudi godinama (vijekovima) oduzimali: imunitet? Nema druge do - probati. Ja sam malčice već započeo, ali ne nadam se puno. Kasnije ću o tome (možda).

Amitraz? Protivnik sam, ali ima tu još priče i priče (lijekovi i novac!!!). Uglavnom, većina novih lijekova testiraju se amitrazom, i ja sam to vršio, imam negdje u dnevniku rezultate). Tad sam vršio test sljedećih lijekova: Api LifeVar, Apiguard, Mravlja, Bee Vital i amitraz (varolik).

Istina? Ne postoji pčelar kojeg poznajem, a da ne koristi amitraz (i to kako i koliko puta!). To je stvarnost.

Ja sam za sebe riješio, ali valja se staviti i u kožu profesionalaca sa 50 do 500 pa i više košnica (bio sam u toj koži i više nipošto ne bih). Logično pitanje. Da li će profesionalac dopustiti da strada i propadne ako zna da će ga amitraz spasiti? Tu dolazimo i do višekratne prihrane usred sezone, mada to nije tema. Svašta sam vidio, a slatkorječivosti najviše (nikako se ne odnosi na tebe ili nekog ovdje; druga su to imena "velikih").
Ja volim istinu, a ona nikako nije lijepa. Dakle, vrlo, vrlo oprezno čovjek mora u svemu nastupati jer postoje i kazne (najteže su mi one moje duhovne; svojevrsno poniženje sa olovnim pitanjem: "Gdje sam pogriješio?!", a to lomi živce i ne da snu na oči).

Pozdrav, svako dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la Debejac » 29 vel 2012, 11:52

Lijekovi 6, A.JPG
Lijekovi 3, A.JPG
Pošteno govoreći, sve sam ovo koristio (to je samo dio). Pitanje je kako, koliko, koliko dugo i zašto.

Gornja slika prikazuje tršćane štapiće varonikola koji se objese između ramova kao i svaka druga letvica. Ima i druga verzija varonikola, ali nemam sliku. To su kolutovi za dimljenje standardnom dimilicom (kolut na žar pa svakom društvu 4 puta po 10 dimova; kao Indijanci).

Donja slika, slijeva nadesno: varolik (amitraz), Bee Vital, Nozecid, oksalna kiselina, mravlja kiselina, Apiguard Api Life Var.

Pozdrav, svako dobro!

P.S.
Bio sam završio, ali sam se, poslije dvoumljenja, opet vratio na post da kažem. Nijedan lijek ne obara varou 98 %, to je iluzija i EPP trik (lova), a sami znate koliko lijekova se "diči" tim postotkom. Iskusio sam to "dooobro" sa Apihelt trakama (fluvalinat). Heh, lopovska posla. Uostalom, pošteno treba reći koje firme sada najbolje posluju. Apoteke!!! Ima li ko primjedbu? Ako ima, neka malo pročita o Bajer firmi, ali i komentare o istoj (kažu da posjeduju lijek protiv svakog raka, ali - koga bi onda liječili i kome lijekove prodavali; imate sve to, i još puno gore, na internetu).
Debejac

PostPostao/la franevrs » 29 vel 2012, 14:34

Esade nekad davno u Jugi redovit sam nabavljao od Koraća lijek za varou. Zamotan karton u rolu
visine 5-6 cm i promjera isto tak i umočen u nešto, dali znaš možda koji je to bio preparat. To
je bilo sredina 80-ih

pozz......
Frane Vrsalović
franevrs

PostPostao/la DB_happy » 29 vel 2012, 15:08

Što se varroe tiče, jedini je put POVRATAK PRIRODI! :bravo

U mom slučaju, prirodnoj veličini ćelije saća. Time, jasno, neću potpuno eliminirati varrou, ali ću joj značajno oduzeti i smanjiti teren za expanziju. Zimski tretman odradit će svoje i to je to.

Amitraz i Perizin koristio sam samo prve godine i nikada više. Idealnog rješenja nema, ali treba birati što prirodnija sredstva. Kad uspijem u košnicama posložiti svih 10 DPO-a na prirodnom vosku, jesenski tretman otpada pa mogu lako rješavati varrou i na više stotina košnica.

U prijelaznom razdoblju mislim i dalje koristiti samo mravlju i oksalnu gdje značajnu prednost dajem oksalnoj. I dosad sam nukleuse tretirao samo zimi i nikad nikakvog problema s varroom nisam imao, čak ni prošle godine.

Prošlogodišnji nukleusi sada su najjača društva s 3 ili 4 okvira legla koja sam uočio protekli vikend. Većinu proizvodnih zajednica morao bih međusobno pospajati da bi imale taj nivo legla.

A svemu tome kumovala je varroa... :(

E neće više ! 8-) :lol: :x
DB_505 - modificirana 13-okvirna DB košnica
DB_happy

PostPostao/la Debejac » 29 vel 2012, 21:46

franevrs je napisao/la:Esade nekad davno u Jugi redovit sam nabavljao od Koraća lijek za varou. Zamotan karton u rolu
visine 5-6 cm i promjera isto tak i umočen u nešto, dali znaš možda koji je to bio preparat. To
je bilo sredina 80-ih

pozz......

Frane,
Da, i sada mu je takvo pakovanje (dvije role u jednom pakovanju). Ja sam odustao od njega, mada znamo i ti i ja kako je obarao varou. Tu ima jedna prevara. Tvrdnju da je na biljnoj bazi oborila je poznata banjalučka stručnjakinja (zaboravio sam ime, a u ravnini je sa Stanimirovićem) jer je unutra nađena i poznata otrovna supstanca. Znao sam sve to, ali zaboravio, jednostavno sam taj preparat odbacio pa zato i zaboravio pojedinosti, ali sam ih na jednom forumu detaljnije iznio, samo ne znam na kojem.
A oni štapići sa slike "spavaju" mi na pčelinjaku godinama; jedno je sigurno - nikad neće biti ************ (izuzimam možda test na jednom društvu, ali pakovanje je odavno već otvoreno pa i ne bi bilo efekta).

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la Debejac » 29 vel 2012, 21:49

Ivica,
Povratak prirodi. Koji bi to napredak bio! Skakao bih od radosti. Probaćemo, razmjenjivaćemo informacije, a gubitaka na tom putu MORA biti i valja se psihički pripremiti za to. Evo, slušam i ovdje i kod kuće o stanjima na pčelinjacima, a ja još na svoj nisam otišao. Neka bude šta će biti, ja sam svoje rekao ujesen, više nisam mogao ni znao.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

Prethodna

Natrag na Varrooza

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.