Varroa (ni)je bauk u 2011. godini !

Varroa (ni)je bauk u 2011. godini !

PostPostao/la DB_happy » 21 ruj 2011, 09:28

Kako se na ekološki način riješiti varroe s troškom manjim od 5 kn (0,66 €) po košnici !

U DB_505 tehnologiji, na godišnjem planu, varrou, mrskog nam neprijatelja, tri puta udaram "u glavu"... :bananas

1. udarac - formiranje nukleusa

Ovaj "obračun" s grinjom nije izravan, već je posljedica same tehnologije. Kako i kada formiram nukleuse, detaljno sam opisao ovdje:

Formiranje i razvoj nukleusa

Dakle, osim proširivanja pčelinjaka, eventualne prodaje društava, ova radnja ima još jednu izvrsnost, a to je da čini nemale probleme varroi destructor, našem mrskom neprijatelju.

Prekidom legla kod proizvodnih zajednica ujedno se vrši i prekid razvoja varroe !

Dakle, tu je sve jasno. No, što se zbiva s nukleusima ? Gdje je tu varroa?

U Gudovcu 2010. godine, dr. Zlatko Tomljanović imao je zapaženo predavanje:
http://www.pcelinjak.com/content/view/1664/249/

Ono što nije zapisano u ovom tekstu, a izrekao je osobno dr. Tomljanović u tom svom predavanju, glasi ovako:

"Ne brinite se za varrou, brinite se za pčelu !"

Tu je on spomenuo sjever Europe, da i po 6 mjeseci pčele ne idu van, 10000 (deset tisuća) varroa, a zajednice uspješno prezimljavaju !!!!!!!

A upravo na pčeli bazirana je DB_505 tehnologija - 80, pa i više tisuća pčela na vrhuncu razvoja nije nikakva rijetkost već uobičajeni standard na pčelinjaku.

A sve kreće upravo od ovog nukleusa, mini društva ili bebice, kako ga ja volim nazivati. Kao i svakom djetešcu kad se rodi, tako je i našoj nukleus-bebici neophodna naša pomoć, i to minimalna. Sve ostalo radi sam nukleus:

1. odmah po formiranju, to mini društvo izvršava podjelu rada kako bi moglo normalno funkcionirati
2. za 2-3 dana već su aktivne prve letačice
3. matica skoro uopće ne zanaša ili je to minimalno, barem na početku dok društvo ne ojača
4. zanaša isključivo radiličke ćelije !!!
5. samo društvo novododane satne osnove izgrađuje bez ijedne jedine trutovske ćelije !
6. a varroa "voli" upravo te ćelije !

Iz svega ovoga proizilazi da se DB_505 nukleusi već od samog svog formiranja pažljivo počinju pripremati za zimovanje i sve je podređeno tome. Ne trebaju im trutovi - ne grade trutovsko saće i tako varroi oduzimaju životni prostor.

Kako su se razvili ovogodišnji nukleusi formirani početkom svibnja, vidljivo je u ovim video zapisima:
viewtopic.php?p=1466#p1466
viewtopic.php?p=1467#p1467

U svibnju 2010. gostovao je u Slavonskom Brodu prof. Nikola Kezić. Samo jedna njegova rečenica:

"Ne tretirajte zajednice koje nisu zaražene varroom!"

Ovu mudrost djelomično sam usvojio već 2009. godine, a od prošle godine nukleuse tretiram samo jednaput godišnje:
tretman oksalnom kiselinom iliti obavezni zimski tretman.

Dakle, brinem se za pčelu, ne za varrou... :idea: :idea: :idea:

Nastavlja se...

(Slijedi 2. udarac - tretman MK60%)
DB_505 - modificirana 13-okvirna DB košnica
DB_happy

Re: Varroa (ni)je bauk u 2011. godini !

PostPostao/la saperica » 24 ruj 2011, 07:40

rojeve sam tretirao mlječnom kiselinom 15% i varolikom, ljetni tretman sam odradio MK 60%, test varolik dimljenjem, za zimu ide prvi put oksalna sublimacijom.
saperica

PostPostao/la dbhappy_mamma » 26 ruj 2011, 07:08

Imam dva,tri pitanja... :)

Što je to test varolik dimljenjem?

A zanima me i koliko si puta odradio tretman sa MK, a još više me zanima koliko ti je varroe otpalo nakon zadnjeg odrađenog tretmana ?
Imagine all the people living life in peace...
dbhappy_mamma

PostPostao/la DB_happy » 27 ruj 2011, 11:33

2. udarac - tretman MK60%

Formiranjem nukleusa, ili samo obezmatičivanjem cijelog pčelinjaka, napravljen je vrlo važan korak ka diskontinuitetu enormnog razmnožavanja grinje. To je pogotovo važno kod pčelara čije su tehnologije zasnovane na izuzetno jakim društvima koja konstantno održavaju velike količine legla.

Jednostavno rečeno, obezmatičivanjem proizvodnih zajednica na cijelom pčelinjaku, zaustavljeno je leglo što ima za posljedicu značajno usporavanje razvoja nametnika. S aspekta usporavanja razvoja grinje, svakako je bolje što ranije napraviti prekid legla, no to ovisi od godine do godine, razvoju i stimulaciji zajednica tokom pasivnog i aktivnog dijela sezone, procjenama (ispravnim i krivim) samog pčelara, pojavi rojevnog nagona, "X" faktoru pčelarstva, ...

Vrlo je važno napomenuti da tokom aktivne sezone pčelar mora voditi brigu prvenstveno o razvoju društava, proširivanju pčelinjaka i prinosima. Do 9. mjeseca o varroi ne treba ni razmišljati, a kamoli poduzimati bilo kakve tretmane, bez obzira bili oni ekološki ili ne.

Obično početkom rujna provodim parcijalni tretman mravljom kiselinom i to u koncentraciji od 60 % . Sam postupak, prednosti i nedostatke ovakvog pristupa varroi, opisao sam u tekstu:

Tretman pčelinjih zajednica MK60% - metoda 5-ISTOK-5

To je, dakle, okviran predložak i naputak potrebnih radova koji se razlikuju od godine do godine. Kako je to izgledalo u stvarnosti ove 2011., zorno govore ova dva videa:

1. Priprema košnica za tretman MK60%
2. Izvođenje samog tretmana

Oba videa su u jednom postu:

viewtopic.php?p=1434#p1434

Zadovoljstvo mi je istaknuti da su oba videa pogledana preko 60 puta (zaključno s 27.9.) ! Nadam se da će mnogima biti od pomoći pojedini detalji pripreme košnica i izvođenje samog tretmana koje ne može ništa tako dobro pokazati kao živa slika, zar ne ! :D

39 proizvodnih zajednica tretirao sam 3 puta MK60%. 4 nukleusa također sam minimalno tretirao (20 ml) ali ne zbog varroe, već zbog vapnenastog legla. Tretman sam izveo samo jedanput, a daljnje sprječavanje širenja vapnenastog legla kod ta 4 nukleusa nastavio sam s "limun terapijom", po Vupijevim uputama:

viewtopic.php?p=1390#p1390

Sada, nakon 3 "limun terapije", situacija kod tih nukleusa odlična je ! :D

Rezultati tretmana MK60%:
DSC00699.jpg
1. tretman - oko 2000 otpalih varroa !
DSC00699.jpg (92.17 KiB) Pogledano 3317 put/a.

Slično je bilo i kod druga dva tretmana što ukazuje na dvije stvari:

1. Vrlo visoku efikasnost sva 3 tretmana
2. Vrlo visoku invadiranost velike većine proizvodnih zajednica

Samo za usporedbu, prošle godine tretirao sam samo jednom i to negdje oko polovice proizvodnih zajednica. Tretman je bio vrlo uspješan, ali sam na 4 društva morao primijeniti i "ISTOK" tretman. I nisam izgubio nijednu zajednicu čija bi se smrt mogla tumačiti kao posljedica varooze...(prošle godine ukupno sam izgubio samo jednu zajednicu o čemu sam već opširno pisao)

Ova godina je drugačija, morao sam provesti čak 3 tretmana, a ne isključujem mogućnost i četvrtog, ili tzv. "šok" tretmana pojedinih zajednica.

Nastavlja se ...

(slijedi 3. udarac - tretman oksalnom kiselinom)
DB_505 - modificirana 13-okvirna DB košnica
DB_happy

PostPostao/la saperica » 27 ruj 2011, 18:56

ljetni tretman odrađen na truleks krpi u plastičnom tanjuriću po praćenju vremenske prognoze uz praćenje savjeta s http://www.komora.hr/?page=savjeti,174 kao i po ovoj knjizi http://www.amazon.de/Bienenkrankheiten- ... 3440104079 jako dobro štivo, varooe je otpalo relativno malo, recimo 1/10 onoga na Vašim slikama. zadimio sam testno s varolikom da potvrdim tretman i otpalo je u broju do 20 varoa po zajednici i to 3 tjedna poslije tretmana s MK. vjerojatno i razlog što su pčele 4 puta relocirane ima uticaj na mali broj varooe. svi okviri građevnjaci su već davno otopljeni i spremni za put u koprivnicu.
saperica

PostPostao/la dbhappy_mamma » 28 ruj 2011, 07:40

Unutar kojeg vremenskog perioda si nabrojao 20-tak varroa? (24 h , 2 dana, tjedan )?
Pitam zato što ću tek onda imati komentar na učinkovitost svih nabrojanih tretmana , a bome ih i ima :o :shock: ili brojnost
varroe 8-)

O okvirima građevnjacima i ubijanju trutova pišem jedan tekst u kojem ču ti dokazati da je to potpuno nepotrebna
metoda suzbijanja varroe za koju mislim da je zaista zastarjela i treba konačno da bude prevaziđena ;)

Naravno , i varolik koji spominješ (ako se ne varam to je Amitraz) treba otiči daleko u povjest . Ne samo što ubija varrou, truje sače i med , nažalost najviše šteti pčelicama :cry: Mi ljudi smo več i navikli na svakojake otrove,a i ne papamo baš previše meda ,ali pčelice nažalost nisu. One su nježna, mala bića kojima se svašta nešta čini u zadnje vrijeme...

Ti si mlad pčelar i sigurna sam da ćeš na svom putu koji putuješ sa pčelicama činiti sve kako bi im život uz tebe bio što ljepši i zdraviji .

Organske kiseline koje spominješ su sasvim dovoljne da im život bude bezbrižan, a i tebi ;)

:love

mama Sanja
dbhappy_mamma

PostPostao/la saperica » 29 ruj 2011, 08:19

kolega radi završni rad na temu suzbijanja varooe, praćeno je pad kroz tretman MK i pošto selimo 4 puta u sezoni vjerojatno je i to pridonjelo manjem broju varooe. građevnjak nam je način skupljanja voska i iz njega vidimo kolika količina je varooe u njima. a gledajte da nije bilo toga otrova nebi bilo pol pčelinjaka u rh.
saperica

PostPostao/la vupi » 29 ruj 2011, 09:16

Kao što i sam naslov ove teme kaže da varoa nije bauk je točno, ali pod uvjetom da se drži pod kontrolom u toku cijele kalendarske godine !
Pošto se i ova godina klimatološki razlikuje od prijašnjih ,pa je tako i sa stanjem varoe ;
Kao što sam prije već negdje napisao na mome pčelinjaku je prva akcija protiv varoe ove godine bila na početku kolovoza ( MK-60 % x 3 puta-6 dana )
međutim prateći prirodan pad varoe u ladicama 15.09.2011 sam odlučio da na tri sumnjive zajednice ( sa povečanim prirodnim padom varoe )izvršim test
sa varolikom .Rezultat je bio :o :o :o -varoe kao na početku 8 mjeseca -od kuda i kako samo Bog zna ?
Idući dan sam odmah podimio sve zajednice na pčelinjaku -Rezultat : oko jedne trćine zajednica je bilo malo zaraženo varoom ,jedna trećina bi možda još i prošla do oksalne ,ali jedna trećina zajednica je imala toliko varoe da se cijela ladica crnila od njih i te vjerojatno nebi dočekale proljeće jer bi varooa
toliko iscrpila zimsku pčelu da nebi dočekala početak proljetnog razvoja a kamoli proljeće.....Tretman je nastavljen ( 3 puta i to sa uspjehom ).

Moja odluka da tretiram sa varolikom ( amitraz ) je iz razloga što sam u 8 mjesecu imao tretman sa MK i tada sam izgubio 3 matice i isto toliko zajednica je napravilo tihu izmjenu matica. Ali u ono doba nije bio problem sa trutovima i oplodnjom matica dok bi sada to bio siguran gubitak matica pa tako moguće i najboljih zajednica ( nisam htio riskirati :oops: :( )

Ovim putem savjetujem sve pčelare neka provjere stanje sa varoom jer ovakovu situaciju do sada nisam imao.!
"OPREZNOST JE MAJKA MUDROSTI"
vupi

PostPostao/la saperica » 29 ruj 2011, 16:20

e sad vidim da nas ima više s različitih terena pa tako i situacija. ovako crnu podnicu od varoe ja nisam imao a nadam se da i neću. drago mi je da je još neko javno kazao da osim organskih kiselina koristi amitraz. vupi ja sam u posavini na zimovniku i u blizini ima tek na 3 km par kamiona s pčelama. zato uvijek imam varoojet, listiće i varolik.
saperica

PostPostao/la dbhappy_mamma » 29 ruj 2011, 19:02

vupi je napisao/la:Moja odluka da tretiram sa varolikom ( amitraz ) je iz razloga što sam u 8 mjesecu imao tretman sa MK i tada sam izgubio 3 matice i isto toliko zajednica je napravilo tihu izmjenu matica. Ali u ono doba nije bio problem sa trutovima i oplodnjom matica dok bi sada to bio siguran gubitak matica pa tako moguće i najboljih zajednica ( nisam htio riskirati :oops: :( )

Ovim putem savjetujem sve pčelare neka provjere stanje sa varoom jer ovakovu situaciju do sada nisam imao.!
"OPREZNOST JE MAJKA MUDROSTI"

Skoro da sam i sigurna da je razlog uginuća matica bila prevelika količina Mravlje kiseline, jer se i nama to prije nekoliko gonina nažalost desilo, a i čudi me što si tako rano uopće i tretirao ...
Logično mi je ,s obzirom na invaziju varroe u kasnijem periodu da je od amitraza opet otpalo još i više .
Ali mišljenja sam da bi je još više otpalo da si tretirao ,ako več ne sa MK ,onda sa nekim drugim organskim preparatom (Beevitalom,Rotenonom,Apiqardom i sl. )

Savijet je na pravom mjestu i u pravo vrijeme, bojim se ako ga netko ne shvati ozbiljno moglo bi biti veoma žalosno kasnije, u najcrnjem smislu riječi za svakog pčelara !

A mogu ti reći i da si me iznenadio sa tim meni mrskim amitrazom. :? :o :shock:
dbhappy_mamma

Sljedeća

Natrag na Varrooza

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.