Čime i kad

Čime i kad

PostPostao/la mrčko 91 » 05 lip 2011, 20:50

Prošle godine sam koristio apiguard i u prosincu oksalnu kiselinu ali ne nakapavanjem nego isparavanjem ali sam imao jedno društvo i bilo je ok ove godine 7 društava malo mi je preskupo što se tiče apiguarda jer i dalje samo ulažem,tretirati mislim polovicom srpnja je to prekasno lokacija je Dalmacija i ima još dosta unosa.Imali ko kakva iskustva sa rotenonom Pozdrav svim na forumu
mrčko 91

Re: Čime i kad

PostPostao/la DB_happy » 06 lip 2011, 20:45

Kolega Mrčko, mirno spavaj! 8-)

Do rujna nema nikakve potrebe za bilo kakvim koracima što se varroe tiče. Sada se posveti prinosima i održavanju vrlo jakih društava kako bi ti zajednice što brojnije i što zdravije ušle u zimovanje, svakako najteži i najkritičniji period u njihovom jednogodišnjem ciklusu življenja. Kako si iz Dalmacije, imaš puno više mogućnosti za rujanski tretman MK60%. Kod nas na kontinentu nekoliko zadnjih sezona vrijeme je znalo vrlo neugodno iznenaditi pa smo jedva izvodili tretman. Dnevna temperatura treba biti između 20 i 25° C što je u Dalmaciji u to doba uobičajena pojava.

O načinu tretmana MK60% na vrijeme ću opisati vlastiti postupak korištenja same mravlje kiseline. Nadam se da ne misliš tretirati nukleuse jer su to "bebice" kojima takva avantura može samo škoditi.

Znam, znam, mnogi pčelari su te "dobronamjerno" savjetovali da koristiš ovo ili ono sredstvo - organske kiseline su znanstveno dokazani učinkoviti preparati preporučani, pa i obavezni, kod ekološkog pčelarenja.

Ovako radim 8 godina bez ijednog gubitka - a vidio si koju sam snagu društava razvio ovog proljeća. To je odgovor onima koji kažu da korištenje organskih, a napose oksalne kiseline, značajno utječe na proljetni razvoj društava.

Osim organskih kiselina, samo prve svoje pčelarske sezone kad ništa nisam znao, koristio sam amitraz i perizin. Srećom, bez posljedica !

Dakle, uživaj u suncu i najljepšem moru današnjeg svijeta - varroa nije nikakav bauk !

Svako dobro,

Ivica.

:krigle
DB_505 - modificirana 13-okvirna DB košnica
DB_happy

PostPostao/la mrčko 91 » 06 lip 2011, 21:05

Hvala lipa biću prisutan na forumu cilo vrime pa se čujemo :krigle
Pozdrav svima na forumu iz Dalmacije od Mrčka.
mrčko 91

PostPostao/la mrčko 91 » 13 srp 2011, 19:28

Podimija sam sa varolikom da napravim test koliko uopće ima varooe padalo je po mom mišljenju previše i po 30 jedinki varoe podimiti ću ponovo sa varolikom za 7 dana ili što da napravim molim savjet lipi pozdrav.Apiguard je dobar jeli ga se može nabaviti negdi u rifuzi.......
mrčko 91

PostPostao/la dbhappy_mamma » 13 srp 2011, 19:48

mrčko 91 je napisao/la:Podimija sam sa varolikom da napravim test koliko uopće ima varooe padalo je po mom mišljenju previše i po 30 jedinki varoe podimiti ću ponovo sa varolikom za 7 dana ili što da napravim molim savjet lipi pozdrav.Apiguard je dobar jeli ga se može nabaviti negdi u rifuzi.......

Mrčko,no sikiriki... ;)
Tridesetak otpale varroe po jednoj pčelinjoj zajednici nakon tretmana nije uopče broj koji te treba brinuti.
Molim te da dobro razmizliš da li je amitraz dobro riješenje po tvoje pčelice... :?: :!:
Apigard je na bazi timola,skuplji je ali je puuuno bolji izbor od amitraza koji je pun nezdrave kemije ,i po pčelice i po čovjeka :( kao konzumenta njihovih proizvoda...

Koliko sam čula od kolege iz Pčelarskog saveza ,ubrzo bi se trebao početi dijeliti i Beevital ,tako da niti on nije nimalo loša solucija, čak veoma dobra... 8-)

Svako dobro tebi i tvojim pčelicama... :)

mama Sanja
Imagine all the people living life in peace...
dbhappy_mamma

Natrag na Varrooza

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.