Tretiranje napasti

Tretiranje napasti

PostPostao/la crnii » 17 stu 2014, 23:10

Ljetos smo stavili trakice Bayvarol, od 13.7.-20.8. bile unutra u košnicama, a tako nam rekao naš mentor, tj. on nam je te trakice predložio i još smo to masno platili u PIP-u.
Pada varoe nije bilo i kao početnicima, sve nam se činilo ok,ono...znači nema varoe.
Na svu sreću 9.10. polili sa Bevitalom, drugi tretman 17.10. i varoe ko u priči.
Na dvije najjače zajednice, više od 1000 komada.
U prosincu ćemo oksalnom.
Valjda nismo nešto fulali?
Evo slike podnice najzaraženije zajednice.
Privitak/ci
101.JPG
101.JPG (107.94 KiB) Pogledano 3266 put/a.
Viribus Unitis d.d.
crnii

Re: Tretiranje napasti

PostPostao/la vupi » 18 stu 2014, 11:52

Ovo je "dosta" varoe otpalo drugi puta ,pa neznam ZAŠTO nisi obavio još jedno polivanje :?: :o

Sada ti preostaje da OXALNU obaviš ŠTO PRIJE ,a to znaći kada budu klimatski uvjeti za nakapavanje .
Smatram da više nemaš legla u zajednicama pa tako bez straha to obavi kada ti temperatura bude preko dana do 8 C .
Tretman možeš obaviti u jutarnjim satima jer će noćne temperature SIGURNO biti niže i pčele lagano u klupku ,
a da tokom dana ne izlaze iz košnica eventualno par pčelica = nebitno jer na njima SIGURNO nema varoe.
Važno je da je u vrijeme nakapavanja NIŽA temperatura pa da se vidi "klupko" i
time odredi količina po pojedinoj ulici ( zajednici) ,dok preko dana može temperatura biti i koji stupanj viša jer
se tako klupko malo opusti i pčelice međusobno bolje "rasporede" oxsalnu kiselinu .

Prati vremensku prognozu i svakako obavi tretiranje oxalnom .

:krigle
vupi

PostPostao/la crnii » 18 stu 2014, 21:26

Hvala Vupi na odgovoru i savjetu.
Da..trebalo je i treće poljevanje, bar za ovu najzaraženiju, ali smo sipnuli ovih 0.5 l Bevitala u ova dva poljevanja.
Ovako je išlo;

Prvo tretiranje - 9.10.
košnica br. 9(najzaraženija)
1. dan 430 varoe
2. dan 1156
ostale dane istu nisam brojao nego samo čistio podnicu svaki dan.

Drugo poljevanje - 17.10.
ista košnica
2. dan 388
3. dan 80
4. dan 57
i dalje nisam brojao

Ostale košnice su kod ovog drugog poljevanja imale na kraju pad od 0,1,2 varoe.
Svakako ću sada pratiti vremensku i oksalnu staviti što prije.
Tnx, pozzzzzzz :D

I jedino još što reći za ovaj :? Bayvarol?! Ja ga više u košnice neću stavljati.
Viribus Unitis d.d.
crnii

PostPostao/la vupi » 19 stu 2014, 10:23

I jedino još što reći za ovaj :? Bayvarol?! Ja ga više u košnice neću stavljati.

Bayvarol nisam nikada koristio ,ali koliko ga glas prati u zadnje vrijeme izgleda da stvarno NE VRIJEDI.

Checkmite sam probao i mogu reći da na varou djeluje DOBRO ,
ALI ima i nus pojave koje se vide prostim okom : legla nema u krugu od cca 20 cm u ulicama gdje je trakica i
uz trakicu to na oba okvira ( na 4 okvira),a i matica prestane sa zalegom nekoliko dana ( nisam točno brojao dane) .

I Apiguard ima isto neželjenu reakciju = pčele se povuku iz gornjeg nastavka u donji (bježe od timola) i
tako nepoklopljeni nektar ostaje otvoren duže vrijeme i vjerujem da to nije dobro jer ima zastoj u ciklusu prerade.
Kada se pčele povuku u donji nastavak onda tu matica i koncentrira leglo pa u jesen postoji mogučnost da se i uzimi u donjem nastavku .

Mravlja kiselina ; matica prestaje zalegu nekoliko dana ( nisam brojao dane ) i mlado leglo u bližoj okolici bude očišćeno.
Čak postoji mogućnost da strada matica .

Zadimljujuća sredstva ostavljaju rezudue u vosku ( naravno med mora biti uklonjen iz košnice ).
Ta sredstva su "zabranjena" kod nas ali imaju najbolje ( najsigurnije ) djelovanje ,
a jedini uvjet je da se poštuju PRAVILA kod korištenja .

Treba imati na umu da ni jedno sredstvo nema sve pozitivne strane i
tako se trebamo dobro zamisliti kada i koliko ih koristimo.

:krigle
vupi

PostPostao/la DB_happy » 19 stu 2014, 12:10

Vupi, dobro si ovo rekao, svaka medalja ima dvije strane pa tako ne možemo očekivati da postoji neko sredstvo koje djeluje samo na varrou, a ne i na pčelu. To je potpuno isto kao i kod liječenja ljudi, svaki lijek ima i svoje kontraindikacije i stalne neželjene nuspojave.

Stoga treba težiti onom sredstvu koje najbolje ruši varrou i najmanje šteti pčelama!

Po meni, to je oksalna kiselina i svu buduću borbu protiv varrooze kanim temeljiti na samo dvije stavke:

1. prirodno pčelinje gnijezdo zasnovano na prirodnoj veličini saća tj. ćelija
  2. tretmani OK krajem LJETA (OBAVEZAN tretman za SVE proizvodne zajednice, nukleusi BEZ tog tretmana) i tokom jeseni (kada, odlučit će vremenske (ne)prilike)

Jasno, i oksalna ima svoje nuspojave u vidu gubitka 1% pčela i ponekad matice, ali generalno gledano, ona je daleko ispred svih ostalih sredstava.

Tako da je vrlo vjerojatno ovo posljednja sezona što sam koristio mravlju kiselinu. Nije definitivna odluka, neki budući tretman MK60% potpuno će ovisiti o situaciji na terenu, ali što vrijeme dalje prolazi shvaćam neke stvari...

Ne bih htio sada ovdje otvarati neke druge teme u smislu novih teorija zavjere (protiv pčela i pčelarstva) već potpuno suprotno:

Kad me neki pčelar pita koliko treba biti tretmana OK tokom godine, ja UVIJEK dajem isti odgovor: Jedan i jedini ! 8-) 8-) :lol: :lol:

A dalje radim po svom, na svom pčelinjaku... :bravo :bravo :urnebes :urnebes

Razlog je vrlo jednostavan: samo mi imamo DB_505 košnicu (uz Mirzu i Zdenka) i ne želim na savjesti nositi nečiji LR, AŽ ili drugi pčelinjak... Također, mi drugačije spremamo otopinu oksalne koristeći drugačije omjere vode, šećera i samog dihidrata. I za samo nakapavanje koristimo VEĆE količine od drugih pčelara pa opet sve matice žive i zdrave ! :D :D

:krigle :krigle
DB_505 - modificirana 13-okvirna DB košnica
DB_happy

PostPostao/la crnii » 19 stu 2014, 22:22

Ja sam tek počeo i stvarno ljetos ni najmanje nisam sumnjao da sam dobro napravio sa Bayvarolovim trakicama, doslovno bio uljuljan, siguran. Ali figa :shock: , izgleda ne valja.
A kako šaram po netu i jubituu 8-) , varoa mi se sada čini kao najveća briga i opterećenje.
Bevital sam platio 150 kn, ajd podjeli to na cca 10 zajednica, 15 kn po zajednici, jel to malo/puno?
Oksalna je stvarno sića.
A jedno pitanje..jel mogu goli roj sipnuti malo oksalnom?..to sve nagodinu.
Viribus Unitis d.d.
crnii

PostPostao/la DB_happy » 20 stu 2014, 07:51

crnii je napisao/la:Ja sam tek počeo i stvarno ljetos ni najmanje nisam sumnjao da sam dobro napravio sa Bayvarolovim trakicama, doslovno bio uljuljan, siguran. Ali figa :shock: , izgleda ne valja.
A kako šaram po netu i jubituu 8-) , varoa mi se sada čini kao najveća briga i opterećenje.
Bevital sam platio 150 kn, ajd podjeli to na cca 10 zajednica, 15 kn po zajednici, jel to malo/puno?
Oksalna je stvarno sića.
A jedno pitanje..jel mogu goli roj sipnuti malo oksalnom?..to sve nagodinu.

Može, ali roj obično tretiraju mliječnom kiselinom koja je skuupaa i nisam je nikad koristio.
Također, nukleusue i rojeve ne tretiram ljeti, oni imaju samo zimski tretman OK...

:krigle :krigle
DB_505 - modificirana 13-okvirna DB košnica
DB_happy

PostPostao/la crnii » 20 stu 2014, 22:36

Ok i tnx DB happy, vidjeti ćemo nagodinu što i kako.
Možda mlječnja, oksalna, bevital..a možda i ništa kako ti spomenu.
pozzzzzzz :D
Viribus Unitis d.d.
crnii

PostPostao/la Tokito1969 » 21 stu 2014, 17:54

DB_happy je napisao/la:Može, ali roj obično tretiraju mliječnom kiselinom koja je skuupaa i nisam je nikad koristio.
Također, nukleusue i rojeve ne tretiram ljeti, oni imaju samo zimski tretman OK...

Mliječna jest skupa ali se dobije dosta litrica iz litre, jer je tretman sa 15% (prskanjem), i ako je koristiš samo za rojćeke i nukleuse dosta dugo traje...

Ali najbitnja stvar je u tome kaj prskanjem mliječna nije opasna po pčelara ( :shock: navodno :? ) dok prskanjem OK njezin areosol (maglica oksalne kiseline koju možemo udahnuti) jako je opasna po pčelara ( :shock: navodno :? ) zato samo nakapavanje, meni osobno jako smeta i dim OK kod upotrebe sublimatora OK (iako ga nisam direktno udisao nego mi je onako povjetarac donio dimić imao sam agresivan kašalj punih 15 min i zato ovo (a :shock: navodno :? kao on nije tako jako opasan kao aerosol) mislim da je jako sve to opasno po pčelara pogotovu ako smo kroz dulje vrijeme ili više puta u kratkim vremenskim intervalima izloženi bilo parama bilo areosol bilo samoj otopini bilo koje kiseline (iako je mliječna najslablja kiselina koja se u pčelarstvu koristi a čak je i dio našeg organizma)....

I zato oprez na najveću mjeru

:krigle :krigle :krigle
LP
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969

Lokacija: pčelinjak 1 Seketin 255 MNV, pčelinjak 2 Podurte 400 MNV

PostPostao/la crnii » 21 stu 2014, 23:02

Tokito1969 je napisao/la:Ali najbitnja stvar je u tome kaj prskanjem mliječna nije opasna po pčelara ( :shock: navodno :? ) dok prskanjem OK njezin areosol (maglica oksalne kiseline koju možemo udahnuti) jako je opasna po pčelara ( :shock: navodno :? ) zato samo nakapavanje,

Tokito a zašto prskaš, mislim..zašto nisi sa nakapavanjem riješio? Zbog AŽ-ki jel? Ili je brže prskanjem?

I sada si nešto kontam u vezi te oksalne kiseline, eno preko u BIH, kolege pčelari izbaciše već 2 preparata, nešt slično ovom Beevitalu.
Beevital se sastoji, zna se već..oksalna, mravlja, šećer, limunska kis. (kao konzervans i vjerojatno protiv kristalizacije), propolis.. A hoću reći..oksalna je temelj u svemu tom. Pa i "zvones" ili tako nekako, ( ne znam jel član ovdje kod nas) na HPS je pisao o tretiranje oksalnom 3-4 puta godišnje. A sve na tragu DB_heppy-e želje da tretira samo oksalnom.

Ak si nagodinu smučkam nešt slično kao ovi preko u BIH, nazvati ću to "crnovital" ;) 8-) i dati ću recept đaba svima.

pozzzzzzzzz :D
Viribus Unitis d.d.
crnii

Sljedeća

Natrag na Varrooza

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.