NUKLEUS vs OPLODNJAK

Sve one tehničke sitnice i krupnice koje život znače!

NUKLEUS vs OPLODNJAK

PostPostao/la Dinac » 14 vel 2013, 01:13

Drage kolege,

Otvaram ovu temu sa cijem da netko od vas nama friškim pčelarima pojasni sljedeće:
- Što je nukleus?
- Što je oplodnjak?
- Koja je razlika ?
- Prednosti i mane nukleusa u odnosu na oplodnjak i obrnuto?

Možda su krivo (ili glupo) postavljena pitanja ali mene konkretno to muči i nikako da to istjeram na čistac.
Okvirno znam što je što ali zašto koristiti jedno ili drugo i što je bolje, još mi nitko nije pošteno objasnio.
Vjerujem da će ovo zanimati i ostale kolege koji tek počinju sa pčelarenjem.

Pa evo, tko zna nek izvoli....

Unaprijed se zahvaljujem.
:krigle
Dinac

Re: NUKLEUS vs OPLODNJAK

PostPostao/la Debejac » 14 vel 2013, 10:30

Dinac je napisao/la:Drage kolege,

Otvaram ovu temu sa cijem da netko od vas nama friškim pčelarima pojasni sljedeće:
- Što je nukleus?
- Što je oplodnjak?
- Koja je razlika ?
- Prednosti i mane nukleusa u odnosu na oplodnjak i obrnuto?

Možda su krivo (ili glupo) postavljena pitanja ali mene konkretno to muči i nikako da to istjeram na čistac.
Okvirno znam što je što ali zašto koristiti jedno ili drugo i što je bolje, još mi nitko nije pošteno objasnio.
Vjerujem da će ovo zanimati i ostale kolege koji tek počinju sa pčelarenjem.

Pa evo, tko zna nek izvoli....

Unaprijed se zahvaljujem.
:krigle

Dobro si ovo primijetio. I mene je to nekada žuljalo, a u knjigama uopšteno, no ima i detaljnije.
Najkraće: nukleus (jezgro) bi trebao da je veći od oplodnjaka. No, svako za sebe može odlučiti šta će i kako nešto izgledati i koje će dimenzije imati te stoga nekad možemo reći da su nukleus i oplodnjak jedno te isto. Šta je bolje? Za mene nukleus: što veći to boji, ali ne treba pretjerivati. Npr. vidio sam kod jednog čove sedmoramni LR nukleus i rekao mu da griješi jer je to KOŠNICA kojom se može komotno pčelariti, a i ekonomski to nije baš plus za pčelara. Petoramni LR nukleus je onaj koji ispunjava uslove za puno toga. No, pošto sam koristio više njih, mogu i smijem reći da je trodijelni LR sa po tri rama dobar, i njega bih izabrao. Zašto? Zato što ne praviš posebne nukleuse, nego pregrađuješ standardne nastavke koje uvijek možeš iskoristiti za sve opcije, dok je npr. poseban petoramni nukleus UVIJEK nukleus, a to je, bar za mene, nepotreban trošak. Eh, ovdje dolazimo do određene odgonetke, gdje nukleus i oplodnjak izjednačavamo.

Ljudi vole istraživati pa su išli dotle da su napravili oplodnjak veličine kutije za šibice (Franjo G. Tomažin; imam njegove knjige i sliku tog "oplodnjaka"). Od tog najmanjeg idemo preko raznih: bebi oplodnjaci (bez ramova), mini sa malim ramovima, rošfusov itd. Ono što je za mene sigurno, a što predlaže i većina autora pčelarskih knjiga, jeste da su najbolji i nukleusi i oplodnjaci u koje idu ramovi kojima pčelariš. Da dalje ne bih piskarao, mislim da smo o tome pričali i da sam ja postavio nešto slika svojih nukleusa i oplodnjaka pa pogledaj (tema, mislim "Trodijelni LR oplodnjak" ili nešto slično; mlađi si, tragaj).

Prednosti i mane. Dijelom sam već odgovorio, evo još nešto. Ulaganje (već spomenuo nepotrebne troškove); mali oplodnjaci, rečeno je, ne ispunjavaju zahtjeve za uzgoj dobrih matica (uvjerio se); teži rad s malim oplodnjacima (kad završiš, valja ih sjediniti i zazimiti kao društvo (sa standardnim ramovima to ide ekspresno). Sad neka dodaju i drugi ponešto, ali ti sam za sebe odluči šta i kako ćeš. Mada to rijetko, oprezno i nerado činim, ipak odgovorno preporučujem troramni trodijelni u standardnom LR nastavku sa letima na tri strane jer ispunjava oba uslova (oplodnjak-nukleus). Mislim da sam i njegovu sliku postavio. Naravno, bolji je petoramni, ali tražimo malo i sebe u svemu tome.

Pozdrav, svako dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

PostPostao/la Dinac » 14 vel 2013, 12:17

Esade,

Reci mi kako onda uzimiš mladu maticu u nukleusu sa 3 lr rama?
Jeli to neki problem ili se mora formirati društvo sa više okvira do zime?

Kad si već počeo, pa te molim da mi objasniš zašto je nukleus sa 5 ramova bolji od nukleusa sa 3 rama? U čemu je "kvaka"?

Ja sam baš planirao napraviti si nekoliku Nukleusa od LR nastavaka i podnjica ali sad ne znam kakve da napravim.
Dali praviti 3 sa po 3 rama ili 2 sa 5 ramova iz jednog nastavka?

Oprosti ako te gnjavim, ali moram to jednom "istesati".
Cilj mi je da ako nešto radim, znam zašto se to tako radi a ne zato što je netko tako rekao.

Odužiti ću ti se prvom prilikom kad se vidimo.
Živio mi. :krigle
Dinac

PostPostao/la franevrs » 14 vel 2013, 13:13

Dinac imaš dobru brlju pa ću se i ja malo uključit, iako je Esad sve lijepo rekao.
Ja radim sa petokvirnim nukleusima LR, imam ih preko 40 kom, u njima uzgajam
mlade matice i one stoje u njima do prelaska ili u plodište ili ako mjenjam maticu
u proizvodnoj košnici, dodam čitav petookvirni nukleus sa mladom maticom, pčelama
i leglom i ta zajednica to osjeti i krene brže napred. Za ostale tehnike rada i pojašnjena
stojim na dispoziciji.

pozz............ :krigle :krigle :krigle
Frane Vrsalović
franevrs

PostPostao/la vupi » 14 vel 2013, 16:38

Kad si već počeo, pa te molim da mi objasniš zašto je nukleus sa 5 ramova bolji od nukleusa sa 3 rama? U čemu je "kvaka"?

Dinac .
Sama brojka 3 ili 5 govori puno ,
svakako da će NUKLEUS na 5 ramova bolje i sigurnije napredovati ,
IAKO je za moj pojam NUKLEUS na 3 rama U stvari OPLODNJAK a ne nukleus .
Nukleus je mala zajednica koja može ČAK i samostalno preživjeti zimu , a tu se ubrajaju (po meni ) od 5 okvira na više .
Ja trenutno imam 5 NUKLEUSA sa 6 rama LR koji samostalno zimuju i nadam se da će kao takve i prezimiti . :krigle
vupi

PostPostao/la Debejac » 14 vel 2013, 20:29

Dinac je napisao/la:Esade,

Reci mi kako onda uzimiš mladu maticu u nukleusu sa 3 lr rama?
Jeli to neki problem ili se mora formirati društvo sa više okvira do zime?

Ja sam baš planirao napraviti si nekoliku Nukleusa od LR nastavaka i podnjica ali sad ne znam kakve da napravim.
Dali praviti 3 sa po 3 rama ili 2 sa 5 ramova iz jednog nastavka?

Oprosti ako te gnjavim, ali moram to jednom "istesati".
Cilj mi je da ako nešto radim, znam zašto se to tako radi a ne zato što je netko tako rekao.

Odužiti ću ti se prvom prilikom kad se vidimo.
Živio mi. :krigle

Prvo i osnovno: odužićeš mi se samo na jedan način, a on je - da uspiješ u pčelarstvo i više nikakvo oduživanje ne spominji.

Uzimljavao sam na tri rama isto kao i svako drugo društvo (dovoljno hrane i pčela) i to su mi bile rezerve za sve: rezervne matice, pomoćna društvanca ili razvoj u nova društva. Pošto su obe pregrade pokretne, jasno ti je šta se može uraditi: zazimiti 3, 2 ili samo jedan nukleus, stim što to više nije ni oplodnjak niti nukleus ako zazimiš s jednom matico, a dvije oduzmeš (sve pčele, leglo i hrana ostaju s 1 maticom i to je odlično društvo). Zato volim standardni ram i standardne nastavke. Jasno, druže? Uzimljavao sam i petodijelni DB oplodnjak sa po 2 rama - sve uredu. Jesi li pogledao ono što sam ti rekao? Uzimljavao sam i četverodijelne LR oplodnjake sa po dva rama.

Vupi ti je već odgovorio zašto je bolji petoramni (više legla, pčela, maticu bolje pratimo i testiramo, lakše samostalno prezimljuje, lakše ga pretvaramo u samostalnu zajednicu...).

Šta da praviš? Napravi oboje i provjeri: i troramni i petoramni u LR nastavku, nema omaške, nećeš pogriješiti. Već prije sam rekao šta bih ja, a to je zlatna sredina: troramni u LR-u. Ali, ako će ti oplodnjaci služiti SAMO za uzgoj matica, dovoljan je i troramni LR pa i dvoramni LR (bolje troramni), a imaš i slike oplodnjaka (jedan LR ram), koji su neki "momci" ovdje već napravili, našminkali i isprobali.

Evo su ti Frane i Vupi rekli svoja ISKUSTVA, a oni te neće obmanuti, ali ne mogu ni tvoju brigu oni brinuti za tebe: ti odluči šta ćeš. Izuzetno cijenim obojicu, ali ja nikad ne bih pravio POSEBAN petoramni jer je on uvijek samo nukleus/oplodnjak, nego dva petoramna u 1 LR nastavku. No, kad se čovjek odluči samo za proizvodnju matica, tu se priča mijenja. Dakle, što veći oplodnjak/nukleus, to je on i bolji i sigurniji, ali nije loše poći i od manjeg ka većem pa se zaustaviti negdje na sredini. Jer, možemo i cijeli LR nastavak sa 10 ramova koristiti za nukleus, ali postavlja se logično pitanje koliko je to ekonomično.

Ako nešto još fali, samo navali.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la Debejac » 14 vel 2013, 20:34

Vupi:
Nukleus je mala zajednica koja može ČAK i samostalno preživjeti zimu , a tu se ubrajaju (po meni ) od 5 okvira na više .

Ne treba ovo "ČAK" jer si upravu. No, složićeš se da će sigurnija biti dva petoramna jedan do drugoga u istom nastavku. Znam, sad ćeš ti reći: "Pa, ja mogu na jednoj podnjači zazimiti 10 nukleusa pa da se međusobno griju!" Ja odgovaram: upravu si. Dakle stvar izbora. Npr., ja volim plavuše, a ti sve odreda.

Pozdrav, svako dobro!

P.S.
Uh, taman poslao, a vidim da su kod Frane petoramni, a kod tebe šestoramni, no jasno je sve. Reci mi, zašto si se odlučio na šestoramni? Jesi li ih već imao, sdobio, naslijedio, prepravio ili...?
Debejac

PostPostao/la Debejac » 14 vel 2013, 20:42

franevrs je napisao/la:Dinac imaš dobru brlju pa ću se i ja malo uključit, iako je Esad sve lijepo rekao.
Ja radim sa petokvirnim nukleusima LR, imam ih preko 40 kom, u njima uzgajam
mlade matice i one stoje u njima do prelaska ili u plodište ili ako mjenjam maticu
u proizvodnoj košnici, dodam čitav petookvirni nukleus sa mladom maticom, pčelama
i leglom i ta zajednica to osjeti i krene brže napred. Za ostale tehnike rada i pojašnjena
stojim na dispoziciji.

pozz............ :krigle :krigle :krigle

Eto, jeftine odgonetke: brlja (ali nemojte zabrljati pa pod stolom završiti), razgovor i odgonetka. Sretno i veselo vam bilo i nikako bez muzike.

Dinac, pored ostalog, temelj ovog Franinog načina jeste jedan od sigurnijih načina dodavanja i prijema mlade matice.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la franevrs » 14 vel 2013, 22:18

Tako je Esade, nadopuniš post i istakneš bitne stvari, dovoljno mu je za sada
toliko, neka pita pa će bolje i usvojit jer je jako pametan i pristojan čivik i
veoma rado će mo mu svi pomoći u nedoumicama i stramputicama ovog našeg
preljepog zanata :bravo :bravo

pozz......... :krigle :krigle
Frane Vrsalović
franevrs

PostPostao/la vupi » 14 vel 2013, 22:35

Debejac je napisao/la:Vupi:

Ne treba ovo "ČAK" jer si upravu. No, složićeš se da će sigurnija biti dva petoramna jedan do drugoga u istom nastavku. Znam, sad ćeš ti reći: "Pa, ja mogu na jednoj podnjači zazimiti 10 nukleusa pa da se međusobno griju!" Ja odgovaram: upravu si. Dakle stvar izbora. Npr., ja volim plavuše, a ti sve odreda.

Pozdrav, svako dobro!

P.S.
Uh, taman poslao, a vidim da su kod Frane petoramni, a kod tebe šestoramni, no jasno je sve. Reci mi, zašto si se odlučio na šestoramni? Jesi li ih već imao, sdobio, naslijedio, prepravio ili...?

Šestoramni su zato što su kod prve izrade normalnih nastavaka ostaci od KRATICA daske iznosili taman za širinu
šestoramnog nukleusa .
Bilo je APFALA i za četveroramne nukleuse (oplodnjake ) pa je i njih napravljeno koliko je bilo ostatka .
Kada sam i to iskoristio onda sam opet od ostatka napravio nekoliko MINI OPLODNJAKA .
AKO opet idemo dalje , onda sam i piljevinu (hoblovinu ) iskoristio za dimljenje kobasica ,pa sam onda i ovaj PEPEO
iskoristio za posipanje po vrtu .
TAKO ispada da sam iskoristio i IZMET . ;) :urnebes :krigle
vupi

Sljedeća

Natrag na Ostala pčelarska oprema

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.