Presa za satnu osnovu

Sve one tehničke sitnice i krupnice koje život znače!

Presa za satnu osnovu

PostPostao/la Debejac » 16 sij 2013, 22:13

Ima li ko ručnu presu za izradu satnih osnova ili ima li ko da je namjerio istu napraviti (Lolko, majstore)?
Gledao sam na dva-tri mjesta i ne izgleda baš složeno za napraviti.
Lolkov majstorluk, Ivicine primjedbe, Vupijeve ćale i iskustvo, i eto prese.

Pozdrav, svako dobro!
Koga li se ljudi na zemlji više plaše: Boga ili Njegove opozicije, đavola?
Debejac

Re: Presa za satnu osnovu

PostPostao/la vupi » 16 sij 2013, 22:22

Debejac je napisao/la:Ima li ko ručnu presu za izradu satnih osnova ili ima li ko da je namjerio istu napraviti (Lolko, majstore)?
Gledao sam na dva-tri mjesta i ne izgleda baš složeno za napraviti.
Lolkov majstorluk, Ivicine primjedbe, Vupijeve ćale i iskustvo, i eto prese.

Pozdrav, svako dobro!

Ja dok sam živ nikada neću praviti ručno satne osnove AKO prije toga ne budem imao na raspolaganju sterilizator voska .
:krigle
vupi

PostPostao/la Debejac » 16 sij 2013, 22:41

Šta će ti sterilizator? Neka kuha 30 minuta i dobro. A, to kao proizvođači satnih osnova brinu za tvoje pčele pa sve pošteno odrade? Uostalom, ti svakako slabo vidiš, ali ja imam najnovije ćale.

Vidi šta je čova napravio: http://isentsov.blogspot.com/2011/09/blog-post_16.html , a ima još.

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

PostPostao/la lukaletunic » 16 sij 2013, 22:49

Esade,ja imam ovakvu:
SAM_0673.JPG
SAM_0673.JPG (146.1 KiB) Pogledano 8841 put/a.

više volim ovakvu,ne sviđaju mi se one silkonske iz kućne radinosti,imaju dosta mana a prave koštaju,pri tom mislim na kvalitetu silkona a sterilizator je poželjan ali ne i neophodan ako znamo što imamo doma od voska.
lukaletunic

PostPostao/la vupi » 16 sij 2013, 22:52

Debejac je napisao/la:Šta će ti sterilizator? Neka kuha 30 minuta i dobro. A, to kao proizvođači satnih osnova brinu za tvoje pčele pa sve pošteno odrade? Uostalom, ti svakako slabo vidiš, ali ja imam najnovije ćale.

Vidi šta je čova napravio: http://isentsov.blogspot.com/2011/09/blog-post_16.html , a ima još.

Pozdrav, svako dobro!

U pravu si -biznis je biznis i nema pardona . :(
Razmišljao sam i o toj preši i to baš kako je ovdje opisan postupak izrade ,ali sa razlikom da nosive ploče budu podesive po visini i da su od metala (inox). :krigle
vupi

PostPostao/la lukaletunic » 16 sij 2013, 22:59

Debejac je napisao/la:Vidi šta je čova napravio: http://isentsov.blogspot.com/2011/09/blog-post_16.html , a ima još.

E sad ću ti reći mane ove prese:presa nikako nevalja ako je knap mjere kao i buduća satna osnova ,trebala bi biti barem 2 cm veća i po dužini i po širini jer ako je knap onda za sobom čupa rubove i osnova je kraća i nazubana,ako je loš silikon onda se nakon izvjesnog vremena ošteti i otisak na osnovi nije jasan,probao sam raditi na takvoj i to je samo nerviranje,ova moja je od inoxa i ja prezadovoljan.
lukaletunic

PostPostao/la franevrs » 16 sij 2013, 22:59

Zaista interesantno 8-) 8-)

pozz.......
Frane Vrsalović
franevrs

PostPostao/la franevrs » 16 sij 2013, 23:01

Luka di si kupio tu presu za osnove :?:

pozz...........
Frane Vrsalović
franevrs

PostPostao/la lukaletunic » 16 sij 2013, 23:14

franevrs je napisao/la:Luka di si kupio tu presu za osnove :?:

pozz...........

Euro apis Vinkovci,zastupnik je evrtoma,košta 2400 kn ali pošto ulazi u poticaj mislim da je investicija dobra jer ove su gravure od inoxa i debele su 1 cm tako da se to ne može tek tako iskriviti i po meni uz malo pažnje ovo je vječno.
pozz....... :krigle
lukaletunic

PostPostao/la Debejac » 16 sij 2013, 23:24

Luka:
više volim ovakvu,ne sviđaju mi se one silkonske iz kućne radinosti,imaju dosta mana a prave koštaju,pri tom mislim na kvalitetu silkona a sterilizator je poželjan ali ne i neophodan ako znamo što imamo doma od voska.

Bravo majstore!!! E, neka si mi ovog Vupija skinuo s vrata. Šta god mu predložim - neće. Ma, da on ne bi u svatove, šta ti misliš?

Važno je da smo pokrenuli temu, a ti ćeš nam, vjerujem, postaviti i video kad stigneš. Vjerujem ti da je bolja ta tvoja, gledao sam i to negdje, a ima negdje i poručiti, čini mi se oko 300 eura. Moj prijatelj pravi ovu sa silikonom. Meni ne treba nijedna jer stavljam samo starter-trake, a ostalo je prirodno saće. Ustvari, najčešće starter-trake su mi zaperci prirodnog saća, ali, kakva sam budala, nije isključeno da počnem i ovu presu praviti. A ispred nosa mi jeftino otišla originalna Ričeova presa. Eto ti moje sreće i pameti!

Pozdrav, svako dobro!
Debejac

Sljedeća

Natrag na Ostala pčelarska oprema

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.