Strojevi i alati za izradu košnica i opreme te primjena

Sve one tehničke sitnice i krupnice koje život znače!

Re: Strojevi i alati za izradu košnica i opreme te primjena

PostPostao/la deva » 07 ožu 2014, 04:11

vupi je napisao/la:Čitajući ove gore kupljene cijene "PILE" ,ja sam cijelo vrijeme mislio da je Ivica kupio cijeli stroj za te novce . :oops: :o
Ali dok je Tokito pokazao da se radi samo o "kružnoj pili" koja se stavlja na stroj ,ja sam se iznenadio .
Cijeli cirkular sam platio 700 kuna - prije 4-5 godina -doduše Einhel ,ali radi za moje potrebe bez zamjerke .

Ove kružne pile " NJemačke " su proizvedene u Kini pa....
Ovo je moje mišljenje i nekako sam čvrsto uvjeren u njega . :oops:

Cijena je uvijek diskutabilna ; uloženo : dobiveno ,ali
ja sam kupio dodatne vidija kružne pile ( i to odmah dvije ) po cijeni od 80 kuna za komad .
Evo i slike dotične pile ,a vi procijenite njenu vrijednost .
Ja sam isprobao njenu kvalitetu rezanja drveta i zadovoljan sam (čavli su druga priča ;) :lol: )

Kružna pila -vidija zubi.jpg

:krigle

Ova pila je za recimo, kombinirani rez (poprečni i uzdužni), ali ima jednu manu..nije za ručni posmak nego za strojni (to se vidi po obliku zuba-nema sigurnosni graničnik iza zuba).To znači da se prilikom guranja obratka na pilu (zavisno od podešenosti visine pile iznad stola) može dogoditi da pila previše "zagrize" i povuče obradak nenadano na sebe, a u mnogo slučajeva , nažalost i prste majstora :o

Ovo se ne mora nikad dogoditi (u pitanju je djelomično i sreća.. :labud ), ali dovoljno je da se samo jednom dogodi i da šteta bude nenadoknadiva.

Zato OPREZ..pazite sa čim radite.. ;)

Od mene toliko..

Jedno stvarno bogatstvo je bogatstvo duše, ostala su dobra podložna velikim gubitcima.
deva

PostPostao/la franevrs » 07 ožu 2014, 08:00

deva je napisao/la:Inače, ta pila koju si ti kupio, UOPĆE NIJE ZA DRVO, već za kompozitne materijale i obojene metale :!: :!:

Tako je Deva, ali ipak jedna digresija, ova pila je za ivericu jer ima zub predrezač iste takve su za obojene meke
materijale npr.aluminij samo mora imat negativni zub a to se vidi na pili da je zub postavljen prema natrag.
Inače može se koristit za poprečni rez kao šta Deva kaže.

pozz..............
Frane Vrsalović
franevrs

PostPostao/la deva » 07 ožu 2014, 11:16

Frane, iverica spada u kompozitne materijale, a naveo sam da se takvi mogu rezati ovom pilom.. ;)

Nego, jel "blago" na paši..

Jedno stvarno bogatstvo je bogatstvo duše, ostala su dobra podložna velikim gubitcima.
deva

PostPostao/la Tokito1969 » 07 ožu 2014, 12:48

Samo da dodam multimaterijali izmedu ostalog nacrtano i drvo i koristim je za finjaka uglavnom.....
A smola bez obzira na vrstu pile se na nju lovi ( istina pravilnim odabirom to je manje izrazeno) ali se lovi, a nju sam kupio baš radi toga kaj reže sve. Znaci pomoci nema onaj stari stolar je napomenuo da je najbolje protiv smole nafta a ja to ne zelim na svom drvetu...

Onakve pile koje je Vupi spomenuo imam za rucni cilkular i odlicna pila za ulozeno....
Lp
tko pčelari vrijedi, tko ne pčelari ne vrijedi
Tokito1969

Lokacija: pčelinjak 1 Seketin 255 MNV, pčelinjak 2 Podurte 400 MNV

PostPostao/la vupi » 07 ožu 2014, 19:19

Onakve pile koje je Vupi spomenuo imam za rucni cilkular i odlicna pila za ulozeno....

Ma, to te ja pitam , i ništa više . :D

Cijena je uvijek diskutabilna ; uloženo : dobiveno ,ali

vupi

PostPostao/la Tokito1969 » 07 ožu 2014, 20:25

deva je napisao/la:No, da ne ispadne da sam ti ovim iskrenim postom upropastio cijeli vikend.. :urnebes , predlažem ti sljedeće (pošto si vjerovatno dobrano zatupio pilu)..idi tamo gdje brusiš pile i zamoli da ti dobro očiste i nabruse pilu te ju ubuduće koristi samo za poprečni rez i to najbolje onoga za šta je i namjenjena.

Oprosti na *********, ali kad su alati u pitanju, tu sam neprikosnoven.

Svaka sugestija, prigovor, špotanje, učenje, pohvala, dio tajne bilo kakvog posla ili kako ga obaviti itd. itd.
"MENI UVIJEK UĐE U UHO I NIKAD GA NE SMATRAM UVREDOM VEĆ GA SMATRAM KAO NEŠTO DOBRO ŠTO SAM NAUČIO"
a koliko ču to primijeniti u praksi ovisi o mnogo faktora.

Nisi mi upropastio vikend, (ne kužim čime) [u]i ja znam da pila[/u] nije za uzdužni rez (ali mi se za dva tri reza kada nešto zaboravim ne da mijenjati list) jer ipak ga prepili i to bez pregrijavanja samo si moram na duljem komadu staviti kajlicu da malo razmaknem obratke (znam i ja ponešto) ...

Brusiti ću dati kad je zatupim (još je oštra kao i prvog dana i nisam je pregrijao, tek toliko) u međimurju kod nekog tipa koji jednom na dva tjedna dođe u VŽ u jednu prodavaonicu i stolariju (Točka) i pokupi pile za brušenje a brusi ih sa laserom jer ova pila radi svoje multifunkiconalnosti ima nekoliko oblika i nekoliko različitih kuteva zuba (5 kuta i 4 različitih oblika zuba koje sam ja uspio izbrojati) koji se nestručnim brušenjem i lošim alatom mogu nepovratno uništiti, a to ne želim...

Kerefeke koje ima- tihi rad mogu samo jedno reči pila je osjetno tiša u radu od obične čak skoro za trećinu, ovaj za stabilnost ne mogu provjeriti, i čisti rez - rez je čisti i meni je to dovoljno (ne trga, ne cufa, i ne ostaju bočni tragovi pile na obratku) jedino je moja lijenost za mjenjanjem i čiščenjem istih ponekad se odrazi na kvaliteti izrađenih stvari a la presa za SO.

Ove veličine pile za moj cilkular nema sa manje od 40 zuba a i nju imam i ona je kombinirana (uzdužni i poprečni rez) ali je bolja za uzdužni rez od ove za svega 15% (moja odakativna procjena) od ove sa 80...

Inače postoji CMT čistilo za pilu baš od te smole, kao i njihovo sredstvo protiv ljepljenja iste na pilu (tak da na svakoj pili ima zaljepljene smole samo je stvar koliko) ali je dosta skupo i nema malih pakiranja (barem tu kod mene)...

Ali kao što rekoh stari stolar (koji je između ostalog izrađivao lamperiju i brodski pod od jele smreke bora itd) te imao pile baš za tu vrstu drva koristio je isključivo naftu (dizel) za podmazivanje pile da se na nju ne lijepi i još uvijek se je nakupljala na iste ali mi nije želio odati tajnu čime je čisti...

LP
Tokito1969

PostPostao/la deva » 08 ožu 2014, 11:26

Tokito, ako nastaviš pisati ovako interpunkcijski ispravno (a vidim da znaš.. :labud ), ja ću te predložiti za nagradu Hrvatskom pjesničkom savezu.. :urnebes ..

..zeezam se, al je stvarno lijepo kad ovako pišeš :bravo

Teško ćeš naći neko otapalo, a da je ekološki čisto, ali nakon par metara pilenja to nestane pa nije neki problem.

Ugradi što prije jezičac iza pile..

deva

PostPostao/la deva » 14 sij 2015, 23:34

Ne znam da li još netko koristi ovu napravu za sklapanje okvira, ali ja sam baš zadovoljan sa njom i puno je brže, jer u ovu moju stane 20 okvira odjednom.

DSC_5196.jpg
Alat za sklapanje okvira
DSC_5196.jpg (53.58 KiB) Pogledano 2611 put/a.

DSC_5197.jpg
Alat za sklapanje okvira
DSC_5197.jpg (53.59 KiB) Pogledano 2611 put/a.

Problem je, što mora biti jako precizno napravljena, inače kod razlike u debljini bočnih letvica, ili je preknap ili se letvice ruše.

Materijal od kojeg je izrađena je 25 mm iveral, a letve su od smreke.

Na internetu ima puno video klipova o ovoj spravi (čak primjerci za 100 kom odjednom :shock: ).

deva

PostPostao/la Tokito1969 » 15 sij 2015, 19:51

I jesi li mjerio koliko je vrijeme izrade tih 20 ovirića, baš me zanima stvarna ušteda vremena...
Alatka je definitivno super, ali isto tako mislim da ju treba imati tek kada imamo kakvu tisučicu okvirića za sklopiti, svake godine naravno, (ustvari trebaju je obavezno imati proizvođači okvira, a mislim da si to baš Ti)...

A ovo si već vidio kako ja sklapam okvire ali da se svi prisjetite: caa na sat 15-20 komplet okvira, užičenih i sa umetnutom SO, dva popodneva 200 komplet okvira, za jedan prosječan pčelinjak čisto zadovoljavajuća godišnja količina okvira...

https://www.youtube.com/watch?v=mGY705LhW3A

LP
Tokito1969

PostPostao/la deva » 15 sij 2015, 23:47

Nisam štopao vrijeme, ali ide jako brzo (ipak je serijski rad), no najbitnije je to što ostaju u alatu sve dok se ne stvrdne ljepilo te su tako 100% u "vinkl" sa svih strana :D .
Umjesto klamerica koristim iver vijak 3x30mm te je veza jako čvrsta.

Ovo tvoje ide dosta brzo, ali to je zbog 8-) rukavica :bravo

deva

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ostala pčelarska oprema

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.