Strojevi i alati za izradu košnica i opreme te primjena

Sve one tehničke sitnice i krupnice koje život znače!

Strojevi i alati za izradu košnica i opreme te primjena

PostPostao/la deva » 25 stu 2012, 14:25

S obzirom da sam već vidio neke postove koji su nažalost razbacani po temama, a tiču se strojeva (i alata i ostalog) kojima izrađujete kućice za vaše pčelice, mislim da će biti lijepo na jednom mjestu pogledati raznolike načine izvedbe istih jer mi se čini da se više vremena provede u radionici nego sa pčelama.

Dakle, bilo bi lijepo navesti tip stroja ili alata, neke osnovne teh. podatke i namjenu, naravno, slika je vrlo poželjna, a opis rada, uz sliku ćemo ako treba i dodatno nagraditi :bravo .

Siguran sam da će mnogi naići (s vremenom) na poneki jednostavniji način izrade nekog dijela opreme jer ovdje sigurno ima i vrlo iskusnih stolara 8-) .

Eto, toliko od mene i jedva čekamo prve slike :D !!!

Pozdrav od Gorana :krigle
Jedno stvarno bogatstvo je bogatstvo duše, ostala su dobra podložna velikim gubitcima.
deva

Re: Strojevi i alati za izradu košnica i opreme te primjena

PostPostao/la franevrs » 25 stu 2012, 16:04

Deva evo ti malo sličica pa pitaj :D :D :D
100_2359.JPG
100_2359.JPG (29.4 KiB) Pogledano 6679 put/a.
100_2360.JPG
100_2360.JPG (27.47 KiB) Pogledano 6679 put/a.
100_2364.JPG
100_2364.JPG (17.08 KiB) Pogledano 6679 put/a.
100_2365.JPG
100_2365.JPG (24.56 KiB) Pogledano 6679 put/a.
maja 003.jpg
maja 003.jpg (29.37 KiB) Pogledano 6679 put/a.
maja 004.jpg
maja 004.jpg (27.79 KiB) Pogledano 6679 put/a.

šta nije jasno pitaj, ali zaboravio sam .........ti si stolar oprosti
Frane Vrsalović
franevrs

PostPostao/la lukaletunic » 25 stu 2012, 16:21

Deva:
Kao prvo da te pohvalim za odlično otvorenu temu i u pravo vrijeme jer zimski period je kada slobodno vrijeme provodimo u popravci stare i izradi nove opreme :bravo
Evo ja smo i ti već nešto raspravljali o tome a za one koji nisu čitali manje više svu opremu za moj pčelinjak radim sam,znači,nastavke, okvire,podnice,krovove,ventilacione mreže,snelgrove daske itd.
Stroj na kojem to radim je profesionalna stolarska kombinirka sa 6 operacija SCM 2000,e sada taj stroj nije moj nego se mogu sa njime služiti na radnom mjestu,doma posjedujem manji cirkular,električnu glodalicu,ubodnu pilu,aku bošilicu i još dosta ručnoga alata.
U zadnje vrijeme se bavim mišlju da kupim neki stroj da ga imam doma,primarne funkcije koje bi trebao imati su : cirkular,abrihter sa ravnalom i debljaču (mada nije nužna),pošto sam se priučio ovome poslu sa majstorom stolarom sa kojim sam skupa radio i navikao sam se odličan stroj sa kojim je milina raditi ali meštar je pošao u mirovinu a sa sobom je odnio svoj alat koji je koristio za tu mašinu,tako da bi trebao kupiti neke frezere da mogu raditi i cink spoj i ručke na stranicama,mada sam taj cink spoj radio i odustao od njega jer mi previše vremena oduzima i zato sada radim nastavke na jedan falc kao što se vidi na slici
SAM_0462.JPG
SAM_0462.JPG (126.19 KiB) Pogledano 6679 put/a.

u zadnje vrijeme radim jednostavne okvire sa američkim razmakom mada sam radio i hofmanove ali moram prvo nabaviti glodala za iste
Deva,reci ti meni sada dali je bolje da nastavim raditi sa ovom kombinirkom ili da ipak nešto kupim za doma jer bojim se ako kupim neki hobi alat da se ne razočaram a opet volio bi to imati doma jer zimi imam dosta vremena kada mogu raditi a ovako na poslu mogu samo popodne i to svaki četvrti dan ako se sve poklopi.
pozz.... :krigle
lukaletunic

PostPostao/la lukaletunic » 25 stu 2012, 16:26

O Frane pa ti imaš cijelu radionu,posebno mi se sviđa onaj abrihter, e takav bi i meni bio idealan :bravo
lukaletunic

PostPostao/la franevrs » 25 stu 2012, 19:14

lukaletunic je napisao/la:O Frane pa ti imaš cijelu radionu,posebno mi se sviđa onaj abrihter, e takav bi i meni bio idealan :bravo

Luka, i cirkular i blanja su metabo, njemački profi alat. Blanja je magnum linija koju više na
rade kao takvu i širine je 300 mm, sada rade elektra bechum plavi program, ako te zanima
mogu ti javiti cijenu koja bi bila za ovakvu blanju sa grošecom širine 260 mm.

pozz............ :krigle
Frane Vrsalović
franevrs

PostPostao/la franevrs » 25 stu 2012, 19:43

lukaletunic je napisao/la:raditi ali meštar je pošao u mirovinu a sa sobom je odnio svoj alat koji je koristio za tu mašinu,tako da bi trebao kupiti neke frezere da mogu raditi i cink spoj i ručke na stranicama,mada sam taj cink spoj radio i odustao od njega jer mi previše vremena oduzima i zato sada radim nastavke na jedan falc kao što se vidi na slici

ja cili život radim sve košnice na limbel, ovako kao ti Luka, i mislim da ništa nisu lošiji
od onih na cink spoj, nakon nekog vremena i jedan i drubi dođu u radionu i ako su
klimavi malo ih zavidaš, pritegneš, kituješ, opiuraš i kao novi dok ne sagnje na kantunu.

pozz................. :krigle :krigle
Frane Vrsalović
franevrs

PostPostao/la lukaletunic » 25 stu 2012, 20:29

franevrs je napisao/la:
lukaletunic je napisao/la:raditi ali meštar je pošao u mirovinu a sa sobom je odnio svoj alat koji je koristio za tu mašinu,tako da bi trebao kupiti neke frezere da mogu raditi i cink spoj i ručke na stranicama,mada sam taj cink spoj radio i odustao od njega jer mi previše vremena oduzima i zato sada radim nastavke na jedan falc kao što se vidi na slici

ja cili život radim sve košnice na limbel, ovako kao ti Luka, i mislim da ništa nisu lošiji
od onih na cink spoj, nakon nekog vremena i jedan i drubi dođu u radionu i ako su
klimavi malo ih zavidaš, pritegneš, kituješ, opiuraš i kao novi dok ne sagnje na kantunu.

pozz................. :krigle :krigle

Istina Frane što se tiče cink spoja,jest da on izgleda profesionalnije ali nastavak neće ništa biti dogovječniji,jedini spoj za koji mislim da je boji od ovoga kojeg radimo je lastin rep,i ako se napravi od kvalitetnog drva to je stvarno dugovječno,imam neke nastavke koji su stari blizu 30 godina i još su dobri.
Ako možeš provjeri mi cijenu te blanje,širina od 260 jest mala ali nama amaterima ne treba više,pa nećemo raditi namještaj :D
lukaletunic

PostPostao/la DB_happy » 25 stu 2012, 22:15

Odlična tema, bravo Gorane! :bravo :bravo :bravo

Frane ima odlične strojeve, bravo barba Frane, samo naprijed ! :bravo :bravo :bravo

I ja bih volio imati takve, ali sada nema teorije, borim se za golu egzistenciju (visi mi otkaz nad glavom)... :( :( :(

Ja sam si sam napravio kombinirku kad sam pravio unikatnu lučnu stolariju za svoju kuću, a to je bilo davne 1997.-1998. godine kad mi nije bilo ni na kraj pameti da ću postati pčelar. Sada taj stroj koji ima dva jaka trofazna elektromotora od par konja (ne znam napamet) koristim za izradu DB_505 košnica, od podnice do krova. Jedino što kupujem od materijala jest brodarski pod za podnice, plodišta i polunastavke. Sve drugo radim od otpada (stare stolarije, starih dasaka, namještaja, itd, itd...)

Kombinirka ima cirkular s pomičnim stolom po visini, ali se ne može rotirati pa za rezove pod kutem ≠ 90° čarobiram do besvijesti.... :lol: :lol: :urnebes :urnebes
Tu je i dihterica od 250 mm širine obrade, gore je blanjalica koju izuzetno rijetko koristim jer nemam takve potrebe, ali i nije baš najpreciznija...

Uglavnom, kad bih imao mogućnosti, nikada više ne bih išao u samostalnu izradu ovog ključnog stroja na a la "Bolek i Lolek" način već bih malo investirao u svoju omiljenu stolarsku magiju i kupio si prikladan PROFESIONALNI stroj.

No, za to se moraju i pčelice dodatno potruditi, nadam se već slijedeće sezone .... :lol: :lol: :lol: :bananas :bananas :bananas

:love :love :love :labud :labud :labud

P.S.

Mirza i Zdenko su vidjeli to čudo od stroja, ali kad uhvatim malo vremena fotografirat' ću ga i potanko objasniti kako sam što stvarao...
DB_505 - modificirana 13-okvirna DB košnica
DB_happy

PostPostao/la franevrs » 25 stu 2012, 23:36

Ivice, ja sam prve košnice probao radit prije trodeset godina sa cirkularom na bušilicu,
ali sam vrlo brzo u firmi napravio metalni stol sa karetom i cirkular black&decker učvrstio
ispod stola. Činilo mi se kao najbolji stroj na svitu, a dasku sam nosio izblanjat u
stolara. Danas bez ovakve blanje ne trebaš ni počinjat radit nešto ozbiljnije jer osnova
u stolariji je od gore nož za poravnat dasku po rubu i onda imaš osnovu za odrezat u
škvaru na cirkularu sa karetom ili za spajanje i lijepljenje užih dasaka za dobit
potrebnu širinu za nastavak jer se manje krivi.
Stavit ću slike mojih uradaka vrata i škura šta sam sam radio na staroj kući na Braču
i to sve sa tim šta imam i nisam nikakvi stolar, samo mi je drago radit u drvu.
Taj prvi stol mi služi sada za glodalicu rušnu od 2KW koja prima nože do 12mm i
na nju možeš dosta toga uradit i radim vratnice kuhinjske iz masive spajane daske
uzdužno i sve ostale profile.

pozz.............. :krigle :krigle :krigle :bananas
Frane Vrsalović
franevrs

PostPostao/la deva » 26 stu 2012, 03:30

franevrs je napisao/la:Deva evo ti malo sličica pa pitaj :D :D :D
100_2359.JPG
100_2360.JPG
100_2364.JPG
100_2365.JPG
maja 003.jpg
maja 004.jpg

šta nije jasno pitaj, ali zaboravio sam .........ti si stolar oprosti

Frane, nisi ni svjestan koliko si me obradovao ovim slikama, obožavam strojeve od Aluminijske legure, a ovaj tvoj Metabo ima i fine klizne vodilice koje rade kao "singerica".Gušt je raditi sa takvim strojem, jedino što on nije za tešku masivnu stolariju, ali za to ga i nisi kupio.A što se blista, mila majko.. :bravo
A vidim alata imaš za jedno tri stolarije :lol: , veliš nek se nađe..i to uglavnom profi stvari.Svaka čast.

Ali i jedna kritika kao i Mirzi..pa daj brate ne štedi kilobajte ko da je struja :urnebes , puno je ljepše vidjeti veću sliku, a možeš ići do 200 kb, a ti stao na 25 kb.

A baš sam znatiželjan kakve su one jedne škare na stalaži, al kako da ih vidim, moram po povećalo il si možda naručim ovakve oči :shock: .

Uzdravlje :krigle
Jedno stvarno bogatstvo je bogatstvo duše, ostala su dobra podložna velikim gubitcima.
deva

Sljedeća

Natrag na Ostala pčelarska oprema

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.