Zima 2021./2022. godine

Svakodnevna pčelarska događanja

Zima 2021./2022. godine

PostPostao/la DB_happy » 14 sij 2022, 21:23

Danas Marko i ja bili u brdu, završeni radovi u vrtu ! :D :bravo :bravo - za nas!
Na vrhuncu, dnevna temperatura bila je 9° C i pčele su letjele, uglavnom iz onih košnica koje je sunce jače zagrijalo. Povremeno sam obilazio košnice, koliko su mi to radovi dopuštali. Poneka pčelica stigla bi s malo peluda, lijeska je dosta pustila resice, pretoplo je... :( :(

Stojim ja tako uz jednu košnicu i divim se aktivnosti pčelica na letu, kad nešto pokrupno sleti na leto i uđe u košnicu. Ličilo mi je to na truta, ali baš nikada u ovo doba nisam imao trutova u košnicama pa sam to odmah odbacio. Ne prođe dugo, kad ono sleti drugi trut na leto i uđe u košnicu i tada više nije bilo dvojbe - košnica ima žive i zdrave trutove koji lete!! Pa kad je onda počelo leglo u toj zajednici, sredinom prosinca!?? 8-) :o :o :? :?

Znamo da pojava trutova u ovo doba NIJE dobar znak, odmah sam označio tu košnicu i pregledat ću je prvom prilikom, kad dopuste vremenski uvjeti.

Nagađam slijedeće potencijalne uzroke:

1. matica trutovnjača
  2. loša matica, malo nese oplođena, malo neoplođena jaja
  3. matica je OK, ali saće u području legla ima nešto trutovskih ćelija
  4. bezmatak, aktivirale se lažne matice

Bumo videli, ali sve mi se čini da mi ne gine spajanje ove zajednice... :( :( :(

:labud :labud :krigle :krigle
DB_505 - modificirana 13-okvirna DB košnica
DB_happy

Re: Zima 2021./2022. godine

PostPostao/la Dario22 » 18 sij 2022, 18:48

Ljeska zuji od pčela, unosi se pelud znači leglo je krenulo. Dani topli, jutarnji mraz ali do sada blaga zima.
Dario22

Natrag na Svakodnevni pčelarski razgovori i razmišljanja

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.